Jean-Marc Jancovici este un c ...?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de chatelot16 » 23/06/16, 17:22

Am pus un minus la mesajul tău care anunță această funcție înșelându-mă de pictogramă și fără să pun prea multe întrebări, profitând de acest prim test pentru a vedea dacă putem corecta o eroare ... nu putem atunci când s-a trimis că e final

Nu cred prea mult în validitatea voturilor + sau - ... nu este pentru că sunt multe greșite că se spune coluche

dar votarea - este o modalitate de a respinge pe cineva care poluează un subiect fără a adăuga un mesaj subiectului, ceea ce va crește poluarea

în plus, putem supune un comentariu la un vot - astfel încât să putem critica un subiect neplăcut sau un polemicist fără a polua subiectul cu un mesaj care alimentează trollul

cred că va fi o modalitate bună de a păstra forum curățitor
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 23/06/16, 17:29

Este doar ceva mai multă democrație ...

De ce ar crește această poluare? Pentru mine este invers.

Putem foarte bine să ne gândim la o interdicție - temporară, permanentă dacă recidiva - dacă reputația proastă depășește o anumită cifră ...

Vom vedea în uz ...

ps: ok pentru eroare, încercați să faceți clic pe numărul reputației mele sub avatarul meu va apărea o listă și vedeți dacă puteți șterge votul dvs.?
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
Locul de amplasare: Folosi
x 56

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de lilian07 » 23/06/16, 19:22

Trebuie să o lași să trăiască puțin așa cum spune Christophe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de chatelot16 » 23/06/16, 20:23

a pune un -1 sau un -3 la un mesaj ar trebui să fie doar o apreciere a mesajului în cauză, nu un atac asupra „reputației autorului”

un autor poate scrie pe diferite subiecte, spunând că ceva obiectabil asupra unui subiect nu pune neapărat sub semnul întrebării reputația sa față de celălalt subiect

Cred că cifra de reputație este inutilă până când acest sistem nu s-a dovedit singur ... numărul de voturi + și - pe mesaj este mai util din start

Am dat clic peste tot și nu am găsit o modalitate de a corecta -1 pus mesajul tău
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Capt_Maloche » 05/07/16, 11:28

Christophe a scris:De ani de zile mi-au plăcut mai degrabă raționamentele și analizele lui Jean-Marc Jancovici, în special comparația dintre costul energiei „umane” și fosile pe care le repetă în altă parte în această prezentare ... cu siguranță cea mai bună idee pentru face oamenii să înțeleagă energia ...

Ieri am văzut această prezentare pe care a făcut-o în 2013 la adunarea națională: https://www.econologie.com/rechauffement ... nationale/

Și acolo încep să-mi pun întrebări despre rolul profund pe care îl are asupra societății și a factorilor de decizie: într-adevăr, să spui și să profitezi de ani de zile că este imposibil că va fi inutil, că investițiile în energii regenerabile nu vor schimba nimic fundamental ... etc ... etc ... face ca ... factorii de decizie cine ar avea puterea să schimbe lucrurile încet, dar sigur nu face nimic ...și că rămânem pe aceeași paradigmă bazată pe epuizarea resurselor fosile! Multumesc Jean-Marc !! :(

Așadar, îndrăznesc să pun întrebarea: este Jancovici un idiot? În ciuda tot respectul pe care îl datorez inteligenței sale !!

Atenția „a con” nu înseamnă același lucru cu „con” scurt! Îmi place personajul și am schimbat niște e-mailuri foarte frumoase cu el ... dar negativitatea lui nu merge în direcția corectă: picioarele pe pământ da, dar picioarele în minele de cărbune nu!

O mică dovadă că a greșit ... și alții vor urma în curând: https://www.econologie.com/portugal-alim ... ouvelable/



Aveți dreptate, energia regenerabilă combinată poate fi suficientă pentru nevoile globale de energie

(Solar, eolian, rețea de energie globală, biocombustibili, alge, digestie anaerobă, digestoare, hidrogen cu Mac Phy, de exemplu, fabrici de maree, baraje, ca să nu mai vorbim de tehnologiile în procesul de lucru, cum ar fi Ither, inelele de plasmă Tokamak , zpinch? și mai ales Stélarator W7X cu fuziunea sa reînviată prin crearea unei plasme cu hidrogen)

Există o alegere și cu siguranță am uitat :P
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de phil53 » 07/07/16, 19:06

Desigur, este punctual, dar cel care spune că solar nu este posibil. Țările în curs de dezvoltare ne vor dovedi greșit!

