Podeaua hambarului

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
ovăz
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 27/10/19, 18:36

Podeaua hambarului




de ovăz » 27/03/20, 19:35

Bonjour à tous!

Cu puțin mai puțin de un an în urmă am cumpărat un hambar mic în Ariège.
L-am primit înapoi ca atare, cu fânul în pod și podeaua acoperită cu un amestec de pământ, fân și gunoi uscat.

După ce am îndepărtat acest strat de „pământ” am căzut direct pe stâncă. Așadar, podeaua este din piatră, dar, din păcate, nu este obișnuită și nenivelată. Este destul de umed pe alocuri, stânca fiind chiar umedă.

Toată această zonă trebuie să devină un atelier, deci nicio cameră de zi.

Problema mea este că nu știu cum să procedez pentru a obține o podea care este atât obișnuită, cât și nivelată și care poate rezista pe un teren destul de umed.

Nu o pot îndepărta absolut, podeaua este de piatră și pentru a nu ajunge cu capul în podeaua de deasupra trebuie să limitez grosimea viitoarei acoperiri.

Pe scurt, sunt destul de limitat.

Mă gândeam să instalez un simplu strat de var direct pe piatră cu o treaptă care să compenseze panta naturală a pământului.

Crezi că această soluție ar rezista?
Ai vreo idee/sfat să-mi sugerezi?

Vă mulțumim pentru ajutor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: podeaua hambarului




de GuyGadebois » 27/03/20, 19:51

Faceți o podea plată lăsând un spațiu de târâș între stâncă și ea, bine aerisit pe fiecare parte.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: podeaua hambarului




de Ahmed » 27/03/20, 20:01

Varul nu va fi de nici un folos în acest scenariu. Podeaua falsă ventilată este opțiunea potrivită. Dacă ești blocat de înălțime, tot ce trebuie să faci este să plătești: o veste bună, izolarea este prietenul tău! :D
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: podeaua hambarului




de Bardal » 27/03/20, 20:20

Este liniștitor, în acest context în care toată lumea se simte expert în cele mai dificile subiecte, să vezi că unii știu să stea cu înțelepciune la nivelul solului... Și cu sfaturi prețioase...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: podeaua hambarului




de Paul72 » 29/03/20, 20:38

ramane si solutia clasica de turnare a unei placi de beton pentru a nivela totul... dar atentie la circulatia apei, poate fi necesar sa punem un mic scurgere de jur imprejur la picioarele peretilor, sub placa ( am avut pentru a face acest lucru acasă pentru a permite circulația naturală a apei după ploi abundente și pentru a nu determina să se ridice în pereți)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: podeaua hambarului




de GuyGadebois » 29/03/20, 20:40

Paul72 a scris:ramane si solutia clasica de turnare a unei placi de beton pentru a nivela totul... dar atentie la circulatia apei, poate fi necesar sa punem un mic scurgere de jur imprejur la picioarele peretilor, sub placa ( am avut pentru a face acest lucru acasă pentru a permite circulația naturală a apei după ploi abundente și pentru a nu determina să se ridice în pereți)

Prea scump (sa o fac corect), prea lung/gre/complex si posibilitate de a transfera umiditatea in casa, peretii prin capilaritate (de fapt).
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: podeaua hambarului




de Paul72 » 29/03/20, 20:41

Ahmed a scris:Varul nu va fi de nici un folos în acest scenariu. Podeaua falsă ventilată este opțiunea potrivită. Dacă ești blocat de înălțime, tot ce trebuie să faci este să plătești: o veste bună, izolarea este prietenul tău! :D


atentie la umiditate, va fi necesar sa puneti pe sol o pelicula de bariera de vapori (dupa nivelarea cu pietris de exemplu) chiar daca este ventilata.

Ei bine, aceasta este doar opinia mea de expert. : Cheesy:
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: podeaua hambarului




de Paul72 » 29/03/20, 20:43

GuyGadebois a scris:
Paul72 a scris:ramane si solutia clasica de turnare a unei placi de beton pentru a nivela totul... dar atentie la circulatia apei, poate fi necesar sa punem un mic scurgere de jur imprejur la picioarele peretilor, sub placa ( am avut pentru a face acest lucru acasă pentru a permite circulația naturală a apei după ploi abundente și pentru a nu determina să se ridice în pereți)

Prea scump (sa o fac corect), prea lung/gre/complex si posibilitate de a transfera umiditatea in casa, peretii prin capilaritate (de fapt).


se fixează în jumătate de zi pentru două persoane, cu un router care costă mai puțin decât podeaua (care va dura mult mai mult pentru implementare)

Urcând pe pereți dacă acordați atenție circulației apei (aceasta este o legendă, cu excepția caselor de adobe)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: podeaua hambarului




de GuyGadebois » 29/03/20, 20:45

Paul72 a scris:Urcând pe pereți dacă acordați atenție circulației apei (aceasta este o legendă, cu excepția caselor de adobe)

O legendă? Ai vorbit despre asta chiar mai sus!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: podeaua hambarului




de Paul72 » 29/03/20, 21:03

GuyGadebois a scris:
Paul72 a scris:Urcând pe pereți dacă acordați atenție circulației apei (aceasta este o legendă, cu excepția caselor de adobe)

O legendă? Ai vorbit despre asta chiar mai sus!


Nu, vorbeam despre plăcile de beton care fac să crească vapori de apă în pereți, este o legendă. La primul mesaj vorbesc despre apa lichidă care poate curge în cele din urmă pe piatră (numai persoana care este acolo poate ști ...). Dacă este blocat, acesta va ocoli sau va trece peste el (în funcție de cea mai slabă constrângere). Deci scurgerea nu este întotdeauna necesară. În orice caz, placa de pe pelicula de plastic va elimina umiditatea ambientală provenită de la sol.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 31