François Roddier, termodinamică și societate

dezbateri și companii filosofice.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 05/08/14, 20:25

ahmed seara bună
De atunci, diferența față de cancerul biologic devine evidentă, deoarece, departe de combaterea bolii, diferitele componente ale corpului social vor depune eforturi pentru a implementa strategii, uneori foarte diferite, adesea aparent opuse, dar toate vizând salvarea acestei patologii extrem de grave. .
nu ai de gând să te împrietenești cu un astfel de discurs!
În caz contrar, articolul nu este rău, în ciuda unor defecte în raționament, să spunem că este un discurs academic bun.
De exemplu: chiar și celulele canceroase nu se reproduc la nesfârșit, dar dezvoltarea lor exponențială dă impresia pentru că, în general, moartea are loc înainte ca această creștere „infinită” să poată fi confirmată (aproximativ 1 kg de masă corporală la om) la fel la cobai.
Scăderea (de exemplu, postul) are și limitele sale vitale, altfel înlocuim un singur ochi cu un orb. Deci comparația are limitele sale biologice. O lucrare „societatea cancerigenă” subliniază, de asemenea, acest paralelism și nu numai la nivel economic. Ceea ce ar fi interesant este să vedem dacă paralelismul în ceea ce privește vindecarea reală (prin igienă, de exemplu) ar avea, de asemenea, aceleași efecte în ceea ce privește societatea.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 05/08/14, 20:55

Bonsoir, Janic.
nu ai de gând să te împrietenești cu un astfel de discurs!

Dacă analizați corect lucrurile, veți fi de acord că dezacordurile majore nu se referă la „pentru sau împotriva” sistemului, ci la distribuirea câștigurilor sale ...
Doar o mică minoritate înțelege că este o afacere prostească și că depășirea * (și nu planificarea) este probabil un rezultat satisfăcător.

* Aceasta este într-adevăr igiena pe care pretindeți că o fiți, și nu orice chimioterapie menită să amâne termenul final prin prelungirea răului în consecință.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 05/08/14, 21:08

Ai rezumat situația foarte bine, Ahmed.
„Sistemul” este un fel de entitate care se difuzează prin intermediul companiei pentru a prelua controlul asupra ei .... Această fază este acum atinsă în mare măsură ... Nu cred că este posibil să se facă acest lucru. contaminarea fiind totală ... doar prăbușirea sistemului va permite o schimbare de paradigmă.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/08/14, 23:24

pentru mine acest tip de analogie este inutil

ce rost are să încercăm să explicăm o societate pe care nu o înțelegem bine cu o analogie cu cancerul pe care nu o înțelegem mai bine

îmi amintește de cei care încearcă să explice rezistența în electricitate cu analogia conductelor de apă ... acest lucru este complet greșit, deoarece fluxul în conducte este mai complicat decât legea lui Ohm .. deci această analogie nu ajută pe nimeni

pentru mine analogia dintre societate și cancer nu aduce nimic

nici analogia dintre economie și termodinamică nu mi se pare clară
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 06/08/14, 08:22

salut chatelot
pentru mine acest tip de analogie este inutil
ce rost are să încercăm să explicăm o societate pe care nu o înțelegem bine cu o analogie cu cancerul pe care nu o înțelegem mai bine
dimpotrivă, cancerul este din ce în ce mai cunoscut în ceea ce privește mecanismele sale de dezvoltare (în medicina alternativă în orice caz) și acest lucru face posibilă eliminarea acestuia relativ ușor fără tot acest arsenal chimic, radioactiv și chirurgical în care violența predomină asupra eficienței!
O analogie nu este folosită pentru a copia pasta între două situații aparent diferite, ci pentru a sublinia că mecanismele sistemelor (indiferent de ce ar fi ele în acest sens) sunt similare. O celulă canceroasă, spre deosebire de celelalte, nu mai este funcțională, în slujba întregului, ci se dezvoltă egoist, ca parazit, prin monopolizarea întregii energii disponibile și necesare pentru creșterea exponențială a acesteia (ca și creșterea actuală a populației), care este caracteristic societăților înstărite precum a noastră și, prin urmare, interesul personal (antiecologic de exemplu) îl depășește pe cel al întregului. Așadar, chiar acum suntem cu toții, mai mult sau mai puțin, acele celule canceroase.

