Sigilarea firelor de aramă cu diametru mare (bazin)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Forhorse » 29/10/18, 06:58

Este adevărat că produsele cu loctit (și echivalent) costă oarbă, mai ales că revânzătorii iau în general o marjă bună și nu păstrează bine.
Trebuie să găsiți un revânzător care să nu abuzeze prea mult și care să aibă un randament (am văzut deja produse expirate pe raft și o utilizare care este garantată de scurgere)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Christophe » 29/10/18, 10:36

Oh bine? Există o dată de expirare (chiar închisă)? Nu am fost atent ...

Poate asta explică costul ridicat?
0 x
SKR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 28/10/18, 19:48

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de SKR » 29/10/18, 13:46

Bonjour Christophe,
Vă mulțumim pentru contribuție!

Îmi spuneți că tractarea este cea mai durabilă, dar ni se spune că pentru astfel de Ø (45, 55, 60 și 80 mm), remorcarea nu este potrivită.
> Ce crezi?

Țevile piscinelor noastre sunt într-adevăr din U-PVC, dar firele de alamă în cauză privesc piesele care trebuie sigilate (în pereți și podeaua de beton, apoi cu gresie).

Spuneți că pentru a etanșa un Ø 80 mm exterior, aveți nevoie de 10 € de produs la o rată de 30 € pentru 30 ml (= 1 € pe ml), deci 10 ml de produs. Cu toate acestea, cu un fir de Ø extern de 80 mm, există un fir (circumferința) de 252 mm, care, cu trei viraje de produs, dă 756 mm, sau aproximativ 76 cm.
Deci, credeți că face 10 ml de produs pentru 76 cm net, ceea ce ar face 0,13 ml pe cm net.
>> Este corect?

Bună ziua Izentrop,
Serviciul tehnic HENKEL nu mi-a spus despre firul lor de etanșare (LOCTITE 55) pentru acest tip de aplicație.

Bună Forhorse,
Vă rugăm să ne informați despre problema expirării LOCTITE!

De asemenea, îmi spuneți că remorcă a fost mai potrivită pentru amenajări mari, dar un instalator spune că diametrul este mult prea mare pentru a folosi remorca. Ce crezi

Problema:
Unele dintre joncțiunile noastre sunt finale pentru închiderea părților care, uneori, sunt luate în betonul pereților sau al podelei din piscina cu gresie și, prin urmare, rămân inaccesibile. În acest caz, sigiliul trebuie să fie garantat pe viață. Care este soluția care pare să satisfacă această constrângere?

O clarificare:
Piesele de tip A (vezi fotografiile) au o etanșare plată din cauciuc pe partea firului cu un Ø exterior de 80 mm. Cu toate acestea, rămâne să obțineți etanșarea firului de ieșire (în afara Ø 60 mm).

Vă mulțumesc din nou.

Cordialement.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de Forhorse » 29/10/18, 21:17

Întrebați instalatorul dvs. de ce cablul nu este potrivit pentru diametrele dvs. ... 80mm nici nu este imens. Personal nu văd de ce nu s-ar potrivi remorcherul, dar nu sunt nici instalator, nici conductă.
Am văzut deseori accesorii în 2 "sau 2" 1/2 sigilate cu remorcare și nu s-au scurs (și unele au fost acolo de câteva decenii ...)
Așadar, poate, din anumite motive, ignor că remorcă nu merge pentru diametre foarte mari, dar pentru 50 sau 63 se pare că este adecvat, nu destul de rău ... pentru armăturile metalice se înțelege!
Deoarece pentru metal / plastic sau plastic / plastic de fapt nu merge.
0 x
SKR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 28/10/18, 19:48

Re: Etanșarea firelor de aramă cu diametru mare (piscină)




de SKR » 29/10/18, 21:53

Mulțumesc Forhorse. Răspuns prețios!

Se dovedește că mi-am pus și eu întrebarea despre alta forum unde s-au spus lucruri interesante.
În cazul în care subiectul interesează unii dintre voi, aici este adresa:

https://www.usinages.com/threads/etanch ... ne.115339/
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 161