Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 16/03/22, 09:36

Rajqawee a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:O să mă lovească în curând cu cartofii...

Altfel mai este un lucru care va cădea pe spatele indivizilor... mă întreb ce vor face în oraș

Sortarea deșeurilor: compostul va deveni obligatoriu în 2024
https://www.francesoir.fr/societe-envir ... re-en-2024


Am făcut-o când eram în Ajaccio, într-un apartament. Am „produs” 40 L de deșeuri de bucătărie pe săptămână, pe care le-am adus în grădinile comune. Le-am îngropat în containerele mele ridicate.
Alți prieteni au făcut-o pe balconul lor: de fapt, cu o cantitate bună de viermi, materialul se mineralizează foarte, foarte repede, iar volumul final este neglijabil, de ordinul „trebuie să-l golesc la 2 luni”, pentru un recipient de la 30 la 40 l.
În partea de jos a anumitor clădiri existau și compostoare „obișnuite”.

Un alt exemplu, în Sardinia, colectarea deșeurilor verzi „humido” se făcea direct la ușă, de către serviciile tradiționale care colectau și restul deșeurilor.

Cel mai mare obstacol este reticența oamenilor care nu sunt/nu mai sunt obișnuiți să-și gestioneze deșeurile. Pentru mulți, manipularea materialelor în descompunere necesită mult efort.


Tant mieux si cela peut fonctionner en milieu urbain
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 16/03/22, 10:11

A Strasbourg aussi, le compostage collectif en bas des immeubles s'est développé, avec parfois, quand le "gazon" était assez grand, un jardin...

Je pense que la collecte séparée est une autre option qui restera "légale" ?

Et il va falloir que je relance mon idée de "périmètres maraichers péri-urbains avec traitement de surface" !!!
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 16/03/22, 10:23

En tout cas, la collecte séparée "commune" (genre comme pour le tri, un gros bac enlevable par camion-grue) me paraît assez facilement exploitable (terreau pour la municipalité, épandage dans des champs voisins...)

Comme d'habitude, le gros challenge sera sur les grandes villes : elles consomment tout plus qu'elles ne produisent, sauf pour les déchets !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 16/03/22, 10:42

Într-adevăr.

Nu știu dacă am împărtășit aici ideea mea că orașele au devenit „cancere” ale civilizațiilor noastre. Ei „sifonează” peste tot în jurul lor. Creați deșerturi medicale, terenuri goale (servicii, activități economice... care mor. Și adună tot ce este dăunător: zgomot, deșeuri, particule... De aici, fără îndoială, reacțiile de respingere violentă a „corpului” (țara) ...

Arată ca o tumoare!

Ca și în cazul cancerului, mecanismul de bază - celulele trebuie să se reînnoiască, este firesc - nu mai este sub control. Este „pervertit”: o fac prea mult, anarhic. Orașele au funcții: religioase, intelectuale, centru de cunoaștere, administrative... Dar când devin prea importante, sunt tumori care omoară organismul (regiunea, țara)... Arterele se înfundă...

Il est donc urgent de "commencer à déconstruire les villes"...
1 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 16/03/22, 10:55

Did67 a scris:Într-adevăr.

Nu știu dacă am împărtășit aici ideea mea că orașele au devenit „cancere” ale civilizațiilor noastre. Ei „sifonează” peste tot în jurul lor. Creați deșerturi medicale, terenuri goale (servicii, activități economice... care mor. Și adună tot ce este dăunător: zgomot, deșeuri, particule... De aici, fără îndoială, reacțiile de respingere violentă a „corpului” (țara) ...

Arată ca o tumoare!

Ca și în cazul cancerului, mecanismul de bază - celulele trebuie să se reînnoiască, este firesc - nu mai este sub control. Este „pervertit”: o fac prea mult, anarhic. Orașele au funcții: religioase, intelectuale, centru de cunoaștere, administrative... Dar când devin prea importante, sunt tumori care omoară organismul (regiunea, țara)... Arterele se înfundă...

Il est donc urgent de "commencer à déconstruire les villes"...


Après tout mon cheminement sur l'écologie et la place de l'humain dans l'environnement, j'en suis arrivé à la même conclusion. Si on veut réduire nos consommations (énergetiques, d'espace, etc), l'existence même des grandes villes est incompatible. Ca génère tout simplement plus de problèmes que ça n'en résout.
Il doit y'avoir une taille critique à trouver : de l'ordre de 20 ou 30000 habitants maximum? Disons une taille suffisante pour "amortir" les infrastructures communes (piscine, bibliothèque, salle de spectacle), sans avoir besoin de les dédoubler sur place au vu de la population.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 16/03/22, 12:04

Rajqawee a scris:Cel mai mare obstacol este reticența oamenilor care nu sunt/nu mai sunt obișnuiți să-și gestioneze deșeurile. Pentru mulți, manipularea materialelor în descompunere necesită mult efort.

il ne faut pas abuser, le gros de l manipulation se fait quand se n'est pas encore en décomposition, après un certain temps de décomposition, et si on ajoute un peu de matière sèche, l'aspect est correct

faudra juste donner de belles recettes sur youtube : Mrgreen: , une belle vague de vidéos en perspective : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 16/03/22, 12:07

Rajqawee a scris:En tout cas, la collecte séparée "commune" (genre comme pour le tri, un gros bac enlevable par camion-grue) me paraît assez facilement exploitable (terreau pour la municipalité, épandage dans des champs voisins...)

Comme d'habitude, le gros challenge sera sur les grandes villes : elles consomment tout plus qu'elles ne produisent, sauf pour les déchets !

ça existe déjà dans pas mal d'endroit, sauf que, comme à chaque fois cela à un coup bien supérieur à ce que ça peut rapporter, donc pas une vraie solution pour moi
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 16/03/22, 12:48

C'est à la base, un problème technique : les camions qui collectent plusieurs types de "déchets" séparément existent... Simplement, le système s'est monté à courte-vue, avec des camions simples ; une seule sorte de poubelles, tout mélangé et on crame !

Aujourd'hui, c'est sûr, il y a un coût à changer tout ça !

Il n'y a pas nécessairement, dans un système bine conçu, un surcoût énorme !

După aceea, putem „visa”, cu alte sisteme participative: oamenii aduc și pleacă cu legume produse etc... Dar iar aici, revenim la „orașe mari” vs „orașe mici”... Dacă doar „planifică” nu a fost un cuvant rau!!!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 16/03/22, 14:24

Did67 a scris:După aceea, putem „visa”, cu alte sisteme participative: oamenii aduc și pleacă cu legume produse etc... Dar iar aici, revenim la „orașe mari” vs „orașe mici”... Dacă doar „planifică” nu a fost un cuvant rau!!!

trebuie mai presus de toate să reumanizăm, și asta este o schimbare reală în societate, oprirea individualismului, nu se câștigă : Mrgreen:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 16/03/22, 14:41

Moindreffor a scris:
Did67 a scris:După aceea, putem „visa”, cu alte sisteme participative: oamenii aduc și pleacă cu legume produse etc... Dar iar aici, revenim la „orașe mari” vs „orașe mici”... Dacă doar „planifică” nu a fost un cuvant rau!!!

trebuie mai presus de toate să reumanizăm, și asta este o schimbare reală în societate, oprirea individualismului, nu se câștigă : Mrgreen:


:!: :!: :!:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 203