În ultimii ani, Chile a investit atât de mult în energie regenerabilă ... încât energia electrică a devenit gratuită! O situație omniprezentă și neașteptată care, bănuiește, încântă locuitorii!

În doar câteva luni, 29 de ferme solare s-au deschis în nordul Chile. Și, se pare, toate sunt foarte eficiente: producția depășește cu mult cererea locală! Rezultat? Un preț de vânzare în colaps. Electricitatea a fost complet gratuită în nordul țării timp de 118 zile!

http://positivr.fr/chili-energie-solaire-gratuite/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de chatelot16 » 07/07/16, 20:14

prin urmare, răspunsul la întrebarea din titlu este clar: DA

eu și acum 30 de ani eram sceptic în ceea ce privește rentabilitatea fotovoltaice, prea scump, credeam că ne putem descurca mai bine cu concentratorul solar și cu motorul cu aburi ... dar trebuie să recunoaștem ce există: soluția are aburul nu a progresat prea mult, prețul fotovoltaicilor a scăzut în mod regulat: prin urmare, acestea sunt în prezent cea mai bună soluție, și nu este finalizat, pot fi și mai bune în următoarea versiune

deci nu spune niciodată ... când Jancovici spune că energia regenerabilă este prea mică pentru a fi utilă, este un adevărat
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de izentrop » 12/07/16, 09:07

bonjour,
Am crezut că intermitența este cea mai mare frână pentru dezvoltarea rapidă a energiei eoliene și fotovoltaice, deoarece site-urile care pot găzdui stații de epurare sunt supuse acceptării de către populație și, în acest caz, „nimby” (Not In My BackYard) împiedică orice inițiativă în această direcție.

Acest lucru a fost fără a conta pe noile tehnologii pe cale de a costa mai puțin, în timp ce nu a prezentat nicio problemă de acceptabilitate de către populații și care poate fi implementată foarte repede. invenții, inovații / baterie sodiu-sulf-t14845.html și alte mijloace de stocare termică sau aer comprimat deja utilizat http://lyceejdarc.org/autodoc/cours/001 ... index.html

Jancovici prost informat ???
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16181
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Remundo » 12/07/16, 10:31

nu este rău pentru site-ul lycéejdarc ... Au mers chiar să obțină IMM-uri! (bucla curentă într-un inel supraconductor)
1 x
Imagine
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
Locul de amplasare: Folosi
x 56

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de lilian07 » 12/07/16, 11:07

Cu toate acestea, este important să nu se declare victoria prea repede, deoarece momentan ENR-urile concurează cu alte tehnici poluante doar pentru că există o capacitate de stocare poluantă la scară europeană, deoarece din păcate este rețeaua în sine. alcătuit din electricitate nucleară și fosilă care este stocare.
Ceea ce mă deranjează cel mai mult este ciclurile limitate ale bateriilor bazate pe un produs rar, care limitează mijloacele de stocare la nișe.
Dacă luăm cazul bateriei Li-ion, acesta își va cunoaște rapid limitele care au nevoie de resurse de elemente rare, știind că acesta începe să fie integrat în vehicule 100% electrice și că este limitat în număr de cicluri (vezi post Izentrop Battery-sodiu).
Stocurile globale de litiu sunt astăzi estimate la 250 de ani +/- 100, iar din 2017, Gigafactory-ul Li-Ion va dubla capacitatea de producție la scară globală, ceea ce va avea drept consecință deja divizarea la 2 a stocurile estimate
Din punct de vedere pozitiv, creșterea semnificativă a numărului de baterii va duce la apariția conceptului de „rețea inteligentă” pentru o perioadă limitată de timp.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215