Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Adrien (ex-nico239) » 20/02/19, 11:53

Christophe a scris:Bine, aceasta este fotografia care m-a indus în eroare atunci (sau care nu corespunde 100% cu produsul cumpărat ...)

Pentru coșul de durată ... roooh trebuie să citească! Tocmai am spus-o din nou! Puțin mai mult de 4 ani, dar trăiesc singur de cele mai multe ori ... deci împărțiți acest timp după aproximativ numărul de oameni care îl folosesc! : Cheesy:

Și săriți, în ianuarie, o scurgere mare într-o dimineață, fără avertisment (după deschiderea pentru cafea) în ceramica de pe apa caldă ... forțat să închidă apa caldă pentru momentul reparației ...


Ok voi fi vigilent ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Adrien (ex-nico239) » 20/02/19, 20:04

Iată bestia : Mrgreen:

Momentan RAS dar vad unde s-ar putea scurge: nu e la nivelul articulatiilor de rotatie din picior intamplator?

Imagine


Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Christophe » 20/02/19, 20:57

Ooooh recunosc tija aceea al naibii de nedemontat!! : Mrgreen: Succes când începe să curgă! Am fost acolo, vei ajunge și tu acolo! Da se pare ca este acelasi model...sau foarte aproape in orice caz!

Un sfat bun dat mai sus pentru a evita gluma mea: unge bine aceste 2 lansete! Nu o făcusem!

Al meu se scurgea la nivelul ceramicii deci de sus la nivelul manetei: se vede scotand maneta cu o cheie hexagonala mica, surubul se afla chiar in spatele boltului rosu/albastru...

ps: uh folosește gazda imaginii forum va rog... atasamente functioneaza... multumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Adrien (ex-nico239) » 20/02/19, 21:27

Christophe a scris:Ooooh recunosc tija aceea al naibii de nedemontat!! : Mrgreen: Succes când începe să curgă! Am fost acolo, vei ajunge și tu acolo! Da se pare ca este acelasi model...sau foarte aproape in orice caz!

Un sfat bun dat mai sus pentru a evita gluma mea: unge bine aceste 2 lansete! Nu o făcusem!

Al meu se scurgea la nivelul ceramicii deci de sus la nivelul manetei: se vede scotand maneta cu o cheie hexagonala mica, surubul se afla chiar in spatele boltului rosu/albastru...

ps: uh folosește gazda imaginii forum va rog... atasamente functioneaza... multumesc


Ok o sa ma asigur de asta... in cazul meu sunt in grosimea tavii.

Nu-mi amintesc montajul dar sunt nuci asa ca teoretic daca scoti piulitele e ok nu?

Sau a ta a ruginit?

Acesta este primul lucru pe care l-am verificat și pentru moment nu există umiditate la acest nivel...

Voi fi vigilent.

Nu am de gând să ating nimic la nivelul pârghiei, uneori aceste lucruri se ating doar o dată și e mort. :şoc:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Christophe » 20/02/19, 21:54

nico239 a scris:Nu-mi amintesc montajul dar sunt nuci asa ca teoretic daca scoti piulitele e ok nu?

Sau a ta a ruginit?


1) Acestea sunt tije de presiune (care apasă una pe o placă care apasă pe chiuvetă), piulița pe care o vedem proeminentă este de fapt un sistem piuliță-contra-piuliță pentru a manipula tija în cauză...cele 2 ale mele au fost confiscat, am reușit să demontez doar unul dintre cele 2 (și dacă nu aș fi putut să scot unul ar fi ajuns în râșniță!)

2) Mă tachinezi sau o faci intenționat (nu te uiți la începutul subiectului)? :şoc: :şoc: :şoc:

sanitare și de sănătate / demontare-robinet-discount-chinez-gripei-dezmembrate-vs-Grohe-Kiwa-t15920.html

Ruginit? Da, este o subestimare! : Cheesy:

Așa arăta primul (cel pe care am știut să îl demont!)

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Adrien (ex-nico239) » 20/02/19, 21:58

Imagine nu tasta seful nu tasta...

De fapt, este puțin departe, dar din memorie, în acest punct, cele două robinete diferă (dacă îmi permit Imagine

Din memorie am două tije filetate pe toată lungimea lor.

Trebuie să fi citit subiectul tău în prealabil și și-au modificat treaba... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Christophe » 20/02/19, 22:06

Da, așa trebuie să fie! Deci esti norocos! : Mrgreen:

Dar principiul rămâne cu siguranță același: aveți o placă care trage baza robinetului pe chiuvetă... puteți compara fotografia lui Grohe de 26 de ani și a „chinezului” de 4 ani de pe prima pagină. .la fel de mult pe design, cat si pe starea... :şoc:

In cazul tau nu stiu pe ce este etans robinetul deoarece nu este pe chiuveta. Dacă este pe o grosime de lemn, există șanse mari să se demonteze bine (flexibilitatea lemnului).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Adrien (ex-nico239) » 20/02/19, 22:36

Christophe a scris:Da, așa trebuie să fie! Deci esti norocos! : Mrgreen:

Dar principiul rămâne cu siguranță același: aveți o placă care trage baza robinetului pe chiuvetă... puteți compara fotografia lui Grohe de 26 de ani și a „chinezului” de 4 ani de pe prima pagină. .la fel de mult pe design, cat si pe starea... :şoc:

In cazul tau nu stiu pe ce este etans robinetul deoarece nu este pe chiuveta. Dacă este pe o grosime de lemn, există șanse mari să se demonteze bine (flexibilitatea lemnului).


Am împins-o puțin cu forță în gaura de lemn, asta e sigur.

Și, din memorie, apoi am strâns piulițele...

Ei bine, în orice caz, nu vom rezolva problema astăzi, vom vedea ce se întâmplă în timp.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Christophe » 20/02/19, 22:38

Dacă da, al tău va dura ani de zile... 8)

Mai puneti putina grasime pe cele 2 tije...mai bine sa fiti in siguranta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Demontare robinet confiscat (reducere, chineză?) Indestructibil Vs Grohe Kiwa!




de Adrien (ex-nico239) » 20/02/19, 22:49

Yaisse ...
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176