Ne-închiderea fabricii Fessenheim, unde este escrocheria negocierilor?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 17/10/19, 21:39

sicetaitsimple a scris:
Did67 a scris:Există și alte lucruri care mă deranjează, dacă vrei argumente care să mă gâdilă


Acesta nu este nici subiectul, nici intenția. Este doar legătura dvs. între a avea un EV și dificultățile foarte evidente în furnizarea acestuia cu PV „personal” care m-a surprins în comparație cu discursul obișnuit și pe care îl împărtășesc cu privire la o anumită mutualizare a producțiilor în comparație cu nevoile.


Era o formă de umor:

a) Încerc să fiu clar și transparent, prin urmare autocritic

b) și cred că este sănătos să fii gâdilat și să fii deschis la critici dacă este corect (acest lucru nu este insult!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 17/10/19, 21:41

Janic a scris:
Cred că dacă fiecare dintre noi ne reduce cererea cu 30%, EdF părăsește energia nucleară pentru o simplă problemă de rentabilitate.

sau altfel elimină ER-ul!


Nu, ER-urile sunt mai ieftine.

Un reactor este profitabil, dacă este, dacă rulează tot timpul (cu excepția întreținerii programate).

O turbină eoliană, o penezi, este decontată!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 17/10/19, 21:48

Remundo a scris:pentru un anumit vehicul, „electricul” nu este foarte greu de furnizat de un acoperiș fotovoltaic, de exemplu.

15 km x 000 kWh / 20 = 100 kWh, aproximativ 3000 m² de PV în Franța.

Creșterea consumului de energie electrică nu este în sine dăunătoare dacă este energie regenerabilă, iar consumul total de energie primară nu crește sau chiar scade (ceea ce alimentezi cu energie electrică, nu o mai arzi în combustibil și în energia primară, este de aproximativ 3 ori mai puțin (20 kWh elec / 100 km și 60 kWh termic / 100 km).

„toate electrice”, și chiar și cu baterii minune, personal nu cred, ar fi necesar să se definească categorii de vehicule și utilizări pentru a vorbi serios.


Am explicat înainte de o condamnare: dacă toată lumea merge la EV, EdF va fi încurajat să reînvie nucleare. Nu vreau să le ofer acest pretext.

Deci, în mod individual, pentru consecvență, dacă doriți, voi conduce în EV doar dacă mă compensez cu RES. Nu am încredere în mafia companiilor de energie ...

Aveam peste 25 km pe an ?. Deci 000 kWh.

Ceea ce nu înțeleg, spuneți că nu este dificil și atunci, „totul electric”, nu îl credeți. Vorbiti despre autonomie pe distante mari? [Planific să acopăr 80% din nevoile noastre - tot traficul rulează; și păstrează Chevrolet-ul meu pe GPL pentru raiduri lungi]

Este doar o reflecție. Pentru că, deocamdată, ministerul de finanțe spune niet!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 17/10/19, 22:06

Bine, o vor face oricum.

Dar nu cu depozitul meu: https://www.lemonde.fr/economie/article ... _3234.html
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de sicetaitsimple » 17/10/19, 22:11

Did67 a scris: Nu aș vrea să „măresc” consumul meu „importat” de energie electrică, din motivele indicate - să nu-i argumentez EdF pentru creșterea producției sale nucleare ... b

OK, ar fi foarte nepotrivit să vă dau lecții în măsura în care am și un vehicul termic, dar rețineți că „consumul de petrol importat” al nostru, al fiecăruia dintre noi, nu reprezintă foarte mult pentru noi. probleme de „livrări de argumente”.
Putem regreta, desigur, dar vom realimenta ori de câte ori este necesar, fără a „da un argument” Arabiei Saudite, etc etc etc ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 18/10/19, 08:33

Ei bine, da, asta prezintă mari probleme. Ca Youtube, despre care am menționat, la un alt nivel. Am mari contradicții. Încercați însă să nu deveniți complet înfundat și fatalist. Fac ce pot, când pot.

De acolo să circule pe cal!

Este, în prezent, cel mai mare decalaj în consumul meu, între ceea ce mi-aș dori și ceea ce fac.

