Soba magazinului de rachete, frasin și așchii de lemn

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Soba magazinului de rachete, frasin și așchii de lemn




de Grelinette » 28/12/15, 14:33

bonjour,

Deschid acest nou subiect pentru că am fost surprins de un videoclip despre fabricarea unui aragaz pentru rachete (din Barnabe Chaillot, pe care mi s-a părut că videoclipurile sale sunt foarte amuzante și informative de vizionat) și în care se afirmă că frasin de lemn poate servi caizolație pentru o sobă.

Pe baza acestei observații, mi-am spus că există o mulțime de deșeuri, unele în cantități foarte mari și care nu au fost, sau puțin reciclate.

Iată începutul listei de deșeuri care nu au fost recuperate sau recuperate recent și, dacă aveți idei despre deșeuri și / sau reciclare, este momentul să le indicați:

- Ash: încălzindu-mă în principal cu o sobă cu lemne, la fiecare curățare a sobei evacuez o cantitate uriașă de cenușă și regret că nu există o utilizare interesantă a acestui material inert ...

Cenușa este un bun izolator? Poate că prin amestecarea acestuia cu un alt material puterea sa de izolare ar fi și mai eficientă?

- așchii de lemn: Am menționat deja aceste deșeuri, deoarece în sudul Franței, cu riscul de incendii, controalele sunt activate„Obligația legală de compensare” au devenit mai frecvente și mai stricte. Adăugați la aceasta interzicerea arderii din cauza particulelor fine și subdimensionarea centrelor de primire a deșeurilor pentru a primi plante și materialul tăiat ... consecința este că volumul de așchii de lemn a crescut de zece ori într-un timp scurt. Compania care a venit în cartierul meu defrișat nu știe ce să facă cu camioanele de plante mărunțite pe care le produce în fiecare zi și pe care centrele de reciclare le acceptă doar în cantități mici ...

- foi: în aceeași linie a deșeurilor verzi produse în cantități mari în regiunea paca, există frunze de stejar și avion... Aceste frunze în volume mari se degradează foarte încet și, atâta timp cât aveți câțiva stejari și platani în cartierul dvs., veți observa rapid că volumele de pe sol în fiecare cădere sunt enorme.

Într-o altă măsură există ace de pin care reprezintă volume foarte mari nereciclate, sau chiar, din primăvară, tunderea gazonelor și peluzelor.

Trebuie să existe utilizări mai valoroase pentru aceste deșeuri verzi?

- polistiren: la fiecare dintre vizitele mele la centrul de reciclare, sunt surprins să văd cantitățile de polistiren aruncate în tomberon. Acest material este folosit pentru ambalarea multor obiecte și materiale și este curios că nu încercăm să-l colectăm separat și să-l reciclăm. Idei? ...

- scoici: Aceste deșeuri par să fi găsit astăzi o mulțime de puncte de vânzare. Perioada festivă este propice pentru marea lor producție. Acesta este un exemplu interesant, deoarece aflăm, de asemenea, că multe industrii cumpără acum produse procesate din cochilii.


etc ..
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 28/12/15, 15:26

Toate aceste plante, chiar și frunze și spini, ard foarte bine și rapid pentru a pune într-o sobă de peleți bine proiectată, iar cenușa lor rece și umezită face un îngrășământ bun pentru pomi fructiferi (potasiu) sau pentru a adăuga la ciment pentru șapele de țiglă, energia solară. pierdut în centrele de primire a deșeurilor care îl transformă încet în humus, lucru pe care îl puteți face și în fundul grădinii dvs. !!
Este o nebunie cât de mult pierdem cu energie solară gratuită.

Polistirenul, care nu trebuie ars prin producerea de vapori toxici periculoși, trebuie reciclat prin izolarea în vrac sau topit pentru a-l reduce în plastic reutilizabil.

Cojile de mare zdrobite sunt bune pentru găini și soluri fără var suficient sau pentru a face var.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 28/12/15, 16:51

Toată materia carbonată și divizată este un combustibil, da, dar frunzele și deșeurile de lemn joacă un rol fundamental în regenerarea solurilor forestiere. Ideea unor sau chiar a unor municipalități de a „curăța” lemnul pentru a transforma deșeurile vegetale în pelete sau așchii este în opinia mea o idee foarte proastă.

Cel mai bine este să crești copaci cu creștere rapidă, destinate special încălzirii.

Rețineți că în regiuni precum a mea, suprafața pădurii crește deoarece resursa nu este consumată. Prin urmare, tăierea lemnului „rotund” este încă o soluție bună.

Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/12/15, 18:35

polistirenul expandat zdrobit face un bun izolator pentru a fi folosit în vrac între 2 straturi impermeabile ... strat impermeabil esențial altfel fuge cu curenți

L-am folosit sub un rezervor amestecat cu pouzolanul: pouzolanul crește rigiditatea și se prăbușește mai puțin sub sarcină decât polistirenul singur

interesant este și amestecul de vată de sticlă veche și polistiren expandat zdrobit

dar acest tip de recuperare necesită muncă ... și atâta timp cât munca este supraimpozitată, este mai profitabil din punct de vedere economic să cumperi materiale noi
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:




de izentrop » 28/12/15, 19:09

cortjuan a scris:Rețineți că în regiuni precum a mea, suprafața pădurii crește deoarece resursa nu este consumată.
Odată cu creșterea vânzărilor de sobe cu lemne și pelete, tendința va fi foarte rapid inversată. Mai ales când petrolul și-a reluat panta inexorabil ascendentă. http://www.planetoscope.com/Source-d-en ... rance.html

Pentru cei care fac puțină grădinărit, iarba verde, frunzele și cenușa sunt o mână de zei în compost pentru a hrăni solul fără aport de fosile;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/12/15, 23:43

chatelot16 a scris:polistirenul expandat zdrobit face un bun izolator pentru a fi folosit în vrac între 2 straturi impermeabile ... strat impermeabil esențial altfel fuge cu curenți

L-am folosit sub un rezervor amestecat cu pouzolanul: pouzolanul crește rigiditatea și se prăbușește mai puțin sub sarcină decât polistirenul singur

interesant este și amestecul de vată de sticlă veche și polistiren expandat zdrobit

dar acest tip de recuperare necesită muncă ... și atâta timp cât munca este supraimpozitată, este mai profitabil din punct de vedere economic să cumperi materiale noi


Periculozitatea vatei de sticlă este controversată, cancerigenă, nu cancerigenă, persistentă organică sau puțin persistentă organică .... conform modelor și altor manevre ale holurilor .... în „beneficiul” îndoielii nu voi fi încercat să recuperați, măcinați, amestecați etc ... pentru a da naibii de nările mele și de alți plămâni. :|
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:




de izentrop » 29/12/15, 00:47

Într-o lână veche nu există numai fibră de sticlă, ci cu o mască bună, fără griji ... Și cu membrana impermeabilă + partiția din gips-carton, nu există motive de îngrijorare.

Nu este ca cel care se ocupă de acest lucru neprotejat de ani de zile.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: magazin de rachete aragaz, cenușă și așchii de lemn




de Christophe » 29/12/15, 11:34

grelinette a scris:Cenușa este un bun izolator? Poate că prin amestecarea acestuia cu un alt material puterea sa de izolare ar fi și mai eficientă?


Am avut aceeași idee cu ceva timp în urmă și după ce am verificat, dacă îmi amintesc corect cenușa (lemnul) nu este un izolator atât de bun, totuși ... în ciuda aparențelor (ușurința) pe de altă parte, nu am reușit să găsesc exact subiect care a vorbit despre asta.

grelinette a scris:- polistirene: de fiecare dată când merg la centrul de reciclare, sunt surprins să văd cantitățile de polistiren aruncate în tomberon. Acest material este folosit bcp pentru ambalarea multor obiecte și materiale și este curios că nu încercăm să-l colectăm separat și să-l reciclăm. Idei? ...


În Belgia, este colectat separat. Pentru utilizări, cred că este în esență șape izolante: polistirenul este zdrobit și amestecat cu cimenturi.

În cazul reciclării directe la domiciliu, poate fi dizolvat în pete de lemn cu diferiți solvenți (acetonă ...)

Poate nu foarte verde, dar mai mult decât să cumpere o pată chimică ...

A se vedea: deșeuri-și-reciclare / carton-epson-fagure-vs-polistiren-t14127.html # 287442
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/12/15, 23:57

cenușa nu este deloc un bun izolator, pentru a izola clădirile la temperatura obișnuită: are o conductivitate destul de medie

cenușa este considerată izolantă la temperatură ridicată, în comparație cu alte materiale disponibile la temperaturi ridicate, unde nu pot fi utilizate nici polistiren, nici vată de sticlă

puterea de izolare a cenușii este redusă în comparație cu vata ceramică sau alte izolații de înaltă tehnologie, dar cenușa rămâne un izolator liber pe care îl puteți pune cât de gros doriți
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95