Luxemburg: facturile Amazon TVA la 1.6% ??

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Luxemburg: facturile Amazon TVA la 1.6% ??




de Christophe » 11/05/16, 09:48

Ieri am făcut o comandă pe Amazon.fr (au trecut ani de când nu făcusem una ...), în rezumatul comenzii, am fost surprins să găsesc o rată de TVA foarte mică: 5.62 € TVA pentru 353.74 € fără. :şoc:

Acestea sunt hardware pentru computer și un set de cutii DVD. Livrare in Franta.
În mod logic, Amazon ar trebui să plătească TVA în Franța (pentru că vând prin corespondență mai mult de 100 € pe an ... chiar și pe zi presupun!) Deci, tarife de 000% sau 20% (posibil pentru cutia DVD?)

amazon.gif
amazon.gif (16.36 KiB) Vizualizat de 5324 ori


Ei bine, dacă calculați corect, asta face o cotă de TVA de 1.59% ... ???

Amazon Europa este înregistrată în Luxemburg, după cum știe toată lumea ...

Dar acest 1.59% (1.6% ???) nu corespunde niciunei rate legale în vigoare nici în Franța, nici în Luxemburg, și anume: http://www.aed.public.lu/tva/taux/

În prezent, se aplică patru tarife pentru G.-D. din Luxemburg:

o rată standard de 17% pentru tranzacțiile impozabile, altele decât cele menționate mai jos;

o rată redusă de 8% pentru furnizarea de bunuri și furnizarea de servicii, precum și pentru achizițiile intracomunitare și importurile de bunuri, cum ar fi aceste bunuri și servicii, sunt menționate și în anexa A a legii TVA din 12.02.1979 ca cele menționate la articolul 40,
paragraful 1 punctul 1 °, sub b) și c);

o rată super-redusă de 3% pentru furnizarea de bunuri și furnizarea de servicii, precum și pentru achizițiile intracomunitare și importurile de bunuri, cum ar fi aceste bunuri și servicii, sunt desemnate în apendicele B al legii TVA din 12.02.1979 ;

o rată intermediară de 14% pentru furnizarea de bunuri și furnizarea de servicii, precum și pentru achizițiile intracomunitare și importurile de bunuri, cum ar fi aceste bunuri și servicii, sunt desemnate în apendicele C al legii TVA din 12.02.1979.


Rețineți numele „super redus” puțin amuzant :D

Ce poate însemna această rată de 1.6%?

Opțiunea a) Amazon, pe lângă faptul că și-a negociat baza de impozitare (o practică binecunoscută în Luxemburg, când o companie mare își instalează magazinul acolo), a negociat cu succes o „rată ultra-redusă, în special pentru Amazon” ???? Dacă da, ar fi o nebunie ... și mai presus de toate complet anticoncurențial pentru toate celelalte companii :şoc: :şoc: :şoc:

Opțiunea b) Unele produse (acest coș avea zece) din comanda mea ar fi vândute HT? (Aș vedea asta pe factură (facturi), nu am încă acces la ea ...).

Dar aceasta nu este o factură profesională și nu am indicat numărul meu de TVA, deci nu există niciun motiv pentru a fi vândut HT ...

Toate aceste produse sunt „Vândute de X și expediate de Amazon” și chiar dacă X se află în afara UE, în mod logic ar fi trebuit să plătesc TVA în țările corespunzătoare ca memento: http://europa.eu/youreurope/business/va ... dex_fr.htm

Țări din afara UE
Vânzare

Dacă vindeți bunuri către clienți din afara UE, nu trebuie să percepeți TVA, dar puteți deduce suma plătită din cheltuielile corespunzătoare (bunuri și servicii achiziționate pentru realizarea acestor vânzări).
O discuție

Dacă cumpărați bunuri pentru afacerea dvs. de la un furnizor stabilit în afara UE, ar trebui să plătiți în mod normal TVA la punctul de import (și să o deduceți în următoarea declarație fiscală dacă vânzările sunt supuse TVA-ului).


