Tesloop: întreținerea costurilor (derizorii) a unei mașini electrice Tesla S la 480 000km!

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Tesloop: întreținerea costurilor (derizorii) a unei mașini electrice Tesla S la 480 000km!




de Christophe » 04/09/17, 15:06

6900 USD în întreținere (14900 USD cu electricitate vezi mai jos) și 480 km cu un set original de baterii Tesla? Cine spune mai bine?

Un fapt științific real sau un argument pro-Tesla? Câteva analize!

Intr-adevar; articolul presupune că energia electrică reîncărcată este gratuită și se compară cu o termică care și-a plătit combustibilul, deja nu este foarte cinstit acolo! Deci articolul combină costul de funcționare și costul de întreținere acolo!

Să presupunem că Tesla S consumă în mod rezonabil în jur de 20 kWh / 100 km (date acceptate în mod obișnuit pentru mașinile electrice), pentru a face 480 km, deci trebuie să consumăm 000 * 20 / 480 = 000 kWh ... să zicem 100 kWh ținând cont de o eficiență de încărcare foarte bună (pentru că este un Tesla ^^).

În SUA, electricitatea pe cărbune (pentru marea majoritate, vă rog) este vândută în intervalul de 0.08 USD / kWh, deci ar trebui adăugați cel puțin 8000 USD la acest cost ... (dublu în Europa)

În rest este clar că energia electrică prezintă un cost de întreținere avantajos (și dacă bateriile rețin cu adevărat 480 km ... ceea ce corespunde, cu 000 kWh la bord, la fel 80 / 96 = 000 cicluri complete încărcare / descărcare ... este posibil cu tehnologia actuală, deoarece bateriile cu litiu X de curent sunt la 80 de cicluri .. (dacă încărcările și descărcările sunt bine gestionate și pentru asta cred că putem avea încredere în Tesla ...)

Iată că producătorii de fumători trebuie doar să se gândească la asta (dar acesta nu este scopul lor: le plătim de două ori pentru mașină, ținând cont de întreținerea ... tot mai programată și gata dezgustător!)

O companie californiană are un model S în flota sa și tocmai a distribuit pe web rezultatele primelor ... 500.000 km parcurși cu vehiculul său electric! Și costul pe utilizare pare surprinzător pentru a spune cel puțin ...

tesla-S-tesloop.jpg


O companie specializată în transportul de persoane din California, Tesloop are un model S în flota sa. Conducând de dimineață până seara, bănuim că acest Tesla trebuie să acumuleze rapid kilometrii. În cele din urmă, „mile”… Tesloop specifică, de asemenea, că, în medie, vehiculele din flota sa acoperă aproximativ 17.000 de mile, sau aproape 30.000 de km, pe lună. Dacă are în principal modele termice clasice în flota sa, compania Tesloop a dorit să încerce experiența Tesla oferindu-și o copie a modelului S. O mașină care, ca și celelalte, a înmulțit rapid kilometrii de când provine Tesloop din anunțați că am trecut de reperul simbolic de ... 300.000 de mile! Sau puțin peste 480.000 km. Oportunitatea de a face o mică evaluare care pare măgulitoare pentru a spune cel puțin societății californiene.

6900 $

Potrivit Tesloop, în această perioadă, Modelul S va rămâne fără întreținere timp de 12 zile. Mai bine: pentru a acoperi acești aproape 500.000 de km, va avea nevoie doar de ... 10.500 de dolari în costuri, inclusiv 3500 de dolari pentru repararea farurilor deteriorate ... atunci când traversezi un vad prea adânc! Prin urmare, ne putem baza pe un cost „normal” în utilizare de 6900 USD (puțin sub 5800 EUR) după aproape 500.000 km. Și atât, deoarece Tesloop profită de accesul gratuit la rețeaua de supraalimentare pentru a reîncărca bateriile modelului său S. Pe baza experienței acumulate cu celelalte modele din flota sa, Tesloop consideră că pentru a acoperi același lucru la distanță, un Mercedes S-Class îl costă 86.000 $ (72.000 €), combustibil inclus, și este imobilizat pentru ... 112 zile! Este un pariu sigur că Modelul S se va înmulți în flota Tesloop în următoarele zile!


https://www.moniteurautomobile.be/actu- ... del-s.html
1 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de 1360 » 04/09/17, 15:35

30000 km pe lună!? Deci, 1000 km pe zi, presupunând că mașina rulează 30/30 ... Mwouais.

Îmi voi lua timp să citesc toate acestea în detaliu în această seară.

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Christophe » 04/09/17, 16:05

Nu abordasem acest punct ... : Cheesy:

După părerea mea, este posibil ... (dar nu cu un singur șofer, evident :) ) cu o mașină care este disponibilă 24 de ore pe zi minus opriri de reîncărcare cu 2 sau 3 echipe, așa că ...

Pe de altă parte, ar fi necesar să se estimeze durata taxelor ...

Cât durează o „SuperCharge” pentru un model S? Răspundeți pe pagina wiki?

