Apă sanitară: țevi PVC decupate sau lipite

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/12/07, 18:01

Am reușit întotdeauna să decoltez conductele din PVC lipite. Trebuie să fie, pentru că sunt zgârcit și iubitor de recuperare. Tehnica? Încălziți deasupra (aproximativ 30 cm) flacăra unei sobe cu gaz. Întoarceți permanent partea pentru a preveni arderea. PVC-ul necesită timp pentru a se înmuia. Introduceți lama unui cuțit și scoateți treptat, începeți să se încălzească din nou, astfel încât să rămână moale, continuați puțin câte puțin. Dacă, după detașare, partea este răsucită, călcați-o din nou cu căldură: prin înmuiere, revine la forma inițială. Puteți, de asemenea, să îl puneți într-o armătură rece pentru a-l ajuta să-și recapete forma corectă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/12/07, 18:42

: Arrow: Ce artist, noi facem mult mai mult ca tine. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 12/04/08, 09:23

După multe încercări de decolare am renunțat la ... este imposibil.

Mai rău: prin montarea cu fitinguri de recuperare „pre-lipite”, am observat mult mai multe scurgeri decât cu fitingurile noi .... :(

Deci sfatul meu: cu PVC, face totul nou ... reutilizarea este anti-economică (cu excepția piesei de salvare montate niciodată, evident)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 12/04/08, 10:58

Christophe a scris:După multe încercări de decolare am renunțat la ... este imposibil.
Mai rău: prin montarea cu fitinguri de recuperare „pre-lipite”, am observat mult mai multe scurgeri decât cu fitingurile noi .... :(
Deci sfatul meu: cu PVC, face totul nou ... reutilizarea este anti-economică (cu excepția piesei de salvare montate niciodată, evident)

:şoc: Nu am avut niciodată o problemă cu armăturile din PVC cu o căldură. Evident, acestea au fost conducte de drenare și nu groase din PVC destinate să reziste la presiune.
Nu înțeleg eșecurile tale sau de ce reutilizarea pieselor libere ar fi neeconomică. Ați putea clarifica?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 12/04/08, 13:45

În principiu, nu putem scoate țevile din PVC, deoarece adezivul utilizat este de fapt un solvent care sudează tuburile prin marginea de fuziune la marginea din PVC ... Desigur, încălzirea și forțarea putem realiza acest lucru, dar „vom avea piese într-o stare lamentabilă (formă, stare de suprafață) care sugerează probleme de etanșare în timpul reasamblării ... În orice caz, profesioniștii nu„ decolează ”...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 12/04/08, 15:30

chatam a scris:Desigur, încălzirea și forțarea putem ajunge acolo, dar vom avea piese într-o stare jalnică (formă, stare de suprafață) care sugerează probleme de etanșare în timpul reasamblării ... în orice caz niciodată nu „decola” ...

Evident, „pro” nu își vor pierde timpul îndepărtând PVC-ul. Preferă să factureze clienții pentru noi. Nici ei nu folosesc conectori masculin-feminin (încălziți tubul pentru a face un conector feminin = pierdere de timp), dar lipesc tuburile în conectorii feminin-feminin (merge mai repede chiar dacă folosește adeziv) .
După decolare, piesele sunt, evident, mai puțin frumoase decât cele noi și mai puțin flexibile, dar rămân complet utilizate dacă lucrăm curat.
Dacă este posibil, dau conductelor de scurgere o pantă suficientă pentru a dispensa de lipici și permit demontarea ușoară ulterioară în caz de modificări. Ca tuburile de cupru, unele conducte și fitinguri din PVC au avut deja mai multe misiuni.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/04/08, 19:24

Cuicui a scris:
Dacă este posibil, dau conductelor de scurgere o pantă suficientă pentru a dispensa de lipici și permit demontarea ușoară ulterioară în caz de modificări. Ca tuburile de cupru, unele conducte și fitinguri din PVC au avut deja mai multe misiuni.


Lipiciul meu din PVC este adeziv pentru solvenți puternici (l-am cumpărat pentru a instala o linie de alimentare cu presiune din PVC în pivnița pentru mașina de spălat).

Așa cum am spus mai sus, este o fuziune chimică, deci nu poate fi îndepărtată.

Poate că adezivurile inferioare permit demontarea ...

Pentru panta „suficientă”, nu putem face nimic, altfel prevenim efectul de spălare (fenomen cunoscut de canalizare) și conductele se blochează.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 13/04/08, 19:29

+1 cu chatam

Cuicui a scris:Ați putea clarifica?


Ei bine, pentru că trebuie să fie tăiată din nou o armătură cu scurgere (o formă T), lipită cu mâneci și la final folosiți de 3 ori mai multe materiale și lipici ...

Nu cred că există ceva care să funcționeze „bine” decât lipiciul puternic solvent „pro”, nu-i așa?

Tocmai pentru pantă, trebuie să fie cât de mult în funcție de diametru? Kk1 ar avea abacuze?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 13/04/08, 21:11

citro a scris:L-am cumpărat pentru a instala o linie de alimentare cu presiune din PVC în subsol pentru mașina de spălat)

Nu sfătuiesc nimănui să scoată accesoriile de alimentare cu presiune din PVC! Nici nu știu dacă este posibil. Nu am încercat niciodată.
Așa cum am mai spus, decoltez și refolosesc numai armăturile flux (fără presiune), întotdeauna cu o pantă suficientă și fitinguri mascul-femel care să permită, ori de câte ori este posibil, evitarea lipirii, inclusiv pentru fitingurile T sau Y.
0 x
mopa9000
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/05/19, 00:19

Re:




de mopa9000 » 11/05/19, 00:21

citro a scris:
delnoram a scris:Profit de această ocazie pentru a pune
O mică legătură cu PVC-ul 8)


Foarte bine legătura dvs.! :D

Îndepărtarea ruginii din scule nu este o sarcină foarte complicată. Există mai multe sfaturi pentru a scoate rugina din instrumentele tale. Ca un inamic jurat al uneltelor tale, rugina trebuie îndepărtată rapid.

Pentru mai multe informații, vă invit să citiți acest articol:
cum să îndepărtați rugina de pe scule

Notă Remundo: mesajul a fost acceptat, dar este pe cale de spaming (în special pentru un prim mesaj).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 154