Apa stagnează în conducte

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 18/07/15, 12:38

O altă soluție scurge ușor toate robinetele. Ca 100 de litri de apă „pierdut” în fiecare zi puțină electricitate dar conductă curată. Ar costa abia 2-3 sute de zile și apa ar putea reveni la pânza freatică.
0 x
jpgroussard
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 10/07/15, 15:55




de jpgroussard » 20/07/15, 08:33

multumesc grelinette, lucrurile nu sunt chiar atat de simple pentru ca la inceput am inceput cu o idee de "stana" cu minim de sarbatori verzi 1-2 saptamani pe an (merg in doua saptamani in Norvegia si Voi sta într-o cabină ecologică, fără apă, fără electricitate, toalete uscate. Abia aștept să merg să văd ce este). Prietenii mei din copilărie și-au dorit „un pic” de confort și am ajuns cu electricitate, o fosă septică, un încălzitor de apă pentru duș și pentru gătit. Nu este o problemă de economisire a apei, deoarece nu este dorul de apă pentru grădină, deoarece este la marginea unui lac „alimentat” de un râu în care se află scăldat și băut în când eram copii. Vai, astăzi acest lucru nu mai este valabil. În plus, fântâna are un flux mai mult decât rezonabil.
Dar prietenii mei, care merg în fiecare sfârșit de săptămână din mai, au două mâini stângi (dar încă ne iubim foarte mult) și nu pot goli circuitul nici săptămânal sau o dată pe an, în octombrie. Mă voi duce singur să o fac în octombrie și voi profita de ocazie pentru a îngropa conducta. Mică întrebare dacă știți ceva despre asta: în opinia mea, există bacterii în toate conductele, mai ales că căldura din iunie și august nu a ajutat la probleme. Cineva m-a sfătuit să golesc și să pun înălbitor disponibil în comerț pe tot circuitul, apoi să clătesc bine și să adaug din nou apă. Un vecin mi-a spus (la cafenea în timp ce vorbea), mai ales că nu.
Ai vreo idee?
merci d'Avance
0 x
Boris81
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/01/16, 15:36




de Boris81 » 11/01/16, 15:49

Spune, oricum ai grijă, consumând această apă dintr-o fântână. Chiar și cu filtrele despre care vorbești, apă stagnantă (îndrăznesc să spun că se scufundă), conducte discutabile, ... Riscurile pentru sănătate sunt foarte reale.
Înălbitor pentru țevi, nu, mai ales nu! este bine pentru a descărca în cele din urmă conductele de apă uzată (și, din nou, personal, nu-mi place ideea de înălbitor care merge în sălbăticie în natură), dar nu în țevi care ar trebui să ducă apă pentru a folosi în bucătărie, baie, ...!
Chiar șiașa-numita apă de la robinet „potabilă” prezintă riscuri pentru sănătate. Așa că apa dvs. de puț, expusă căldurii și stagnării, m-aș mulțumi cu ea pentru toaletele, chiar și mașina de spălat, cu filtre multiple, dar asta este.
Aici, dar hei, ce spun ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 136