Să presupunem că acesta este modelul S 85 cu 77.5 kWh (putem rafina calculele de mai sus): https://fr.wikipedia.org/wiki/Tesla_Model_S#Batterie

Autonomie: 400 km, deci trebuie să reîncărcați 1000/400 = de 2.5 ori pe zi (vom spune 3)

Tabelul (zarb) spune:

De la 0 la 100%,
tensiunea merge de la 350 la 400 V,
intensitatea merge de la 330 la 20 A


Uh, deci să presupunem 350V și 300A în modul SuperCharge? Prin urmare, avem o încărcare de 105 kW, adică o încărcare completă în 60 * 77.5 / 105 = 45 de minute, iar bateria este încărcată la 1.4 C, ceea ce este foarte rezonabil. Pe de altă parte, trebuie furnizați 105 kW ... (dar aici nu este dezbaterea)

Prin urmare, timpul minim de încărcare este de cel puțin 3 * 45 min = să zicem 3 ore cu conexiune, oprire ... etc ...

Sunt încă 21 de ore de „drum” posibile ... avem o viteză medie de 1000/21 = 47 km / h, aceasta este în concordanță cu viteza medie în oraș / periferie ...

Tesloop face Taxi, deci este complet consecvent ...

Și chiar dacă mașina ar circula doar 16 ore (2 schimburi de 8 ore și 8 ore de încărcare) am avea în medie 63 km / h, tot posibil ... și chiar realist pentru călătoriile periurbane ...

ps: hei spune Wiki

„Din 2015, toate bateriile sunt garantate timp de 8 ani kilometraj nelimitat."


Este deja mai bun decât Kia și nu vorbesc despre BMW, PSA, Renault etc ... care sunt mulțumiți de garanția legală de 2 ani (cu excepția condițiilor speciale ...)

Toate acestea încă te fac să vrei să te uiți la Tesla Model 3 ... (celelalte sunt într-adevăr prea scumpe ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Grelinette » 04/09/17, 18:10

Tesla ... Tesloop: Încă mai găsesc că aceste 2 nume sunt foarte asemănătoare!
compania Tesloop a dorit să încerce experiența Tesla oferindu-și o copie a modelului S.

... și cu un nume de genul acesta, Tesloop tocmai acum decide să încerce experiența Tesla ...

Nu ar fi o operațiune de comunicare, cam ca Madame Trumuche care merge la televizor, în reclame, să spună că a încercat pulberea de spălat Cracra și că descoperă că este magie, chiar și în timp ce face noduri în spălătorie! ... cum spunea Coluche : Cheesy:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Christophe » 04/09/17, 19:09

Mi-am spus același lucru că este probabil și ce? Dacă cifrele sunt adevărate și realiste, nu există niciun rău ...

Și se pare că sunt văzute verificările făcute ... dezavantajul că nu am aplicat „TIC” la calculul consumului de energie electrică ... pentru că nu va dura mult să ruleze până la energia electrică zero (este suficient să așteptați o anumită pătrundere pe piață pentru ca guvernele să decidă să o impoziteze ... la fel ca și combustibilii rutieri ... Vedeți flopul mașinii franceze CNG care avea o dublă contorizarea gazului ...)

Deci, pentru a compara mai bine, ar fi necesar să creștem 8000 cu aproximativ 60% ... sau aproximativ 13500 $ ... pe scurt, ajungem la aproximativ 20 $ ... este încă rezonabil în comparație cu temperatura ...

Vedeți cum articolul a calculat prețul de cost de 86 USD pentru mașina termică din clasa S, cu impozitare la nivel european sau american?

Atâta timp cât nu avem detalii despre costuri, nu este ușor de spus ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Am citro » 04/09/17, 23:01

Christophe a scris:
„Din 2015, toate bateriile sunt garantate timp de 8 ani kilometraj nelimitat."

Este deja mai bun decât Kia și nu vorbesc despre BMW, PSA, Renault etc ... care sunt mulțumiți de garanția legală de 2 ani (cu excepția condițiilor speciale ...)
Toate acestea încă te fac să vrei să te uiți la Tesla Model 3 ... (celelalte sunt într-adevăr prea scumpe ...)
Precizie mică, bateriile Tesla sunt garantate timp de 8 ani, nu întregul vehicul.

Concurenții sunt cu siguranță în fundal, dar toți au mărit perioada de garanție (5 ani și 50.000 km pentru cei mai puțin generoși) la 7 (Kia și Hyundai) sau 8 ani acum în cea mai mare parte cu 150.000 - 200.000 km (la prima termenul a expirat așa cum ar trebui).

Principalul avantaj al TESLA rămâne rețeaua sa proprietară de SuperChargers echipate cu baterii de stocare pentru a limita curentul de vârf retras din rețea, deoarece acestea livrează mașinii puterea consecventă de 130kW. :şoc:

Ceilalți producători au efectuat anterior încărcări rapide de 50 kW și sunt în curs de proiectare a unor noi încărcătoare rapide de 150 kW și vehicule care vor putea bea acest suc supraîncărcat ...
Până în prezent, doar Hyundai Ionic ar trebui să accepte încărcături la 100kW.

