Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 28/01/22, 09:48

pi-r a scris:
... un mic feedback care confirmă ceea ce spune Didier în videoclipurile sale,



Cu atât mai bine dacă nu vorbesc prea multe prostii. Alții au grijă de ea din abundență.

Sper sa pot scutura putin ideile primite! [Dar, hei, unii oameni mă consideră provocator sau... condescendent!]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 28/01/22, 10:44

pi-r a scris:dar fasolea timpurie n-aș avea... nu mare lucru, cum mai spune Didier: în grădinărit trebuie să fii puțin jucăuș!

Nici eu, de vreme ce toamna nu am semănat. Nu de frica frigului, stiu ca e mega dur, dar la momentul potrivit a plouat ca o vaca care se piseaza, iar dupa aceasta perioada lunga de vreme mohorata mi-am spus sa astept pana in ianuarie/februarie. Și restul vremii mi-a dat dreptate: cu luna ianuarie destul de rece, nu aș fi câștigat nimic din punct de vedere al precoceității, așa că de ce să fac un nod în creier?
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 28/01/22, 11:10

pi-r a scris:doar un mic feedback care confirmă ce spune Didier în videoclipurile sale și ce scrie despre frig:

1-Am reusit (deocamdata) pe 6 ianuarie semanatul meu de Rouge de Grenoble si Golden Spring.Rads groase, in galeti, asezati pe trepte de beton, pe peretele sudic al casei. se află în prezent în stadiul cotiledonar. au suferit înghețuri bune (-5) fără pb doar cu un sac vechi de iută pe el noaptea.
2- cei 2 răsaduri de fasole ai mei de toamnă au suferit și ei această răceală. cele „mai bătrâne” care aveau între 20 şi 40 cm înălţime erau zgârite cu părţi din tulpină „arse” de frig. „cei mai tineri” care au făcut o duzină din ele se descurcă foarte bine... când mierlele nu vin să le enerveze...! in ceea ce priveste cele mai vechi plante observ o recuperare de la poalele plantei ca atunci cand natura vrea....
dar fasolea timpurie n-aș avea... nu mare lucru, cum mai spune Didier: în grădinărit trebuie să fii puțin jucăuș!


4 ore de mers astăzi: ultimul videoclip este în program

Fèves se făcuse de ceva vreme: ok în cele încălzite și ko în portbagajul mare din partea de sus a spatelui, dar aceste lucruri sunt indestructibile și poate începe din nou de oriunde.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 28/01/22, 13:00

Doris a scris:
pi-r a scris:dar fasolea timpurie n-aș avea... nu mare lucru, cum mai spune Didier: în grădinărit trebuie să fii puțin jucăuș!

Nici eu, de vreme ce toamna nu am semănat. Nu de frica frigului, stiu ca e mega dur, dar la momentul potrivit a plouat ca o vaca care se piseaza, iar dupa aceasta perioada lunga de vreme mohorata mi-am spus sa astept pana in ianuarie/februarie. Și restul vremii mi-a dat dreptate: cu luna ianuarie destul de rece, nu aș fi câștigat nimic din punct de vedere al precoceității, așa că de ce să fac un nod în creier?

de asemenea, trebuie amintit că lungimea zilei este un factor limitativ
asa ca petreci anumite date, in functie de regiune, este inutil sa semanam pentru ca fara lumina nu vom avea o dezvoltare buna indiferent de temperaturi
lungimea zilei se întoarce la mai mult de 10 ore acasă de la jumătatea lunii februarie, așa că însămânțarea cu puțin înainte nu este rău, pentru lumină, și acolo da trebuie să fii atent la temperatură
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 28/01/22, 13:20

Moindreffor a scris:de asemenea, trebuie amintit că lungimea zilei este un factor limitativ
asa ca petreci anumite date, in functie de regiune, este inutil sa semanam pentru ca fara lumina nu vom avea o dezvoltare buna indiferent de temperaturi

De aceea, în principal, nu am făcut fasolea la sfârșitul toamnei. În același timp am avut o perioadă de vreme foarte rea cu un cer foarte înnorat, chiar și cu temperaturi relativ blânde, nu ne puteam aștepta la mare lucru. Pe de altă parte, acum există o lumină foarte frumoasă cuplată cu zile din ce în ce mai lungi și, în ciuda temperaturilor foarte scăzute pe timp de noapte, totul crește și germinează.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 28/01/22, 13:57

Doris a scris:
Moindreffor a scris:de asemenea, trebuie amintit că lungimea zilei este un factor limitativ
asa ca petreci anumite date, in functie de regiune, este inutil sa semanam pentru ca fara lumina nu vom avea o dezvoltare buna indiferent de temperaturi

De aceea, în principal, nu am făcut fasolea la sfârșitul toamnei. În același timp am avut o perioadă de vreme foarte rea cu un cer foarte înnorat, chiar și cu temperaturi relativ blânde, nu ne puteam aștepta la mare lucru. Pe de altă parte, acum există o lumină foarte frumoasă cuplată cu zile din ce în ce mai lungi și, în ciuda temperaturilor foarte scăzute pe timp de noapte, totul crește și germinează.