Fac un compromis mare, care este un compromis.

Dar prefer gazul (în cazul meu) decât ... nuclear. Acesta este arbitrajul personal. convingeri, dacă vrei.

Pentru distanțe foarte scurte, pe vreme bună, am încercat bicicleta electrică și mi-am rupt gura ... Am încă umărul care funcționează doar la 70%. Dar voi relua. Cu toate acestea, acest lucru este anecdotic (atât ca consumator de energie electrică „importat”, cât și ca o reducere a dependenței mele de petrol).
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de ENERC » 18/10/19, 09:07

Cred că dacă fiecare dintre noi ne reduce cererea cu 30%, EdF părăsește energia nucleară pentru o simplă problemă de rentabilitate.

Mai degrabă, consumul anual de vârf este cel care justifică aceste investiții. RTE trebuie să fie capabil să furnizeze energie pe vreme foarte rece. Deci investim pentru asta.

Dacă am lua în sfârșit calea izolării locuințelor în mod serios, am reduce semnificativ numărul de plante.
Cu o scândură, aș spune că, dacă majoritatea clădirilor ar fi în BBC, am trece de vârful anual cu 60 GW în loc de cele 100 GW necesare în prezent.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de izentrop » 18/10/19, 09:12

GuyGadebois a scris:
izentrop a scris:Franța se alătură vecinilor îngenuncheați în fața comercianților de frică, dar ce mizerie.
Dar ce clișeu!
Clișeul este de a crede că, prin reducerea cotei de energie nucleară, prin înlocuirea ei cu energii intermitente fără mijloace de stocare, vom rezolva încălzirea globală, deoarece ponderea de energie fosilă vine în mod necesar în schimb. : Roll:
Putem vedea clar acest lucru în Germania, unde consumul de cărbune a crescut. În Franța, cota de încălzire electrică este mai mare, așa că nu am părăsit cramele. : Twisted:

Adio locul bun din punct de vedere al amprentei de carbonImagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Did67 » 18/10/19, 09:26

Enerc a scris:Mai degrabă, consumul anual de vârf este cel care justifică aceste investiții. RTE trebuie să fie capabil să furnizeze energie pe vreme foarte rece. Deci investim pentru asta.

Dacă am lua în sfârșit calea izolării locuințelor în mod serios, am reduce semnificativ numărul de plante.
Cu o scândură, aș spune că, dacă majoritatea clădirilor ar fi în BBC, am trece de vârful anual cu 60 GW în loc de cele 100 GW necesare în prezent.


Pentru liniile de alimentare etc., ai dreptate.

Pe de altă parte, EdF nu va investi niciodată în centrale nucleare pentru a acoperi „vârfurile”. Pentru aceasta, se folosesc tehnologii mai puțin costisitoare (investiții) și mai flexibile. Centralele electrice pe gaz, în special. Termic în general. Flota de centrale nucleare este destul de calibrată pe un consum redus ...

Dar ai dreptate, este o adevărată problemă în Franța, cu vechea noastră nebunie de încălzire electrică. Suntem cei mai sensibili la frig - cea mai mare creștere a consumului de energie electrică cu o temperatură mai mică de 1 °.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de 44 d.Hr. » 18/10/19, 09:33

izentrop a scris:
GuyGadebois a scris:
izentrop a scris:Franța se alătură vecinilor îngenuncheați în fața comercianților de frică, dar ce mizerie.
Dar ce clișeu!
Clișeul este de a crede că, prin reducerea cotei de energie nucleară, prin înlocuirea ei cu energii intermitente fără mijloace de stocare, vom rezolva încălzirea globală, deoarece ponderea de energie fosilă vine în mod necesar în schimb. : Roll:
Putem vedea clar acest lucru în Germania, unde consumul de cărbune a crescut. În Franța, cota de încălzire electrică este mai mare, așa că nu am părăsit cramele. : Twisted:

Adio locul bun din punct de vedere al amprentei de carbonImagine


Emisiile de CO2 și alte gaze nu sunt legate doar de producția de energie electrică ...

Asociați acest tabel doar cu mijloacele noastre de producție electrică ... ???
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241