Vestele galbene: Este justificat apelul din noiembrie 17? #GiletsJaunes

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Christophe » 27/11/18, 14:43

Despre generații (vezi mai sus) cred că am încurcat sau inginerii contează diferit (ceea ce este foarte probabil dat de specie!) : Cheesy: ).

Într-adevăr, am primit acest lucru printr-un mail de la INSA : Cheesy:

Inginerii generațiilor Y și Z. Cine sunt inginerii generațiilor Y și Z?

Există mai multe definiții, dar în general:

Generația Y s-a născut între 1980 și 1995: sunt, prin urmare, tineri ingineri, proaspăt absolvenți pentru cei mai tineri dintre ei sau care au dobândit deja câțiva ani de experiență.

Generația Z, născută după 1995, include absolvenți foarte tineri sau studenți ingineri.


(...)


Cu toate acestea, așa cum sunt 1978, nu departe de 1980, sunt încă aproape tânăr! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Exnihiloest » 27/11/18, 16:49

Singurul punct pozitiv este menținerea energiei nucleare. În rest, observ la Macron ca la mulți, subordonarea sa față de dogma climatică a încălzirii antropice, dintre care cea mai rea este cea care susține că am putea acționa asupra climatului. Desigur, nu putem, dar putem lua măsuri demagogice pentru a ne face să credem, chiar dacă aceasta înseamnă sărăcirea tuturor, făcându-i să plătească pentru o administrare greșită inutilă.
Dar, deoarece se va spune că este pentru o cauză bună, majoritatea oamenilor vor spune „amin”, incapabili să evalueze cum o reducere puțin probabilă a CO2 sau mai degrabă o reducere a creșterii ar putea avea un impact asupra climei. (mai ales că IPCC reduce în mod regulat sensibilitatea climatică la CO2).
Puterea este într-adevăr manipularea turmei și arta tunsului, iar pretextul ecologiei, din ce în ce mai instrumentalizat de politicieni, în special pentru a ne impozita, este pentru ei pâine sfântă. Macron a înțeles-o cu siguranță și o va folosi pentru a nu răspunde, doar în principiu, la cerințele din ziua de 17, dar singura zi a adevăratelor veste galbene, cetățeni care nu sunt politizați în mod special și care sunt sătui. . Următoarele au fost doar recuperarea de către entuziasmii politici și / sau tâlharii obișnuiți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Did67 » 27/11/18, 19:07

Christophe a scris:
Uh, te afli într-un populism nesănătos acolo ... :? Și asta nu seamănă cu tine! :strigăt:

Banii în Franța, sunt sute de miliarde, trebuie doar să-i duci acolo unde sunt: ​​finanțe ridicate! A începe cu:
a) Taxa Tobin
b) Dobânzi pentru datorii



Nu știu dacă arătând contradicții evidente (toată lumea ar dori să cumpere totul ȘI NU costă NIMIC!) Este populismul ... Dacă da, sunt populist. Pentru că am vrut să subliniez aceste contradicții neîncetate. „Reduceți toate impozitele” fără a spune în ce tăiem, acesta este populismul. Dar că veste galbene fac populism, este un truism, deoarece este o fracțiune din „popor” care se exprimă ...

Pentru bănci, sper că un singur lucru, astfel încât să fie realizată această litanie că este suficient să introduci banii băncilor pentru a se termina.

Și vor fi 59,9 milioane de francezi pe străzi. Prăbușirea imediată a sistemului bancar francez. Falimentele. Cozi în fața ghișeelor.

Desigur, nu vorbesc despre impozitarea mai mult a veniturilor băncilor (profiturile lor). Sau să impozitezi mai multe venituri din speculații (impozitul Tobin - oricât de imposibil de implementat singur într-o țară). Vorbesc despre ceea ce vorbiți: „la neplată” așa cum se spune, adică să nu mai rambursați datoria (dobânzi și capital - rețineți că sarcina datoriei reprezintă doar dobândă, deci nu „anuități” care combină rambursarea capitalului și a dobânzii).

