Ne-închiderea fabricii Fessenheim, unde este escrocheria negocierilor?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de GuyGadebois » 27/09/19, 18:44

Atâta timp cât se închide înainte să ne sperie!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de ENERC » 27/09/19, 19:04

Calendar politic și nu foarte optimizat.
Reactorul 1 a fost alimentat în perioada 19 ianuarie - 12 martie 2019 și în perioada 2 mai 25 - 2019 august 1.
Ar fi putut face ca oprirea să coincidă cu realimentarea.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de sicetaitsimple » 27/09/19, 19:17

Enerc a scris:Calendar politic și nu foarte optimizat.
Reactorul 1 a fost alimentat în perioada 19 ianuarie - 12 martie 2019 și în perioada 2 mai 25 - 2019 august 1.
Ar fi putut face ca oprirea să coincidă cu realimentarea.


Ai dreptate în principiu, așteptarea opririi „naturale” ar fi consecventă. Acum, poate, habar n-am, că noile ansambluri introduse în timpul acestor ultime opriri au un conținut U235 redus în comparație cu valoarea obișnuită?

Edit: sau altă ipoteză, că au fost introduse mai puține ansambluri noi în această ultimă reumplere? În ambele cazuri, aceasta ar limita durata campaniei în comparație cu valoarea „obișnuită”.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de sicetaitsimple » 30/09/19, 16:56

„EDF a anunțat luni că închiderea definitivă a centralei nucleare Fessenheim (Haut-Rhin) va avea loc pe 22 februarie 2020 pentru primul reactor și pe 30 iunie același an pentru reactorul nr. 2.”

http://www.lefigaro.fr/economie/edf-la- ... 0-20190930
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Christophe » 30/09/19, 17:50

Enerc a scris:Calendar politic și nu foarte optimizat.
Reactorul 1 a fost alimentat în perioada 19 ianuarie - 12 martie 2019 și în perioada 2 mai 25 - 2019 august 1.
Ar fi putut face ca oprirea să coincidă cu realimentarea.


Mă îndoiesc că EDF își pierde 2/3 din încărcătura de combustibil ... cu excepția cazului în care le poate folosi într-un alt reactor? Reactoarele de la Fessenheim sunt printre cele mai puțin puternice din parc, așa că nu știu. În orice caz, reîncărcarea cu 1/3 de combustibil uzat nu este, fără îndoială, teribilă din punct de vedere economic, având în vedere costul opririi unității!

Care este autonomia unui reactor EdF de tipul celor din Fessenheim, am în minte că am o gamă de 3 până la 5 ani?

Editați răspunsul într-un document EdF, a priori este același combustibil, este numărul de tije care se schimbă și durata unui ciclu este de 4 până la 5 ani ...

Ansamblurile sunt încărcate în miezul reactorului când acesta din urmă este oprit. Vor produce, pentru o perioadă de 4 până la 5 ani, energia necesară producției de energie electrică. Miezul unui reactor de 900 MW este format din 157 ansambluri de combustibil, 193 sunt necesare pentru un reactor de 1300 MW și 205 pentru un reactor de 1450 MW.
jointes pièces
note20cycle20combustible202013.pdf
(1.25 Mio) S-au descărcat ori 666
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 30/09/19, 18:09

Judecata este negociată în mod evident, pentru a respecta o promisiune electorală.



Compensația este de 400 de milioane de euro, plătită de stat către EdF.

[Bine, dar nu mă voi plânge de respectarea acestei promisiuni!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 30/09/19, 18:14

Christophe a scris:
reîncărcarea cu 1/3 de combustibil uzat nu este probabil atât de grozavă din punct de vedere economic, având în vedere costul opririi unității!



Am impresia că acest lucru va fi „mai mult decât arahide” în costul general al demontării !!! Mai ales că manipularea acestor bare este o rutină. Nu se demontează!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de sicetaitsimple » 30/09/19, 19:30

Did67 a scris:
Christophe a scris:
reîncărcarea cu 1/3 de combustibil uzat nu este probabil atât de grozavă din punct de vedere economic, având în vedere costul opririi unității!



Am impresia că acest lucru va fi „mai mult decât arahide” în costul general al demontării !!! Mai ales că manipularea acestor bare este o rutină. Nu se demontează!


Nu chiar arahide, 2,6 miliarde de euro în provizioane începând cu 30 pentru ceea ce se numește „provizioane pentru ultima inimă” (pentru toate centralele electrice, nu doar pentru Fesseinhem!).
Pentru 16,5 miliarde de euro provizionate la aceeași dată pentru dezmembrarea centralelor electrice.
Vezi pagina 25 din:
https://www.edf.fr/sites/default/files/ ... xes-fr.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 30/09/19, 22:37

Am vrut să scriu că problema „combustibilului folosit la 1/3”, în opinia mea, va fi alune în costul total al dezafectării. Care, desigur, nu vor fi deloc arahide ... Pe scurt, indiferent dacă aruncăm sau nu bare folosite către terți, este o mică schimbare ...

Având în vedere evoluția site-ului din Brennilis, cred că nu am terminat de plătit (deoarece consumatorii de energie electrică vor plăti - cu excepția falimentului EdF și aici mă întreb cum va fi rezolvat ).

Uimitoarea supărare a ministrului economiei (de dreapta - în cele din urmă „originea garantată de dreapta”) împotriva EdF în aceste zile a trecut neobservată. Dar poate că aceasta nu este o coincidență?

https://www.rtl.fr/actu/politique/edf-n ... 7798376194
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de izentrop » 04/10/19, 00:46

Închiderea timpurie a centralei nucleare din Fessenheim: o lovitură proastă pentru climă, o gestionare defectuoasă financiară
Această oprire prematură, decisă din motive electorale de către președintele anterior al Republicii, a unei centrale în stare perfectă de funcționare, recunoscută ca fiind perfect sigură de Autoritatea pentru Siguranță Nucleară (datorită angajamentului zilnic și profesionalismului a sute de oameni a cărui slujbă va fi tăiată) și care ar fi putut funcționa încă 20 de ani este o lovitură foarte proastă pentru climă și o gestionare defectuoasă financiară ....
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 265