Coronavirus pandemic COVID-19: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de sicetaitsimple » 15/01/22, 22:18

Nu știu de unde își ia sursele site-ul tău, cu siguranță nu de la o sursă franceză autorizată...

Iată, încă una, cu linkul ca să-l poți verifica:

deathend2021.png
decesfin2021.png (16.05 KiB) Vizualizat de 1137 ori



https://covidtracker.fr/dashboard-deces/

Și un link către o sursă oficială pentru a vă ține la curent: https://www.gouvernement.fr/info-corona ... et-donnees
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de sicetaitsimple » 15/01/22, 22:44

Și întotdeauna infograficele remarcabile (cu cifre și diferențe față de săptămâna precedentă) de Germain Forestier pentru Franța.

GForestier1501.png
GForestier1501.png (458.13 KB) Vizualizat de 1116 ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Adrien (ex-nico239) » 15/01/22, 23:32

Toate graficele sunt corecte, doar scara se schimbă.
3 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de GuyGadeboisTheBack » 15/01/22, 23:41

Adrien (ex-nico239) a scris:Toate graficele sunt corecte, doar scara se schimbă.

Băieții înțeleg că dracu’ și idioții regele lui Picard îi place de moarte noul său stăpân... : Roll: : Lol: 8)
A treia doză, foarte eficientă:
De la începutul celei de-a treia doze.png
De la începutul celei de-a treia doze.png (104.7 KB) Vizualizat de 1089 ori
https://ourworldindata.org/explorers/co ... untry=~FRA
Cu cât mușcăm mai mult, cu atât se ridică mai mult, cu atât moare mai mult, ai vrea să iei un al patrulea?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Obamot » 16/01/22, 03:23

sicetaitsimple a scris:Cred că analiza detaliată a acestor cifre în această perioadă decembrie/ianuarie este relativ inutilă.
Pe de o parte pentru că sunt relativ stabile. Au crescut dar incet, par sa se fi stabilizat mai mult sau mai putin in ultimele 2 sau 3 zile (vorbesc de evenimente spitalicești).
Dar în același timp cu o explozie a numărului de cazuri de pe la jumătatea lunii decembrie cu Omicron, suprapunându-se apoi treptat luând locul Deltei.
Pe scurt, să te reîntâlnești cu micuții tăi pe schimbări minuscule ale numărului de evenimente spitalicești, după a doua sau a treia doză, sau pe grupe de vârstă, într-un context atât de schimbător mi se pare mai mult decât ambițios.

Rămân în continuare raporturile nevaccinat/vaccinat, nu departe de 50/50, care nici nu variază excepțional.
Dar ele sunt încă îngrijorătoare când le comparăm cu raportul populației generale de peste 20 de ani în cauză (10/90).
Omicron este ceea ce obișnuiam să numim gripă? In rest unde s-a dus in cifre (ah bine gnon gkiki gna gnoujours gpa grepondu cum il diferentiam la teste?

Vorbești de oameni vaccinați, pentru tine, care nu previn transmiterea și trebuie să dea rapel la 3 luni pentru o boală neimunizantă, asta îi spui „vaccinuri”, pentru mine o înșelătorie.

Și de fiecare dată când este descoperit unul, te grăbești să-i aperi pe beneficiari...
Asta înseamnă că dacă nu ne pasă deloc de ceea ce spui, s-a prăbușit punct după punct timp de cincisprezece luni.
Așa că ieși afară.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de sicetaitsimple » 16/01/22, 10:01

Obamot a scris:Omicron este ceea ce obișnuiam să numim gripă?


Ai dreptate.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de sicetaitsimple » 16/01/22, 10:24

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:Toate graficele sunt corecte, doar scara se schimbă.

Băieții înțeleg asta dracu’......


Asta nu te șochează:
- să posteze la ora 21:27 un grafic care arată o scădere extrem de rapidă a numărului zilnic de decese de la 350 la 150 în 5 zile la începutul lunii ianuarie.
- apoi postați un altul la 23:41, care arată o creștere continuă în aceeași perioadă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Adrien (ex-nico239) » 16/01/22, 11:55

Obamot a scris:Omicron este ceea ce obișnuiam să numim gripă?


Nu știu, soția mea este (oficial și declarată) pozitivă și nu are aproape nimic: nici măcar o răceală, doar o mică durere de cap uneori
L-a luat de la ginerele ei care a avut-o săptămâna trecută: cel mic a fost răcit rău
A început la 1 săptămână după contact, deci primele simptome joi, test pozitiv sâmbătă
Pentru mine, la o săptămână după contact, a fost sâmbăta asta
Am simțit niște lucruri vineri, zgârieturi în gât, dar sâmbătă dispăruse și astăzi, după părerea mea, nimic.
Am fost testat sambata, pana acum negativ si nimic, retest miercuri

Ca prevenire pentru un pic din toate, iau zilnic o capsulă de propolis de 40 de ani. (eradicarea radicală a alergiei la polen în tinerețea mea)
Aproximativ douăzeci de ani de suc de cătină în fiecare zi la prânz și uneori seara și uneori dimineața pentru a da puțină energie
De vreo douăzeci de ani, în fiecare iarnă, iau vitamina D pe lângă consumul crescut de ficat de cod, hering, sardine și așa mai departe...
Momentan este și măceș în fiecare zi sau aproape de când trebuie doar să te ajuți

Singurul lucru pe care l-am adăugat la începutul epidemiei a fost o tabletă de zinc la fiecare 3 zile.

Dar nu de asta cred că sunt imun la orice
Acum 3 ani o gripă m-a omorât timp de 15 zile, dintre care 3 am dormit aproape non-stop, așa că nu ar trebui să ne imaginăm că aceste „prevenții” sunt miraculoase, sau chiar mai puțin eficiente.
Și, în general, am fost întotdeauna un „client bun” pentru gripă, trebuie să fiu pe al 5-lea sau al 6-lea
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14980
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de GuyGadeboisTheBack » 16/01/22, 12:44

sicetaitsimple a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:Toate graficele sunt corecte, doar scara se schimbă.

Băieții înțeleg asta dracu’......


Asta nu te șochează:
- să posteze la ora 21:27 un grafic care arată o scădere extrem de rapidă a numărului zilnic de decese de la 350 la 150 în 5 zile la începutul lunii ianuarie.
- apoi postați un altul la 23:41, care arată o creștere continuă în aceeași perioadă.
Du-te la culcare Kiki!
sănătate-prevenirea poluării / coronavirus-covid-19-în timp real-epidemie-hartă-t16331-6100.html # p486742
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de sicetaitsimple » 16/01/22, 12:49

GuyGadeboisLeRetour a scris:
sicetaitsimple a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Băieții înțeleg asta dracu’......


Asta nu te șochează:
- să posteze la ora 21:27 un grafic care arată o scădere extrem de rapidă a numărului zilnic de decese de la 350 la 150 în 5 zile la începutul lunii ianuarie.
- apoi postați un altul la 23:41, care arată o creștere continuă în aceeași perioadă.
Du-te la culcare Kiki!
sănătate-prevenirea poluării / coronavirus-covid-19-în timp real-epidemie-hartă-t16331-6100.html # p486742


Multumesc pentru raspuns. Postarea ta de la 21:27 a fost așadar o prostie flagrantă, ceea ce era evident.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 152