După imprimanta 3D, imprimarea 2D nu pe hârtie ...

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4

După imprimanta 3D, imprimarea 2D nu pe hârtie ...




de louphil » 09/08/13, 12:27

Dacă imprimarea 3D este în creștere, imprimarea 2D rămâne esențială pentru anumite utilizări, a căror paletă ar trebui să poată fi mărită cu echipamentele actuale ...

În disperare, postez pe Econology în speranța că talentele multiple prezente îmi pot da o mână sau un „sfat” ...

Într-adevăr, încerc să tipăresc dintr-un „jet de cerneală” care acceptă tipărirea „plată” pentru CD / DVD, pe plexiglas sau aluminiu. Imprimanta este un Epson R1800.
De multe ori fac montaje audio cu tuburi, iar fronturile de control nu sunt în vârf. De asemenea, mă gândisem să le tipăresc direct pe plexi (în oglindă), sau pe aluminiu sau alte ...

Încă nu am reușit să încerc nimic, dar cred că cerneala proiectată pe plexi ar trebui să alunece ca pe o foaie transparentă care nu este tratată cu jet de cerneală (urmărirea hârtiei printre altele).

Am încercat metoda de imprimare preliminară pe decalarea apei. Rezultatele sunt bune, dar poziționarea finală rămâne delicată, este relativ scumpă, iar posibilitățile sunt relativ limitate în comparație cu tipărirea directă.

Cu toate acestea, vedem companii care oferă timp de timp imprimare directă pe plexi, cu tehnică de inkjet.

Este posibil ca unii dintre voi să fie familiarizați cu subiectul și mi-ar putea spune dacă plexiglasul trebuie tratat înainte de tipărire. Oricât de mult îl întreb pe google, despre care unii spun că este un „prieten”, dar întâlnesc întotdeauna aceste companii care oferă acest tip de servicii. Și asta, în ciuda faptului că uneori au dezgropat anumite informații referitoare la anumite produse (neidentificate) pulverizate pe hârtii pentru a le oferi o calitate foto (în fabrică) ...

Deci problema mea este rezumată după cum urmează:

1) Având în vedere capacitățile mecanice ale imprimantei, se poate imprima teoretic pe o lățime de 210 mm, fără limită de lungime. Ideea este că, dacă nu folosesc coșul original „CD / DVD”, primesc un semnal de eroare
corespunzând unei dimensiuni „hârtie” neconforme, în ciuda utilizării „Gutenprint” (driver de imprimare Linux) care ar trebui să ofere mult mai multe posibilități de configurare.
asa:

- Cum se configurează imprimanta,

și / sau

- Cum să păcălești senzorii suportului de imprimare (foaie tăiată, alimentator AR, role, încărcare frontală, coș CD ...)

și / sau

- Ce modificări trebuie făcute imprimantei?

2) Ce produs, dacă este cazul, să aplici pentru performanțe bune de cerneală?

Am umblat și eu forum "imprimeu tricou" http://www.t-hirtforums.com/ dar se ocupă în principal de modificările grele ale imprimantelor utilizate, pentru imprimarea directă
textile. Din partea mea, nu este nevoie să demontezi totul: capacitățile mecanice ale R1800 sunt suficiente pentru mine. Pe de altă parte, englezul și cu mine ne înțelegem, dar chiar așa este.
Este suficient să spunem că este comparabilă cu chineza, atât de puțin încât este scrisă prea mult colocvial sau chiar în abreviere sau SMS ...

De asemenea, orice ajutor va fi binevenit și ar fi foarte apreciat, mai ales dacă problema se va rezolva ...
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/08/13, 15:10

Salut Louphil!


Problema cu imprimarea directă pe un suport acrilic, cum ar fi un CD, este că această imprimantă cu jet de cerneală nu folosește solvenți precum imprimante industriale mult mai scumpe.

Tipărirea simplă a unei date pe un recipient de plastic necesită un sistem complex de solvent și cerneală, iar complexitatea provine de la curățarea necesară înainte și după fiecare utilizare, care se face automat și funcționează numai în monocrom.

Cel mai simplu mod pentru tine este să folosești un CD cu o parte deja procesată gata de imprimare, cum ar fi acest link:

http://www.xraystore.fr/7937-cd-rom-pre ... nites.html

Acest lucru îl folosesc pentru DVD-urile mele, deoarece pot scrie direct pe el, dar permite și imprimarea cu jet de cerneală așa cum doriți.

