Duș infinit cu open source 10L

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5

Duș infinit cu open source 10L




de djo59 » 01/10/18, 18:38

Bonjour à tous,
Înainte de a-mi construi curând baia, am dat peste dușhttps://showerloop.org/)
Principiul, reutilizăm cei 10 litri de litru de duș ad infinitum prin rotirea acestora folosind o pompă printr-un sistem de filtrare.
Am văzut deja acest lucru la vânzare, dar la 2000-3000 € .... Acolo vând kit-ul pentru a vă asambla (1500 € la fel) sau open source, dau planurile, precum și componentele. Ei oferă o listă de cumpărături cu prețurile estimate care par destul de spațiale.

Practic, sistemul constă din
1 supapă cu 3 căi, 1 filtru cu nisip, 1 filtru cu carbon activat, 1 lampă UV, 1 pompă și, mai întâi, un încălzitor.

Cineva cunoaște acest sistem sau a văzut unele realizări?
Dacă nu mă înșel, lampa UV se folosește pentru organismele vii, dacă da, ce-i cu interesul ei pentru duș, nu în qlq secunde se reproduc organismele.
Pe un site am văzut ca un încălzitor un încălzitor electric de apă de 4KW : Roll: mi se pare supradimensionat. Cu o viteză de 10l / min, ar trebui, prin urmare, doar să reîncălziți T ° pierdut în acest minut, adică doar câteva grade.

Aici, câteva întrebări pentru că la prima vedere mi se pare că sistemul nu este rău și cum îmi voi ataca în curând baia îmi spun de ce nu dacă merită.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Duș infinit cu open source de 10l




de Gaston » 02/10/18, 09:54

djo59 a scris: dacă merită.
Mi se pare foarte dificil să estimezi profitabilitatea acestui set.

- Consumul de energie (pompă, lampă UV, încălzire, ...) :?:
- Consumul de materii prime (înlocuirea filtrelor, a ingredientelor active, ... :?:
- Durata de viață a elementelor (electrovalve, pompă, ...) :?:

Până la urmă, faci:
1) Economiile (financiare) la fiecare duș „plătesc” consumabilele :?:
2) Chiar economisim apă în general (știind că producția elementelor consumă și cantități mari de apă) :?:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Duș infinit cu open source de 10l




de Gaston » 02/10/18, 10:51

Am uitat să menționez cantitatea de apă necesară pentru clătirea regulată a filtrului de nisip (pentru o piscină, a cărei apă este mult mai puțin murdară decât o scurgere de duș, este înfricoșător :se încrunta: )

Mă întreb dacă acest sistem nu este conceput în special pentru cei care doresc să stea 20 de minute la duș după ce s-au spălat și s-au clătit :?:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Duș infinit cu open source de 10l




de Christophe » 02/10/18, 10:59

Scuze pentru sinceritatea și onestitatea mea tehnică, dar această idee a fost deja văzută și revizuită, așa este a fi clasificat definitiv în FBI (Idei bune false)...

Prețul pompării și mai ales filtrarea va depăși mult economiile de apă și energie obținute. ROI va fi negativ chiar și în sursa deschisă * ...

Nu vorbesc despre riscurile de sănătate și operațiunile de întreținere ... (părul lung înfundă rapid o scurgere simplă, astfel încât un filtru sau o pompă mică este misiunea imposibilă!)

Recuperarea energiei prin intermediul unui schimbător de căldură de canalizare este o idee mai bună, putem recupera 70% -80% din energia apei, dar și ROI este foarte scăzut (8-10 ani de memorie pentru 3-4 dușuri pe zi ...).

Subiectul în cauză este prezent și datează din 2011: sanitare și de sănătate / căldură-recuperare-de-the-dus-o-franceză-distins-t11302.html (s-ar putea să nu existe altele ... faceți o căutare: search.php )

* în cazul în care rentabilitatea economică este negativă, ROI ecologic este, de asemenea, foarte probabil să fie ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Duș infinit cu open source de 10l




de Christophe » 02/10/18, 11:03

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Duș infinit cu open source de 10l




de Christophe » 02/10/18, 11:05

Gaston scria:Mă întreb dacă acest sistem nu este conceput în special pentru cei care doresc să stea 20 de minute la duș după ce s-au spălat și s-au clătit :?:


Chiar și 20 de minute, în opinia mea, nu este suficient să obținem un ROI pozitiv, având în vedere complexitatea lucrului (am menționat doar aceleași dezavantaje) ... Pe scurt când o idee este rea, rămâne rea ...

Și dacă este vândut, este rezervat, probabil, eco-boemilor care vor să-și dea o conștiință bună ... : Mrgreen:

Dacă piscinele publice nu folosesc acest tip de sistem, nu degeaba! Pe de altă parte, având în vedere consumul de duș, ar fi de dorit ca aceștia să instaleze schimbătoare în canalizare ... dar acest lucru necesită supape de amestecare automate, dar majoritatea dușurilor publice nu sunt echipate cu ele (simplu buton „apăsat”) de cele mai multe ori)

Pe scurt, un FBI frumos ...
0 x
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5

Re: Duș infinit cu open source de 10l




de djo59 » 02/10/18, 11:33

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Într-adevăr, exemplul părului lung este ... problematic și ilustrează bine, într-adevăr nu m-am gândit prea mult la gelurile de duș și altele : Evil: de când îmi fac singur săpunul (Fa-ti sapunul). Și nu am văzut întreținerea acestor filtre atât de onorabile și restrictive.
Pentru schimbătorii din canalizare, de ce nu, chiar dacă citind peste tot rămân sceptici, dar numai pentru comunități sau industrii, ...

Bine mulțumesc ție, voi simplifica montajul : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159