Ne-închiderea fabricii Fessenheim, unde este escrocheria negocierilor?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de izentrop » 18/10/19, 10:21

AD 44 a scris:Emisiile de CO2 și alte gaze nu sunt legate doar de producția de energie electrică ...
Asociați acest tabel doar cu mijloacele noastre de producție electrică ... ???
Este adevărat, ar fi trebuit mai degrabă să prezint această imagine unde vedem că reducerea energiei nucleare cu 50% mărește cursorul pentru combustibilii fosili importați, deci un deficit pentru balanța comercială și climăImagine https://www.electricitymap.org/?wind=tr ... tryCode=FR
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 656
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 242

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de 44 d.Hr. » 18/10/19, 10:30

Re,

În ceea ce privește energia nucleară, nu cred că sunt dogmatică (nu voi fi pro sau contra doar pe principiu).

Desigur, am propria mea idee despre ceea ce pot și ar trebui să fac individual și personal ... Dar hei.

în caz contrar,

Ar trebui să ne punem deja întrebarea despre ce sunt gazele cu efect de seră.

1-Ce reprezintă ei în încălzire.

2-Partea atribuibilă activității umane.

3-În aceasta ... Cea referitoare la producția și consumul de energie globală.

4-Și în acest consum general, datorat producției de energie electrică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de a fi hafen » 18/10/19, 11:40

Did67 a scris:(deci nu vizez ... autonomia! În conformitate cu filosofia mea generală: independență, o mare atenție acordată bilanțurilor / ciclurilor, dar nu și autonomiei)
Ce numiți „independență”?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de GuyGadebois » 18/10/19, 12:07

izentrop a scris:Este adevărat, ar fi trebuit mai degrabă să prezint această imagine unde vedem că reducerea energiei nucleare cu 50% mărește cursorul pentru combustibilii fosili importați, deci un deficit pentru balanța comercială și climă


Am uitat că producem uraniu în Franța și nu îl importăm. Dar unde era capul meu?
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Ahmed » 18/10/19, 12:13

Nigerul nu este Franța? : Mrgreen:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 656
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 242

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de 44 d.Hr. » 18/10/19, 12:24

Nu depindem și de importurile de energie eoliană, solară (termică sau fotovoltaică), toate accesoriile (invertoare, reglare ...), încălzirea lemnului (materiale de construcție pentru sobe și cazane) sau chiar ... Izolatori (tip plută sau produse petroliere)?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9829
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de sicetaitsimple » 18/10/19, 13:05

izentrop a scris:Este adevărat, ar fi trebuit să prezint această imagine în schimb ........


Cred că acesta este mult mai grăitor și, de asemenea, destul de recent (2017).

Energy-Revolution-Clean-Power-Electricity-carbon-content-1 (1) .jpg
Energy-Revolution-Clean-Power-Electricity-carbon-content-1 (1) .jpg (280.09 KiB) Vizualizat de 2924 ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
ecologie realistă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 208
Înregistrare: 21/06/19, 17:48
x 61

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de ecologie realistă » 18/10/19, 16:26

izentrop a scris:
GuyGadebois a scris:
izentrop a scris:Franța se alătură vecinilor îngenuncheați în fața comercianților de frică, dar ce mizerie.
Dar ce clișeu!
Clișeul este de a crede că, prin reducerea cotei de energie nucleară, prin înlocuirea ei cu energii intermitente fără mijloace de stocare, vom rezolva încălzirea globală, deoarece ponderea de energie fosilă vine în mod necesar în schimb. : Roll:
Putem vedea clar acest lucru în Germania, unde consumul de cărbune a crescut. În Franța, cota de încălzire electrică este mai mare, așa că nu am părăsit cramele. : Twisted:

Într-adevăr, ce s-ar întâmpla dacă Franța și-ar schimba mixul de energie electrică astfel încât să includă o parte din noile energii regenerabile și doar 50% din energia electrică nucleară?
• Numărul de reactoare ar rămâne același. De fapt, trebuie să continuăm să asigurăm producția chiar și atunci când energiile regenerabile nu produc nimic; nopțile înghețate fără vânt sub anticiclonul siberian.
• Dar aceste centrale nucleare vor fi mai puțin utilizate în ansamblu. Vor produce mai puțină energie electrică, dar pentru același cost de funcționare (costul de funcționare al unui reactor este practic neschimbat indiferent dacă produce puțin sau mult). Prin urmare, kWhul produs va fi mai scump.
Rezultatul acestei magnifice (!) Operațiuni: vom fi cheltuit miliarde pentru a construi turbine eoliene și ferme fotovoltaice, am înghițit terenuri agricole, peisaje poluate, pentru a avea ... electricitate mai scumpă, la fel de multe emisii de CO2 ... cu mereu atâtea centrale nucleare! et exact la fel de multe riscuri.
Putem face mai rău?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ecologie realistă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 208
Înregistrare: 21/06/19, 17:48
x 61

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de ecologie realistă » 18/10/19, 16:41

izentrop a scris:
AD 44 a scris:Emisiile de CO2 și alte gaze nu sunt legate doar de producția de energie electrică ...
Asociați acest tabel doar cu mijloacele noastre de producție electrică ... ???
[...] reducerea energiei nucleare cu 50% crește cursorul combustibililor fosili importați cu aceeași cantitate

Constrângerile intermitentei de noi energii regenerabile conduc astfel la strategii diferite în funcție de caz:
O țară care are deja o mulțime de centrale fosile poate dezvolta noi energii regenerabile, dar având grijă să păstreze centralele fosile existente ca rezervă. Acesta este cazul Germaniei.
O țară care are puține centrale cu combustibili fosili poate dezvolta noi energii regenerabile, dar având grijă în același timp construiți centrale electrice cu combustibili fosili. Acesta ar fi cazul Franței, care ar fi renunțat la centralele sale nucleare. Într-un astfel de caz, ar presupune construcția masivă a turbinelor eoliene în mod necesar construcția centralelor termice și a emisiilor crescut de CO2.

„Fără un mijloc de stocare pe scară largă a energiei electrice”, nu putem „împiedica intermitenta acestor surse de energie [noile surse regenerabile] să conducă la utilizarea combustibililor fosili atunci când acestea nu furnizează energie. solicitat. "(" Aviz cu privire la tranziția energetică - ca parte a dezbaterii privind proiectul de lege privind tranziția energetică pentru creșterea ecologică "- Academia Franceză de Științe, 2015)

Energia solară și eoliană ... funcționează și cu combustibili fosili!

Tranziția energetică - cazul Germaniei și Franței.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Neînchiderea centralei Fessenheim, unde se află latura negocierilor?




de Janic » 18/10/19, 17:25

Sună ca o lecție bine învățată pe de rost și repetată mereu. Închiderea unei centrale electrice implică, în prezent, existența unor mijloace alternative și acolo își trage picioarele și, în plus, face posibilă verificarea eficacității mijloacelor tehnice de demontare și acolo este deșert aproape complet . Este necesar, va fi necesar să producem sicrie ca Cernobil și în curând Fukushima, a căror eficacitate este îndoielnică, deoarece nu este experimentată pe termen lung.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 312