Citesc Palme, iar pentru anumite legume se specifică că trebuie să crească rapid și continuu și, prin urmare, pentru mine chiar dacă lumina revine, încă 3 săptămâni pentru a reveni peste ora 10 a.m. temperaturile prea scăzute vor fi o frână , prin protejare, funcționează mai bine, dar așteptarea a 15 zile ar fi mai profitabilă
nu are rost să alergi trebuie să pleci la timp, chiar dacă odată cu schimbările climatice putem fi surprinși nici două săptămâni de zile blânde, încă nu pariez pe asta
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 28/01/22, 14:52

Moindreffor a scris:nu are rost să alergi trebuie să pleci la timp, chiar dacă odată cu schimbările climatice putem fi surprinși nici două săptămâni de zile blânde, încă nu pariez pe asta

Sunt de acord. Aici in Landes, in ciuda noptilor foarte friguroase in acest moment (implicit, foarte frig pentru sectorul meu), ziua la soare am temperaturi foarte bune, si deci pentru multe legume o crestere corecta. Și nici nu pariez pe schimbările climatice, pentru că într-adevăr putem avea surprize, dar în ambele sensuri.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 28/01/22, 15:31

Moindreffor a scris:
Doris a scris:
pi-r a scris:dar fasolea timpurie n-aș avea... nu mare lucru, cum mai spune Didier: în grădinărit trebuie să fii puțin jucăuș!

Nici eu, de vreme ce toamna nu am semănat. Nu de frica frigului, stiu ca e mega dur, dar la momentul potrivit a plouat ca o vaca care se piseaza, iar dupa aceasta perioada lunga de vreme mohorata mi-am spus sa astept pana in ianuarie/februarie. Și restul vremii mi-a dat dreptate: cu luna ianuarie destul de rece, nu aș fi câștigat nimic din punct de vedere al precoceității, așa că de ce să fac un nod în creier?

de asemenea, trebuie amintit că lungimea zilei este un factor limitativ
asa ca petreci anumite date, in functie de regiune, este inutil sa semanam pentru ca fara lumina nu vom avea o dezvoltare buna indiferent de temperaturi
lungimea zilei se întoarce la mai mult de 10 ore acasă de la jumătatea lunii februarie, așa că însămânțarea cu puțin înainte nu este rău, pentru lumină, și acolo da trebuie să fii atent la temperatură


Ar trebui să-l întrebi pe Didier: diferența de contribuție la creștere dintre o zi însorită și o zi înnorat...
Marturisesc ca nu stiu
Raționând ca om, aș spune că o zi însorită este mai bună, dar este pentru bronzul meu personal : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 28/01/22, 17:22

Adrien (ex-nico239) a scris:
Moindreffor a scris:
Doris a scris:Nici eu, de vreme ce toamna nu am semănat. Nu de frica frigului, stiu ca e mega dur, dar la momentul potrivit a plouat ca o vaca care se piseaza, iar dupa aceasta perioada lunga de vreme mohorata mi-am spus sa astept pana in ianuarie/februarie. Și restul vremii mi-a dat dreptate: cu luna ianuarie destul de rece, nu aș fi câștigat nimic din punct de vedere al precoceității, așa că de ce să fac un nod în creier?

de asemenea, trebuie amintit că lungimea zilei este un factor limitativ
asa ca petreci anumite date, in functie de regiune, este inutil sa semanam pentru ca fara lumina nu vom avea o dezvoltare buna indiferent de temperaturi
lungimea zilei se întoarce la mai mult de 10 ore acasă de la jumătatea lunii februarie, așa că însămânțarea cu puțin înainte nu este rău, pentru lumină, și acolo da trebuie să fii atent la temperatură


Ar trebui să-l întrebi pe Didier: diferența de contribuție la creștere dintre o zi însorită și o zi înnorat...
Marturisesc ca nu stiu
Raționând ca om, aș spune că o zi însorită este mai bună, dar este pentru bronzul meu personal : Mrgreen:

recitiți capitolul despre lungimea zilei și luminozitatea în Colmann, oferă și calendare de semănat care iau în considerare acest lucru
între Colmann și Palme, suntem bine echipați pentru cultivare iarna
alcatuind cele doua iti dai seama ca este o perioada in care nu e nimic de facut in gradina de legume, in afara de recoltare, Colmann se adreseaza mai mult profesionistilor, asa ca este foarte precis in calendarele sale.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 29/01/22, 17:57

Moindreffor a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:
Ar trebui să-l întrebi pe Didier: diferența de contribuție la creștere dintre o zi însorită și o zi înnorat...
Marturisesc ca nu stiu
Raționând ca om, aș spune că o zi însorită este mai bună, dar este pentru bronzul meu personal : Mrgreen:

recitiți capitolul despre lungimea zilei și luminozitatea în Colmann, oferă și calendare de semănat care iau în considerare acest lucru
între Colmann și Palme, suntem bine echipați pentru cultivare iarna
alcatuind cele doua iti dai seama ca este o perioada in care nu e nimic de facut in gradina de legume, in afara de recoltare, Colmann se adreseaza mai mult profesionistilor, asa ca este foarte precis in calendarele sale.


În acest caz întrebarea nu este despre durată, ci despre tipul de vreme: însorit sau înnorat și nivelul de impact pe care acesta îl poate avea asupra creșterii.

Coleman se bazează la 10:XNUMX de la începutul lunii februarie
În ianuarie, zilele cresc deja cu o oră
Chiar dacă frigul dimineții face să pierdem o parte din ea înainte de a deschide măcar taparelele, a meritat încercarea.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202