Coronavirus pandemic COVID-19: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Obamot » 09/02/22, 21:57

Ah, dar TOTUL este în "In orice caz" : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14979
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de GuyGadeboisTheBack » 09/02/22, 23:29

De aceea nu văd NIMIC! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Obamot » 10/02/22, 09:54

Navigați degeaba? Sau te-ai fi gândit...? : Mrgreen:

Hu-hu-hu ...
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de SixK » 12/02/22, 00:48

Statisticile obișnuite în cifre:
stats_3001_1601.png
stats_3001_1601.png (120.4 KiB) Accesat de 1064 de ori


Dinamica în perioada 30/01 - 16/01 vs 15/01 - 01/01:
dynamic_3001_1601_vs_1501_0101_.png
dynamic_3001_1601_vs_1501_0101_.png (125.03 KiB) Vizualizat de 1064 ori


Statistici vechi de comparat:
sănătate-prevenirea poluării / coronavirus-covid-19-în timp real-epidemie-hartă-t16331-6280.html # p490228
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de izentrop » 12/02/22, 11:14

SixK a scris:Statisticile obișnuite în cifre
Încă nu știm cine a pus asta și nici pe ce criterii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Obamot » 12/02/22, 11:33

Cine ești tu ?
0 x
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3799
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1322

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de pedrodelavega » 12/02/22, 11:51

izentrop a scris:
SixK a scris:Statisticile obișnuite în cifre
Încă nu știm cine a pus asta și nici pe ce criterii.

Nu este nevoie să știi de unde vine.
Statisticile lui sunt în „număr”...
Este complet părtinitoare, mai ales dacă grupurile sunt de dimensiuni drastic diferite. Concept evocat nu știu de câte ori pe forum. Paradoxul lui Simpson etc.

Este obligatorie reducerea celor 2 grupuri la o populatie de dimensiuni egale: fie in cazuri/milioane, in procente, etc... etc...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Adrien (ex-nico239) » 12/02/22, 13:02

pedrodelavega a scris:
izentrop a scris:
SixK a scris:Statisticile obișnuite în cifre
Încă nu știm cine a pus asta și nici pe ce criterii.

Nu este nevoie să știi de unde vine.
Statisticile lui sunt în „număr”...
Este complet părtinitoare, mai ales dacă grupurile sunt de dimensiuni drastic diferite. Concept evocat nu știu de câte ori pe forum. Paradoxul lui Simpson etc.

Este obligatorie reducerea celor 2 grupuri la o populatie de dimensiuni egale: fie in cazuri/milioane, in procente, etc... etc...


Rămâne în continuare statistici șarlatan fără niciun interes

Este necesar să se sorteze după grupe de vârstă după patologii și după variantă.
(Anglo-saxonii adaugă chiar și grupurile etnice.)

Legea tăcerii începe să crape încet asupra subiectului.

Mii de oameni au murit din cauza acestei strategii de vax în masă alimentată și încurajată de permisele de moarte
Am favorizat cei puternici în detrimentul celor slabi.

Cei care au comandat asta ....... (puneți termenul care traduce cel mai bine acest masacru pentru voi) au sânge pe mâini și morți pe conștiință.

Și totuși alerta a fost dată în august 2021 de către Consiliul Științific, la câteva zile după intrarea în vigoare a primei treceri.
Fara efect
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de izentrop » 12/02/22, 14:42

pedrodelavega a scris:Este obligatorie reducerea celor 2 grupuri la o populatie de dimensiuni egale: fie in cazuri/milioane, in procente, etc... etc...
Nu este suficient, ceea ce contează cel mai mult este că se ține de realitatea de pe teren, după o mulțime de criterii. Astăzi ceea ce ne interesează este relația cu omicron și cel mai recent raport DREES se potrivește bine cu realitatea internațională...
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de SixK » 12/02/22, 14:49

Adrien (ex-nico239) a scris:
pedrodelavega a scris:
izentrop a scris:Încă nu știm cine a pus asta și nici pe ce criterii.

Nu este nevoie să știi de unde vine.
Statisticile lui sunt în „număr”...
Este complet părtinitoare, mai ales dacă grupurile sunt de dimensiuni drastic diferite. Concept evocat nu știu de câte ori pe forum. Paradoxul lui Simpson etc.

Este obligatorie reducerea celor 2 grupuri la o populatie de dimensiuni egale: fie in cazuri/milioane, in procente, etc... etc...


Rămâne în continuare statistici șarlatan fără niciun interes

Este necesar să se sorteze după grupe de vârstă după patologii și după variantă.
(Anglo-saxonii adaugă chiar și grupurile etnice.)

Legea tăcerii începe să crape încet asupra subiectului.

Mii de oameni au murit din cauza acestei strategii de vax în masă alimentată și încurajată de permisele de moarte
Am favorizat cei puternici în detrimentul celor slabi.

Cei care au comandat asta ....... (puneți termenul care traduce cel mai bine acest masacru pentru voi) au sânge pe mâini și morți pe conștiință.

Și totuși alerta a fost dată în august 2021 de către Consiliul Științific, la câteva zile după intrarea în vigoare a primei treceri.
Fara efect


Aceste statistici sunt doar o reprezentare aproximativă a ceea ce este în spital.
Acestea sunt cifrele oficiale ale DREES.
Poate că te liniștește mai mult să ai cifrele pe milion, e aici (codul sursă original a ceea ce am modificat pentru a avea cifrele brute):
https://share.streamlit.io/vivien0000/v ... ats/app.py

E bine, ești salvat, vaccinându-te ai mult mai puțin probabil să mergi la spital...
Vă reamintesc că din punctul meu de vedere, toate aceste cifre nu mai au prea mult sens cu omicronul, mai ales că drees nu face distincție între covid și pentru covid (s-ar putea să se fi schimbat recent, Guillaume Rosier spune că are această informație în Date DREES, ar trebui să sap, dar poate fi un alt set de date)
1 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.

Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 210