Coronavirus pandemic COVID-19: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Christophe » 14/02/22, 09:17

Da Izy dar de ce nu spun ca variantele sunt din vaccinuri? Ah da, la naiba, sunt siegvax! : Lol:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de izentrop » 14/02/22, 09:18

Nu am de gând să-ți dau un răspuns în stil Guitou, dar... : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de izentrop » 16/02/22, 02:51

Un studiu recent în Africa de Sud arată că:
Nevaccinat + Omicron = Imunitate NUMAI la Omicron
Vaccinat + Omicron = Imunitate la Omicron, Delta, Beta, C.1.2 ȘI D614G!
https://www-medrxiv-org.translate.goog/ ... _tr_pto=sc
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de izentrop » 16/02/22, 03:12

De ce o a treia doză de vaccin, care nu este special concepută pentru a proteja împotriva variantelor, este atât de eficientă împotriva bolilor grave induse de Omicron? Rolul celulelor B de memorie, cu capacitatea lor de a produce anticorpi cu potență și extindere mai mari https://www-biorxiv-org.translate.goog/ ... _tr_pto=sc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Adrien (ex-nico239) » 16/02/22, 19:05

Ține limbile slăbite...

Acesta este rezultatul unei strategii de vaccinare eșuate
Tot acest timp pierdut
Toate aceste vax irosite (dei bine, nu pentru toți cei care și-au primit comisioanele)
Toate acestea vulnerabile în snopi sau în cimitir
Pe scurt, o crimă doar pentru ca petrecăreții să poată continua să trăiască ca înainte, cu pase mortale care au împușcat strategia de vaccinare
Cuvintele nu vor fi prea puternice pentru a califica acest lucru

FLs_oqWX0AAOKE3.png
FLs_oqWX0AAOKE3.png (377.82 KiB) Vizualizat de 991 ori
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de izentrop » 16/02/22, 20:53

Și?
Nu vi se pare normal să vaccinați mai întâi cei mai expuși riscului și că decesele îi afectează mult mai mult pe cei care au comorbidități?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Obamot » 16/02/22, 21:25

izentrop a scris:Și?
Nu vi se pare normal să vaccinați mai întâi cei mai expuși riscului și că decesele îi afectează mult mai mult pe cei care au comorbidități?

Foarte curând va trebui să te oprești cu toate astea, nu? Din moment ce multe state au decis să iasă din această falsă :?:
(și poate aproape toate până la sfârșitul anului... adică o schimbare de aproape 180° a POLITICILOR de sănătate și siguranță)...

Deci vei continua mult? Nu știu, poate ne poți spune despre termodinamica solară? : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Adrien (ex-nico239) » 16/02/22, 21:28

izentrop a scris:Și?
Nu vi se pare normal să vaccinați mai întâi cei mai expuși riscului și că decesele îi afectează mult mai mult pe cei care au comorbidități?


Ai dormit din iulie?
Nu am făcut vax țintit, am făcut vax în masă, care a dus la mii de morți.
4 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de izentrop » 17/02/22, 09:43

Adrien (ex-nico239) a scris:
izentrop a scris:Și?
Nu vi se pare normal să vaccinați mai întâi cei mai expuși riscului și că decesele îi afectează mult mai mult pe cei care au comorbidități?
Ai dormit din iulie?
Nu am făcut vax țintit, am făcut vax în masă, care a dus la mii de morți.
Bun ! Am pus asta aici pentru cei care încearcă să înțeleagă, nu pentru tine și semenii tăi care rămân încremeniți în certitudinile lor.

John Burn-Murdoch, dacă am înțeles bine este domnul de statistici al Financial Times.
La sfârșitul lunii noiembrie, Marea Britanie avea cea mai bună imunitate dobândită (infecție + vaccin) din toată Europa, abandonând gesturile de barieră în iulie.
Am văzut mai târziu că țările cel mai puțin vaccinate, precum România, au plătit un preț mare cu valul deltă... https://www.ft.com/content/974487ab-54b ... 7277aa1292
Imagine
studiul https://t.co/xOwEzAEYwf

Vezi și acest subiect (Rata mortalității infecțiilor cu COVID-19 (IFR))
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Coronavirus COVID-19 pandemic: hărți, statistici, analize și informații de zi cu zi




de Adrien (ex-nico239) » 17/02/22, 10:46

izentrop a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:
izentrop a scris:Și?
Nu vi se pare normal să vaccinați mai întâi cei mai expuși riscului și că decesele îi afectează mult mai mult pe cei care au comorbidități?
Ai dormit din iulie?
Nu am făcut vax țintit, am făcut vax în masă, care a dus la mii de morți.
Bun ! Am pus asta aici pentru cei care încearcă să înțeleagă, nu pentru tine și semenii tăi care rămân încremeniți în certitudinile lor.



Încă nu înțelegi problemele.
Și aceasta nu este prima dată când ai fost complet dezactivat.

Vorbim despre strategia de vaccinare

Ce părere aveți despre această problemă dacă aveți una?
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203