Deci, da, poate că aceste țări în cauză (China ...) au o cotă de TVA de 0% ???

Opțiunea c) O eroare?

Opțiunea d) ???

Voi vedea mai clar cu facturile ... și nu voi da greș să vă dau urmărirea ...

Aveți grijă dacă opțiunea a) este cea potrivită, acest subiect mi-ar putea aduce probleme economie-finance / luxleaks-antoine-deltour-en-prison-t14701.html : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de Capt_Maloche » 11/05/16, 10:35

Trebuiau să-și ungă picioarele pentru a ajunge acolo :?

Ce ai comandat de la Amazon? :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de Christophe » 11/05/16, 10:38

Capt_Maloche a scris:Trebuiau să-și ungă picioarele pentru a ajunge acolo :?


Dacă este a) da ... deși nu forțează grăsimea, negociază doar, vezi remarca izentrop aici: economie-finance / luxleaks-antoine-deltour-en-prison-t14701.html # p303113

Dar să așteptăm până primesc facturile ...

Capt_Maloche a scris:Ce ai comandat de la Amazon? :D


Multe lucruri bune : Cheesy: Aveți deja răspunsul în PM : Cheesy:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13701
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1517
A lua legatura cu:

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de izentrop » 11/05/16, 15:14

bonjour,
Dar ce fac serviciile fiscale :?:
Am comandat și am primit recent de la un furnizor englez, livrat de ama * pe. Necomandând de mult de la ei, postarea dvs. mi-a arătat că factura nu mai este sistematică. Așa că am făcut cererea către vânzător.
Restul, următoarele zile
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de Christophe » 11/05/16, 15:43

izentrop a scris:bonjour,
Dar ce fac serviciile fiscale :?:


Bin ... ei condamnă denunțătorii: economie-finance / luxleaks-antoine-deltour-en-prison-t14701.html : Roll:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13701
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1517
A lua legatura cu:

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de izentrop » 11/05/16, 16:44

TVA este într-adevăr 20% pe factura mea.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de Christophe » 11/05/16, 17:31

Da, asta impune legea ... pe măsură ce locuiți în Franța ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de chatelot16 » 12/05/16, 21:41

în Franța există doar meșteșugari și întreprinderi mici care plătesc impozite complete ... multinaționalele știu să trișeze legal

este sinucidere colectivă!

Atâta timp cât statul îi lasă pe străini să înșele și îi taxează excesiv pe francezi, ne vom scufunda în șomaj
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de Christophe » 22/05/16, 17:58

Am primit majoritatea produselor comandate, mai sunt încă 3 în așteptare ...

Am primit o singură factură (TVA franceză) dintre cele zece produse comandate!

Crezi că trebuie să-i fac o târfă să le cer? Îți irosești respirația ...

Știm cu toții „ce” se află în spatele Amazon și eBay ... în timp ce așteptăm micii comercianți (e-) (cum ar fi magazinul economic) și care își plătesc impozitele, taxele și impozitele ... sunt pe moarte ...

Mulțumesc tâmpitilor!

(când spun tâmpenii, nu sunt neapărat doar băieții Amazon, ci și oficialii și politicienii care permit aceste posibile nedreptăți economice ...)

Nu numai că Amazon nu plătește TVA și, prin urmare, promovează frauda cu TVA, dar nu plătește și impozite ...

Toate acestea mă fac să mă înfund când văd cum trebuie să facă lucrurile mici ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Luxemburg: Amazon percepe 1.6% TVA ??




de chatelot16 » 22/05/16, 21:27

pub da da este cacastrofic!

Franța îi zdrobește pe muncitorii franco-francezi cu taxe ... și lasă multinaționalele să facă ce vor

chiar se întâmplă ca atunci când același articol este disponibil de Amazon sau de un site francez, livrarea este mai rapidă și gratuită de Amazon ... mulți vânzători profesioniști vând mai mult de Amazon decât de site-ul lor

trebuie să profiți de sistem ... nu m-ar șoca că economia vândută și de Amazon dacă îi permite să câștige mai bine
0 x

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193