Concurenții se bazează pe state pentru a implementa rețele de încărcare plătite cu impozitele noastre, bani foarte prost cheltuiți de oameni incompetenți care nu conduc vehicule electrice și nu știu nimic despre asta. Evaluarea terminalelor care sunt prea des inutilizabile din diferite motive, ceea ce subminează mobilitatea de mâine ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Adrien (ex-nico239) » 05/09/17, 02:24

Mercedes 240D a cumpărat 25000f - se ridică la 700 de terminale, aproape fără costuri de reparații, doar întreținere, plăci și altele.

Revândut după o defecțiune pentru care costul reparației a fost de aproximativ 1500 €.
Mașina a fost dezosată în garajul din Draguignan, aproape de locul în care se defectase.
Anunț în colțul din dreapta 600 €
O mulțime de apeluri de așa natură încât aș fi putut susține ante-ul
Pentru a-l cumpăra a venit de la Marsilia cu un camion plat pentru a-l cumpăra de la mine

Garajul avea un 190D 1986 la 1800 € go hop cumpărat (eram în 2009)
Vitezometrul a fost blocat la 480 km de ani de zile și nu am făcut nicio cheltuială pentru el, în afară de blocurile și cauciucurile silențioase, lubrifierea și întreținerea normală.
Ea a tras caravana adânc în Spania și Italia și până la Alpe d'Huez, una dintre tijele de accelerație a ajuns la sosire, reparată cu sârmă specială folosită de către mecanicii din competiția motocicletelor (un lucru foarte solid) și au plecat de acasă cu chestia asta ... ei bine lanseta a fost oricum schimbată (câțiva euro).

Imposibil să-l vând, mă costă 100 € asigurare pe an și este o soluție excelentă de defecțiune în caz de ... și ea a trecut prin întreaga mutare cu remorca fără să tresară.

Achiziționarea în 2013 a unor faruri rotunde Avant Garde 300E 1997 (nu mi-am dorit-o, dar a fost dificil să găsesc seria anterioară 250 de faruri dreptunghiulare mai puțin electronice și îl regret) a cumpărat 3800 € la 180 terminale, cele 000 sunt depășite în prezent , un șurub de ventilator s-a stins (este parțial vina mea că nu am fost suficient de atent în timp ce conduceam) provocând o reparație la un cost mediu de 200 € (dacă aș fi fost atent, aș fi fost renunțat pentru un șurub)

Furtunul terminal al injectoarelor care se blochează în timp ce conduceți (un fel de capac mic de plastic la 0.50 €), am avut deja problema cu 240 și aveam câteva în cutia de instrumente.

Asta e tot.

Dacă aș avea de ales, aș căuta să achiziționez modelul anterior în stare bună chiar dacă înseamnă să-l găsesc în Germania (dar fără auto : Mrgreen: ).

Mai economic nu știu dacă există făcând calculul, inclusiv prețul de achiziție ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Gaston » 05/09/17, 10:22

citro a scris:Până în prezent, doar Hyundai Ionic ar trebui să accepte încărcături la 100kW.
Și Sufletul Kia.
Dar oricum, nu există un terminal de 100kW (altul decât Tesla) în Franța ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Christophe » 05/09/17, 12:59

Gaston scria:Dar oricum, nu există un terminal de 100kW (altul decât Tesla) în Franța ...


Deci, există terminale Tesla SuperCharger în Franța? Nu știam ... unde și care sunt condițiile pentru a le folosi?

Există o hartă a locației TOATE stațiile de încărcare (Rapide sau nu) accesibile fără abonament sau înregistrare (cardul nu terminalele) undeva? Presupun că trebuie să aibă și aplicații Android ...

Terminalele rare pe care le-am văzut (aproximativ zece în viața mea lol) erau toate terminale convenționale (10-15 kW presupun ...) ... sunt, de asemenea, vândute destul de scumpe municipalităților, câteva mii euro pe terminal (și nu mai vorbesc despre rapidele în care probabil trebuie să trageți un cablu de la cel mai apropiat transformator ...) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Tesloop: costul (întreținerea) unei mașini electrice Tesla S la 480 km!




de Christophe » 05/09/17, 13:33

nico239 a scris:Mercedes 240D a cumpărat 25000f - se ridică la 700 de terminale, aproape fără costuri de reparații, doar întreținere, plăci și altele.


Da, astfel de cazuri au fost posibile atâta timp cât proprietarul a avut grijă de ele (el însuși ...)

Dar vorbești despre mașini care nu mai există (noi ... cu excepția poate ... Tesla!) ... perimarea planificată a trecut prin asta ... :(

Din ce în ce mai puțini oameni știu cum să-și murdărească mâinile ... și cu electronizarea mașinilor este din ce în ce mai dificil să reparați singuri anumite avarii ...
0 x

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175