Doar câteva măsuri de austeritate în Grecia, cu SEMNUL că băncile ar putea fi implicite, am văzut cum s-au format cozile. În ciuda „back-up-ului” din alte țări. A fost nevoie de un proces lung pentru a anula o parte din datoria grecească. Cine este un jucător marginal în economia europeană. Franța ar dori să aibă un alt efect.

Pentru că la câțiva ani de la moartea mea nu mă bag în seamă, aș vrea să facem asta, ca voi, tinerilor, să aveți ochii lăsați să plângeți. Și nu mai spune visuri.

Am întâlnit tineri în Creta, cu proiecte (cultivarea roșiilor pentru export în Rusia). „eșecul” parțial al țării lor a dus, în octombrie 2017, la dificultăți în găsirea a 30 de euro. La rate ale dobânzii de 000%.

Vezi ultimul meu videoclip: doar pentru că o idee este proastă (sau nu morală aici) nu înseamnă că opusul este o idee bună. Uneori trebuie să fii puțin mai nuanțat.

Este adevărat că nu pot integra faptul că criptomonedele vor înlocui sistemul. Apropo, unde sunt banii celor care au pariat pe ei atunci când creșteau? Sincer, între noii milionari ai criptomonedelor (Vitalik Buterin, Joseph Lubin, Jihan Wu - da, nu înțeleg nimic, dar citesc tot la fel din când în când) și Soros, Bernard Arnault, nu văd diferență. Le dai bani, se îmbogățesc și încasezi ... fluctuații - de obicei pierderi.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Did67 » 27/11/18, 19:22

Christophe a scris:
A) Nu prea mult pentru că nu este nimic de spus: La ce folosește lovirea motorinei pentru apărarea benzinei, ceea ce nu este mai bun? (poate chiar mai rău!)

Cu alte cuvinte: există o cifră echivalentă pentru benzină, fii sigur!



Ar fi trebuit să o specific: a căzut, în timp ce scriam, această cifră pentru Diesel. Și nu mă îndoiesc că există una pentru benzină, întrucât, într-adevăr, tehnologiile au evoluat și emisiile de particule tind să convergă între motorină (cu catalizatori, filtre etc.) și benzină în modele ultima generație. Totuși, acest lucru nu este valabil pentru vehiculele care au zece ani sau mai mult [nu-mi amintesc anii de schimbare ai diferitelor standarde EuroX].

Am vrut, dar, prin urmare, mi-a fost dor de lovitura mea din lipsă de precizie, să subliniez contradicția dintre „a cere o reducere a impozitelor pe combustibili„și costul Cache pentru sistemul de sănătate. Nu-mi pasă dacă este Diesel sau benzină. Aceeași luptă.

Desigur, unii din baricade solicită, de asemenea, un spital mai eficient, urgențe mai puțin supraîncărcate, etc ... În timp ce scad impozitele pentru a continua să consumăm la fel de mult (sau mai mult?).

Cred că nimeni nu a subliniat că sistemele de tip portofel sunt singurele suficient de eficiente pentru a schimba comportamentul. Dacă nu lovim portofelul, consumatorului nu îi pasă! Să ne amintim. Probabil că m-am certat de o jumătate de duzină de ani aici pentru a lovi portofelul, în general, împotriva graniței tendințelor în diferite fire (taxa pe carbon, etc ...). Nu veste galbene și lipsa lor absolută de consistență în ceea ce cer ei vor schimba opinia mea!

Pentru petrol, nu este totul sau nimic. Însă între țițeiurile ușoare și cele grele, proporția de benzină și motorină variază semnificativ. Dar aveți cifre care confirmă ceea ce ați propus că oferta Europei se schimbă atât de mult (să nu discutăm cu 5%, este nesemnificativ).