salut ahmed *
Acesta este într-adevăr igienismul pe care pretindeți că este și nu orice chimioterapie care vizează amânarea termenului final prin prelungirea răului în consecință.
Evident! : Cheesy: Ar putea fi altfel !!! Într-adevăr, metodele actuale sunt intervenții asupra efectelor, nu asupra cauzelor și trec mopul pe daunele căzii care se revarsă în loc să oprească robinetul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 24/12/14, 21:14

Un nou articol de la François Roddierr pe cicluri economice:
: Arrow: http://www.francois-roddier.fr/
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 24/12/14, 21:42

Asta e o veste bună! Absența sa a fost motivată de participarea la o lucrare colectivă.

Gilbert Simondon care a reflectat mult asupra tehnicii, propusese conceptul de „saturație”, care este faza premergătoare a ceea ce F. Roddier caracterizat drept „colaps”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/12/14, 14:51

În ceea ce privește „termodinamica” ...:

Un bun indicator al ceea ce poate observa adaptarea relației societăților la mediul lor de-a lungul timpului este de a vedea cu ce se întâmplă "stațiuni pentru sporturi de iarnă".

Pentru că sunt la fel de mult din ordinea societății ca și cea a „tribului”. Și practic practicile micilor triburi sociale apar practicile culturale ale „triburilor regionale”, răspândindu-se la „triburi naționale”.

În tinerețea mea, schiul era un lux și totuși autoritățile au făcut tot ce au putut pentru ca acesta să fie accesibil generațiilor mai tinere. Am profitat de ea. Astfel, zonele de schi franco-elvețiene am avut doza mea ...

Apoi timpul a trecut și am avut alte interese. Și mi-am spus că odată cu dezvoltarea cauzei ecologice, stațiile dintr-un creuzet „țăran de munte” - pentru oamenii care trăiesc și le fac - trebuie să fi luat măsuri pentru a limita impactul practicilor asupra mediului. atât de mult văzusem emisiuni de televiziune pe acest subiect ...).

Printr-o combinație de circumstanțe, a trebuit să merg recent în Montana pentru a prezenta această parte a turismului din regiunea mea familiei trecătoare - o stațiune pe care o cunosc bine de când am lucrat acolo - și care conta deja la acea vreme, o zonă de schi impunătoare . Prin urmare, am fost încântat să compar atmosfera vremii, după ce am fost departe de ea de mai bine de patru decenii.

Și multe considerații ecologice nu erau aproape deloc! An după an am ajuns insidios de la „impunere” la gigant. Teleschiurile pur sezoniere au devenit o veritabilă industrie tunătoare care marșează non-stop de la 9 a.m. până la 00 p.m. 17/00 ...

Și smerenia de demult în fața natură frumoasă, pe care „localnicii” din mediul rural și rustic din văile îndepărtate au căutat să le comunice și să le împărtășească cu oaspeții trecători, au dat loc muzicii tecnoase tunătoare cu multă disonanță nu întotdeauna fericită, în băuturile răcoritoare situate la baza pârtiilor! Muntele s-a „urbanizat”!

Vechiul joc de munte vechi a dat loc barurilor de schi, iar bucolicul pentru cursa de bani: cu toids iluminate din ce în ce mai mult cu echipamente fluorescente și îmbrăcăminte și cu păr peroxidat. În timp ce poartă cel mai recent smartphone la modă, care le permite să-și ilustreze exploatările pe pante, afișându-le până la nanosecunda pe web sub formă de „selfie-uri schimbate live” nu fără o anumită vanitate ...

Deci, acest lucru în comparație cu micșorarea schimbării esențiale a societății și transformarea că ar fi recomandabil să funcționăm din ce în ce mai urgent, nu oferă cu greu speranță pentru o schimbare în deceniile următoare, din păcate! Va trebui să cultivăm un fel de „demisie liniștită” pentru bătrânețea noastră și să devenim un pic filozof sau moștenitor, mi-e teamă!

