Injecție de apă în motor, particule de reformare, Nox, CO

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 13/08/09, 15:34

Capt_Maloche a scris:
Alain G a scris:Este mașina dvs. un singur sau mai mult injector?
:D


un injector pe cilindru, mai bine să luați semnalul clapetei, nu?

Da Com p, Eu Yoyotte :D
în curând vom fi atenți la rezultate


Fără capt

Doar iei semnalul de la un singur injector.
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 13/08/09, 15:39

În opinia mea, este necesar să injectați apa (aburul) cât mai aproape de admisie. Motorul în conductele fierbinți și mai ales nu înaintea intercoolerului. Pentru a face acest lucru va fi necesar să puteți lupta împotriva presiunii de creștere, astfel încât să fiți peste 1 bar ... Un injector ca un amplificator de golf GTI 1 cu pompa electrică și un modul de control în semnal pătrat ca trebuie să o facă ... Ce știu este că injectoarele au controlat injecțiile cu benzină n nu-i place deloc apa ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 13/08/09, 15:43

Alain, dacă trebuie să scurgem apa din intercooler ... nu mai primim ...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 13/08/09, 15:52

Macro a scris:Alain, dacă trebuie să scurgem apa din intercooler ... nu mai primim ...


Trebuie să vă confruntați cu o problemă la un moment dat, altfel renunțați, am dat doar o soluție foarte ușoară.

Pentru injector aveți dreptate, cu siguranță nu-i place apa, dar trebuie văzut pentru că nu este imposibil să reziste deoarece aici, în Quebec, cu temperaturile noastre înghețate în timpul iernii, se poate forma condens în rezervor și, inevitabil, un pic din acesta poate trece în injectoare.
Rămâne de încercat să aflăm.

Există o soluție pentru fiecare problemă!
:D
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/08/09, 16:44

bonjour

Pe un Chevrolet Lumina am apă dopată, la început am testat diferite metode

Am eliminat supapa ERG și folosesc această intrare pentru dopajul apei, am testat una cu bule la evacuare și o intrare directă
fără a trece prin reactor sau unul care intră în ERG
Pentru dozarea la ralanti, a fost necesar să se pună o reducere gigleur

În prezent merg pe aici, dar trec prin reactor
și este nevoie de un jet de restricție
pe scurt, aceasta îndeplinește funcția ERG, dar redusă continuu, în loc să trimită evacuarea, îi trimiteți vapori de apă din reactor

Pentru ca sistemul să funcționeze fără un control sofisticat, calibrați jetul, astfel încât acesta să fie la maxim, la 90, 100 kmh, ceea ce înseamnă că, conducând mai încet și în oraș, sunteți în exces, dar la orice final practic este simplu și funcțional

În cazul meu, a trebuit să dezvolt un truc pentru a topi gheața din bec în timpul iernii (un tub de evacuare care trece prin blocul de gheață)
În esaies adăugarea de alcool în apă reduce performanța în comparație cu doar apa, iar alcoolul se volatilizează mai întâi după 50 km, mai este doar apă, așa că la oprirea de seară este necesar ca adaugi alcool, ajungi sa te pierzi in raportul alcool-apa.

În testele dvs., primul lucru pe care trebuie să-l faceți, înainte de a dori să recuperați apa din evacuare, este să validați injecția de abur în loc de ERG, astfel încât mai mulți încearcă să găsească doza corectă.
și, de asemenea, temperatura vaporilor, care tinde să se condenseze, atunci când intră în colectorul de vid, în special atunci când motorul este la turație mică cu supapa fluture închisă.

André
1 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 14/08/09, 23:21

Christophe a scris:Pe de altă parte, utilizarea presiunii turbo este o idee foarte bună, ușor accesibilă pentru noi, pentru a regla cantitatea de apă injectată, chiar dacă înseamnă mers pe jos, pentru a începe cu TOTUL sau NIMIC (injectați doar de, de exemplu, 2000 rpm. ) ...
Ar trebui să vorbim din nou despre asta cu abisinianul de când a făcut-o ...

Într-adevăr, kiturile de genul pe care le-am cumpărat funcționează în două moduri (pentru dieseluri):
- Aspirație normală: în acest caz există un senzor de vid în alimentarea cu aer, direct dependent de turația motorului. Așa am setat declanșatorul la 2500 sau 3000 RPM.
- Motor cu turbo: dimpotrivă, avem un senzor de presiune de declanșat. Așa că presupun că injecția este terminată după turbo, dar de verificat.

Pe de altă parte, pentru kiturile cu două etape de activare turbo, nu știu exact cum funcționează.

PS: câteva exemple aici:
http://www.aquastealth.com/injectionkit.aspx (ce am cumparat)
http://www.coolingmist.com/
http://www.alcohol-injection.com/water- ... on-kits-1/
http://www.alcoholinjectionsystems.com/ ... index.html

interesante și informații despre întrebări:
http://water.lovehorsepower.com/FAQ.htm
http://www.waterinjection.info/ (<<<< --------- Forum)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 14/08/09, 23:34

Rețineți totuși că injecția cu apă (sau etanol) (sau ambele) pune o problemă atunci când doriți să o configurați „pentru a economisi combustibil”.
La fel de mult pentru a avea cai suplimentari, este destul de ușor să trimiteți 1 L pe minut.
La fel de mult 1L pe oră, mi-a dat o problemă: găsirea unui injector la 0.5GPH (nu este curent). Apoi, există problema că se înfundă la fiecare 500 km și, prin urmare, trebuie demontată : Evil: . Problemă care nu există la injectoarele mari.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 14/08/09, 23:44

Ma loach a scris:Este într-adevăr o idee excelentă, să folosiți ceața de aer comprimat VANDUT !!


Spuneți Maloche, deja prospecționasem nebulizatoare medicale pentru a face ceață (pneumatică sau cu ultrasunete), dar am rămas la concluzia că foloseau doar - în cel mai bun caz - doar 10 ml soluție pe oră (vezi 15 în cel mai bun caz).
Crezi că 10mL de abur este suficient pentru a avea un efect sau al tău face mai mult? (o injecție, dopează sau nu, face ~ de 100 de ori mai mult)

De fapt ma intrebam daca nu era mai usor sa folosesti o ceata cu ultrasunete pe care o gasesti in fantani, chiar daca inseamna sa pui 2 sau 3.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/08/09, 10:48

Vă mulțumim pentru aceste informații abisiniene :)

Pentru ultima ta întrebare, mi se pare că este mult mai mare de 10 mL / h ... dar prefer soluția ta de 100 de ori din trusa de injecție a apei (chiar dacă trebuie adaptată!) ...

ps: nu cred că am văzut nicio fotografie a montajului tău (sau îmi amintesc sau mi-a fost dor ...) Ai una sau 2 să ne arăți (chiar dacă nu este mult sa vad cred ...)?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 15/08/09, 15:42

Da, totul (injector și supapă de control) este aici:

https://www.econologie.com/forums/injection- ... t5926.html

Pentru pompă, este un shurflo de 100 psi (vizibil pe site-ul care vinde kitul), iar rezervorul (10L) se află în portbagaj.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144