Pentru mai mult!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 09/08/13, 18:25

Mulțumim Alain, pentru răspunsul dvs. și pentru acest link ...

Dar se pare că ai înțeles greșit problema mea : Wink: .

Scopul meu nu este să printez pe CD / DVD (asta știam deja să fac), ci pe plexiglas, pmma, aluminiu sau alt format mai mare decât CD-ul. Piesele pe care vreau să le tipăresc pot avea până la 60-70 cm lungime și până la 10 cm lățime.
Acesta este motivul pentru care problema mea este localizată pe de o parte pe partea de fixare a cernelei, iar pe de altă parte pe dimensiunile care trebuie acceptate de imprimantă.

Dacă vorbim strict, aș găsi hârtie decalificată pe bază de apă A3, nu ar fi rău, sau mai bine în rulouri ...

Dezavantajele decalului apei sunt că este lungă de implementat și delicată: imediat ce ai o suprafață ușor mare, te confrunți rapid cu bule recalcitrante greu de eliminat curat ...

De fapt, mă gândeam mai presus de toate la un tratament preliminar (grund sau altul) al plexiglasului înainte de a imprima cu un produs transparent, cum ar fi tratarea hârtiei cu un "sos de acoperire" pentru a-i oferi o calitate foto.
Într-adevăr, acoperirea hârtiei evită prea multă absorbție a cernelii (ca un blotter) și fixează cerneala în locul unde a fost depusă, în acest strat de „imprimare”. ...

La scară industrială, procesele diferă în mare măsură de o abordare individuală sau artizanală și a mea vizând alte soluții, și anume tratarea prealabilă a suportului.
Există multe suporturi speciale din plastic transparent „cu jet de cerneală”. Cu siguranță au fost supuși unui tratament pentru a repara cerneala ...

Hârtia de decalaj cu apă este un strat subțire de plastic pe hârtie, nu? Care este natura acestui plastic pe care puteți tipări cu jet de cerneală? Ce tratament a suferit pentru a repara cerneala?

În orice caz, mă face să cred că posibilitatea există, în același mod, pe lângă faptul că există foi transparente care pot fi imprimate cu cerneală, pentru proiectorul aerian sau altele ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 09/08/13, 18:48

De asemenea, imprimă găurile.

http://www.frontpanelexpress.com/

Prețurile nu sunt furt ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 09/08/13, 21:27

Am vizitat site-ul, am instalat software-ul, dar dacă site-ul raportează impresii, software-ul nu oferă posibilitatea. Numai gravarea, cu excepția cazului în care rănesc (sau prea repede) debordează posibilitățile software-ului. Păcat ...

Cu toate acestea, o bucată de plexiglas (sau acril) nu costă mult, iar găurile, le pot face singură (cel puțin găurile rotunde). Deci, până la urmă, această cutie mă va vinde drag pentru ceea ce sunt destul de capabil să fac eu însumi pentru aproape nimic ... și n-aș avea încă nicio impresie ...

În cel mai rău caz, dacă aș avea alte foraje decât cele rotunde, aș avea o tăietură cu laser. Am un furnizor care nu ia foarte scump și care acceptă să furnizez materialul.

Pentru imprimarea pe plexiglas, mă pot mulțumi cu decalcomanie cu apă. Rezultatele sunt foarte bune. Dar nu este ușor de instalat corect și dimensiuni care necesită cel puțin ruloul (A3 prea scurt). Dar pentru a găsi unele ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/08/13, 21:57

Bună seara Louphil!

Dacă îmi spui exact ce vrei să faci, poate te pot ajuta!

Dacă nu doriți să vă dezvăluiți public procesul, îl puteți trimite întotdeauna într-un mesaj privat.

Vrei să vezi tiparul tău pe partea opusă a tipăririi și este transparența un factor important?

Pentru mai mult!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 09/08/13, 22:26

louphil a scris:Am vizitat site-ul, am instalat software-ul, dar dacă site-ul raportează impresii, software-ul nu oferă posibilitatea. Numai gravarea, cu excepția cazului în care rănesc (sau prea repede) debordează posibilitățile software-ului. Păcat ...


Este prelucrată (de exemplu text, logo, simbol) apoi trec vopseaua care rămâne în goluri (metodă clasică pentru fețele frontale ale dispozitivelor). Nu este tipărire (puține culori etc.).

> și găurile, le pot face eu

OK, dacă aveți o presă de foraj și aveți nevoie doar de găuri rotunde, este mai avantajos pentru bricolaj!