Crăciun fericit tuturor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 25/12/14, 17:44

Obamot a scris:În ceea ce privește „termodinamica” ...:

Un bun indicator al ceea ce poate observa adaptarea relației societăților la mediul lor de-a lungul timpului este de a vedea cu ce se întâmplă "stațiuni pentru sporturi de iarnă".



Practicile turistice sunt într-adevăr foarte grăitoare despre procesele termodinamice la locul de muncă la nivel social.
Poate părea destul de desconcertant, dar turismul este de fapt un mijloc de dominație ... permiteți-mi să explic :(!)

Dominanța este o consecință directă a termodinamicii sistemelor vii.
Într-un anumit grup de indivizi, cel care disipă cea mai mare energie se găsește repede în vârful treptului.
La început a fost cel mai robust bărbat sau femela din punct de vedere fizic și, prin urmare, cel mai capabil să conducă grupul și să procreeze.
În societatea noastră tehnologică, această putere este acum simbolizată prin disiparea energiei prin artefacte tehnologice și prin mediul său intangibil: banii.

Astfel, cu cât un individ este mai bogat, cu atât disipează mai multă energie, rezultă o dorință de „a apărea”, limitând uneori la ridicol, ca vechii săi miliardari la volanul lui Ferrari a cărui conducere nici nu o stăpânește ..
Prin urmare, oamenii foarte bogați sunt obligați să conducă mașini mari și luxoase, să dețină mai multe conace uriașe, o barcă, să vadă un iaht și să ajungă la un avion privat.
Ultimele capricii se caracterizează acum prin moda zborurilor către frontierele spațiului, care în termeni de cheltuieli energetice este un vârf fără precedent în istorie!

În mod firesc găsim acest tip de practică la un nivel mai popular, de exemplu în rândul tinerilor din cartierele defavorizate care poartă parfum sau se îmbracă în haine de marcă, un simbol al unei puteri pe cât de iluzorie sau stupidă este.

Turismul nu face excepție de la aceasta, pentru că mergeți în vacanță și, a fortiori, mergeți șale (deci arde mult kero) în vacanță sau mergi în vacanță la schi (ceea ce pentru un non-locuitor de munte este oarecum prost) arată cât de mult avem „bani” pentru a ne distra și pe care le demonstrăm în ochii altora care au este puternic.

De asemenea, veți observa cu ce încântare le place oamenilor să povestească despre călătoriile lor de vacanță, mai ales atunci când au mers foarte departe, mai departe decât dvs. ... trebuie să înțelegeți că toate acestea sunt în realitate doar un mijloc. tu ...

La nivelul relațiilor internaționale acum, turismul este un mijloc ascuns de dominare; pe de o parte, afluxul de turiști arată că aceștia provin dintr-o țară bogată și puternică, pe de altă parte, turiștii risipesc memele (informațiile răspund prin imitație), ceea ce îi determină pe „nativi” să se convertească, în ciuda lor, la ideologia dominantă ...


PS: În plus, dacă te plictisești la o seară cu prietenii și unul dintre ei îți povestește despre călătoria sa în Seychelles, poate fi delicios să dai niște explicații termodinamice cu privire la principiile dominanței ... pune un anumit „frig” în relații!
Știu că aș face un tour operator teribil! : Mrgreen:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 25/12/14, 19:14

Analiză excelentă, ca de obicei!

Practica schiului de către oamenii de la munte a fost privită, la început, ca o modalitate de a face față cât mai bine cu o constrângere legată de climă.
Își trage prestigiul actual doar din inutilitatea sa (cheltuieli neesențiale de energie, de către urbani care se deplasează special pentru a „beneficia” de condițiile constrângerii), brusc, prin mimică, localnicii au ieșit în prim plan. Diapazon .. .

Acest citat din spinoza:
Nu pentru că judecăm ceva ca fiind bun, îl dorim, ci pentru că îl dorim, îl judecăm ca fiind bun.

explică întărirea pozitivă pe care o reprezintă numărul practicienilor în sporturile de iarnă asupra altor indivizi, deoarece aceasta
Este posibil să deducem din aceasta esența mimetismului: „Vreau ceea ce dorește celălalt, întrucât, dacă el vrea, este pentru că acest obiect este de dorit”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157