Pe de altă parte, da, Franța are un deficit structural în motorină și are, de ani de zile, un surplus de benzină pe care l-a exportat. Dar acum sunt rafinăriile pe care le exportăm (în Orientul Mijlociu; Q8 este fonetic, Kuweit). Deci cumpărăm ceea ce avem nevoie. Acest lucru este echilibrat la nivel global. Nu voi căuta atât de multă „clarviziune subiacentă” în ceea ce se întâmplă. A trecut mult timp de când politica nu mai controlează monstruii globalizați care sunt companiile petroliere; Și ei, motorină, benzină, GPL și mâine solare, se vând de îndată ce există marje ... Dar, desigur, aceasta este doar părerea mea. In aer !
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Christophe » 27/11/18, 19:44

Nu, nu este pentru oameni să spună rahat despre dobânda datoriei: ci cuiva politician care va avea destule în pantaloni! JFK a vrut să reformeze FED ... am văzut rezultatul! Oricum următorul ...

Iată punctele importante pe care le-am remarcat din discursul președintelui Macron, pentru cei care nu au o oră de petrecut urmărindu-l (între () comentariile mele rapide) altfel îl puteți revedea aici: https://www.pscp.tv/w/1ZkKzkznzgqGv

  • Începe cu un Mea Culpa politic pentru că s-au luat prea puține decizii pentru tranziția energetică (Bine! Dar este sincer? : Cheesy: )
  • Macron vorbește despre datoria climatică și cea de mediu ar putea fi mai serioase decât datoriile sociale și fiscale actuale (înțelegeți datoria publică: ei bine, el știe ce rămâne de făcut pentru a rezolva aceste ultimele 2 puncte : Cheesy: )
  • 3/4 din creșterea recentă a combustibililor este legată de geopolitică (acest lucru se alătură explicației mele cu roșu de mai sus) ...
  • Crearea Înaltului Consiliu pentru Acțiune Climatică pentru „restabilirea adevărurilor” (ne putem teme de o infiltrare nucleară pro în CO2 ...)
  • Nu schimba cursul tranziției: cu cât așteptăm mai mult, cu atât va fi mai dificil. (Este adevarat!)
  • Detoxifiați-vă de fosile! (Fara gluma??)
  • Creați o coaliție de tranziție energetică (a vorbit despre o coaliție națională, dar ne putem extinde la nivel internațional)
  • Realizați un program de inovații tehnologice energetice și soluții concrete pentru a economisi combustibili fosili. În special în autoritățile locale (minunat! Unde să solicitați fonduri?)
  • Inegalitățile de venit sunt legate de globalizare (Er ... cu siguranță nu aceea a globalizării Manu!)
  • Inegalități socio-energetice puternice (înțelegeți: cei săraci consumă și poluează mai mult, deoarece nu pot face investițiile necesare pentru a economisi energie)
  • Program de mașini mai puțin poluant (Ok, dar vom lăsa milioanele cui? Din nou marilor producători?)
  • Trebuie să popularizăm ecologia (da, da și încă da!), Mai puțin ecologia bobo (sau a extremiștilor)
  • 9 miliarde pe masă pentru renovarea energetică a clădirilor
  • Faceți fabrici ale viitorului care reciclează totul și fac zero deșeuri (Uh Manu te duci jos?)
  • Dezvoltă industria „Low Carbon”
  • Mai multe vehicule electrice înseamnă mai multe centrale regenerabile și, de asemenea, nucleare
  • 5 miliarde pentru dezvoltarea energiilor regenerabile: o cifră care se ridică la 7-8 miliarde cu noile taxe pe combustibil (minunat!)
  • Închideți centralele electrice pe cărbune și gaz pentru a le înlocui cu nucleare și apoi cu energii regenerabile (Ah ah ah ... Mă întreb cine a pregătit discursul?)
  • Lucrați la stocarea energiei (da da da!)
  • Creați o industrie europeană a bateriilor (franco-germană?) Pentru că rămâne 100% asiatică pentru moment (Ok ... dar va trebui să fie la aceleași prețuri ca și chinezii! Greu de conceput ...)

Aceasta este ceea ce am reținut ... de fapt, toate soluțiile menționate au fost deja menționate în acest sens forum...
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Christophe » 27/11/18, 19:51

Se pare că discursul nu a convins: Total rafinării sunt blocate astăzi ...

2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Did67 » 27/11/18, 19:59

Christophe a scris:Nu, nu este pentru oameni să spună rahat despre dobânda datoriei: ci cuiva politician care va avea destule în pantaloni!