Altfel, lipind o transparență imprimată pe fața din față, nu?

Există metoda de transfer a tonerului pentru circuitele tipărite amator: imprimarea cu laser, puneți foaia pe circuitul de imprimare, o cursă de fier și îndepărtați hârtia prin înmuiere în apă. Nu am încercat niciodată, dar se pare că funcționează. Probabil că va funcționa și cu tonerul de culoare ... pentru a fi testat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 09/08/13, 22:45

Nu, Alain, nu există secrete de protejat.

Până acum îmi făceam partea din față cu hârtie decalificată pe bază de apă:

- 1) Mi-am imprimat modelele înapoi pe decal (valori și scara valorilor în jurul potențiometrelor sau butoanelor). Ex: volum, 123456 ...

- 2) Am lipit decalurile în locurile potrivite și îl las să se usuce. Am obținut astfel citirea valorilor prin plexi. (da, transparența adaugă un efect pe care aș dori să îl păstrez)

- 3) În sfârșit, o lovitură de vopsea peste decalcomanii formează fundalul ...

puteți vedea exemple (puține încă) aici http://www.wunic.fr/

Cu toate acestea, până acum m-am limitat la „monocrom”, dar aș dori să decorez fațadele cu imagini în cele din urmă.
Din acest motiv, imprimarea directă ar fi mult mai convenabilă și mai precisă.
Într-adevăr, până atunci, mă ocupasem doar de zone mici care furnizau doar informații despre un singur articol (nume și intervale de setare: „înalte, 1 ...”) și le plasam pe rând. A fost ușor.

Dacă doresc o imagine de fundal prin acest proces, suprafața care va fi aplicată va corespunde cu cea a feței din față. Și acolo, pentru a pune, nu va fi deloc gătit.

Acesta este motivul pentru care încerc să imprim direct, chiar dacă trebuie să aplic un strat de vopsea albă peste ea pentru a avea un contrast comparabil cu imprimarea pe hârtie.

@Bob:

Hârtia de decalcomanie pe bază de apă funcționează foarte bine pentru suprafețele mici. Pentru suprafețele mari, îmi va lipsi precizia pe de o parte: când este înmuiată, umedă pentru transferul de la suportul original la destinatar, este oarecum „elastic”, iar găurile mele nu vor mai fi marcate în locurile potrivite. Pe de altă parte, pot exista și bule de aer greu de îndepărtat.

În caz contrar, ideea transferului de toner este bună. Nu mă gândisem la asta. Am crezut că funcționează doar în monocrom. Dar mi se pare că transferul necesită căldură (fier sau altul?). Și plexul poate să nu placă ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/08/13, 00:05

imprimantele de birou sunt prea bune! finețe de imprimare imensă mai mare decât ai nevoie, dar folosește numai cerneală pe bază de apă, incapabilă să lucreze la plexiglas

ceea ce ar fi necesar este mașina cu jet de cerneală folosită în industrie pentru a marca toate ambalajele, inclusiv datele de depunere a acestora

aceste mașini de imprimat au o rezoluție mai mică, dar funcționează cu cerneală care arată ca vopseaua ... din păcate nu reușesc să am informații precise: comerciantul de materiale profesionale nu vrea să-l informeze pe cel care n nu o mie de euro de pus

o altă soluție: autoadeziv: am experimentat cu o metodă originală: imprimarea pe o mașină fotocopie pe hârtie siliconizată: lipiți o peliculă adezivă pe această hârtie: filmul imaginii tipărite este pus în lipici, apoi lipesc filmul adeziv pe piesa

întrucât tipăritul este în lipici, este sub film bine protejat de uzură și foarte rezistent

la vremea respectivă am făcut asta cu un tun foto copios cu role de presiune la rece ... prin blocarea sistemului de presiune a rolei pentru a nu zdrobi tunetul în hârtia siliconică

cu o imprimantă laser nealterată actuală, tonerul este puțin fixat în hârtia siliconică și nu se transferă complet în adezivul filmului autoadeziv, dar funcționează în continuare bine

iar dacă acest sistem vi se potrivește, merită să manipulați o imprimantă laser, îndepărtând rola de fixare
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 10/08/13, 00:32

o altă idee:
acoperiți suportul cu un lac pe bază de apă (de exemplu, acrilic transparent)
introduceți imprimanta înainte de uscare (lacuri încă proaspete)

lacul ar trebui să remedieze cerneala, ar trebui să încercăm să vedem ...
0 x

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 37