Suntem pe deplin de acord: vă vorbesc despre o decizie politică care ar consta în faptul că Franța nu își va rambursa datoria.

Așa a făcut guvernul grec, sub presiune, dar cu sprijinul țărilor euro. Nu oamenii (care au dorit doar să continue să trăiască ca înainte - în acest caz puțin peste posibilitățile lor, cu prea mulți funcționari publici, planuri de pensii care au plătit mult mai mult decât au încasat. , etc). Prin urmare, presiune, deoarece sub supraveghere: țara nu a avut de ales, guvernul grec nu a „ales” (chiar dacă a votat). Sprijin, deoarece fără „garanțiile” împrumuturilor acordate de alte țări (inclusiv Franța), Grecia nu se mai împrumută. Și nu mai plătesc mult: mai mulți oficiali ai săi (care au deraiat), plus pensiile (care au deraiat), plus importurile sale (droguri, energie ...) ... Etc ...

Chiar și presupunând că toate țările euro ajung la un consens pentru a nu mai „servi sarcina datoriilor” în limba finanțatorilor, pe scurt, nu mai vor plăti dobânzile la datorie și, imediat, va fi o scăderea considerabilă a monedei euro, fuga de capital, etc ... Cu părți bune: exporturi mai ușoare și rele: prețuri de import crescând (inclusiv combustibili, dar aproape tot consumul nostru - urmăriți acest lucru care în aceste zile în căruțele noastre vine din Asia!). Va fi neutru pentru o parte semnificativă a comerțului, legat de consumul din producția internă și comerțul intra-european. De aici și interesul unui consens ...

Mi-ar placea sa.

Dar nu cred o secundă în ceea ce privește viitorul previzibil. Poate că atunci când creșterea prețurilor la petrol și alimente va arunca câteva zeci / sute de milioane de oameni pe străzi. Un nou „29” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Did67 » 27/11/18, 20:53

Christophe a scris:Se pare că discursul nu a convins ...


Nu văd cum ar fi putut să „convingă”. Oamenii așteptau ca cererile lor să fie îndeplinite. Le reamintesc: mai jos toate taxe, creșterea puterii de cumpărare, restabilirea serviciilor publice în zonele „intermediare”, închiderea centralelor nucleare (pentru oameni verzi), construirea altora noi (pentru alții), etc ...

M-am întrebat dacă va preda ISF. Fără ca acest lucru să se schimbe prea mult, cred că simbolic ar fi divizat și scufundat mișcarea. Deci aș fi pus înapoi ISF și aș reduce TIPP în consecință. Nu a fost nimic care să împiedice acordarea de alte oferte fiscale celor bogați, odată ce totul a fost uitat. O nișă fiscală pentru a parca un iaht, alta pentru a înregistra un avion privat, se îneacă în măsuri tehnice care trec neobservate.

[NB: informații în această seară, în cele din urmă, guvernul italian amână unele dintre promisiunile sale iconice - inclusiv venitul universal pentru toți! Piețele financiare sub stres. Creșterea ratelor dobânzii. Nici gurile mari nu merg departe! Dincolo de aruncarea câtorva imigranți în mare - bine, lăsându-i să stea în bărci pe mare]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de AXEAU » 27/11/18, 21:48

Tocmai ți-am citit rezumatul, nimic despre pensii. Acesta este ceea ce m-a determinat să fac demonstrații pe 17. Încă nu pot înțelege de ce nu lăsăm oamenii să plece cu drepturile lor depline, deoarece au început să lucreze foarte tineri pentru a-i face loc. celor care intră pe piața muncii.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Vestele galbene: Este apelul din noiembrie 17 justificat? #GiletsJaunes




de Christophe » 27/11/18, 22:05

Bin subiectul era încă în principal energie și mediu ...

Poate că retragerile au fost menționate (ultimele 10 minute nu mai erau despre energie ... așa că am ascultat doar cu o ureche și nu am remarcat nimic „important” despre energie sau mediu ...)
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr., gegyx și oaspeții 350