Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).

Credeți că homeopatia este:

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 30/03/20, 21:30

Poate veți sugera și alte soluții?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de GuyGadebois » 30/03/20, 21:40

ABC2019 a scris:Poate veți sugera și alte soluții?

Un genunchi în fund... și o lovitură de cap? Potrivit?
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de aerialcastor » 30/03/20, 21:48

Cred că lipsește alegerea „Nu știu nimic despre asta, așa că nu pot să răspund”.

Care ar trebui să fie cel mai sincer răspuns pentru majoritatea oamenilor. Oricum, e al meu.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 30/03/20, 21:54

GuyGadebois a scris:
ABC2019 a scris:Poate veți sugera și alte soluții?

Un genunchi în fund... și o lovitură de cap? Potrivit?

nu
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de ABC2019 » 30/03/20, 21:57

a scris:Cred că lipsește alegerea „Nu știu nimic despre asta, așa că nu pot să răspund”.

Care ar trebui să fie cel mai sincer răspuns pentru majoritatea oamenilor. Oricum, e al meu.

Aș dori să adaug o opțiune, dar nu știu cum să o fac.

Altfel, dacă nu știi, mă placi: îi întrebi pe cei care pretind că știu dacă pot să-ți dea referințe și apoi judeci calitatea răspunsurilor lor. Este cu siguranță instructiv felul în care oamenii răspund la întrebări.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de aerialcastor » 30/03/20, 22:05

Sunt de acord.
Adesea mă întreb de ce oamenii cred ceea ce cred (deși de cele mai multe ori eu cred contrariul)
Părerea mea este că, din moment ce nu putem ști totul, ne bazăm neapărat pe ceea ce am auzit. Și din moment ce toată lumea are un conflict de interese, nu este ușor să aveți o părere clară.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de Exnihiloest » 30/03/20, 22:45

a scris:...
Adesea mă întreb de ce oamenii cred ceea ce cred (deși de cele mai multe ori eu cred contrariul)
Părerea mea este că, din moment ce nu putem ști totul, ne bazăm neapărat pe ceea ce am auzit. Și din moment ce toată lumea are un conflict de interese, nu este ușor să aveți o părere clară.

Ne bazăm neapărat pe ceea ce am auzit, dar și pe ceea ce am studiat, pe ceea ce am analizat... Și nu este suficient să fi auzit același lucru pentru a înțelege același lucru. Dacă citești un studiu științific și nu ești om de știință, poți fi păcălit cu ușurință chiar dacă există defecte metodologice uriașe.
„Opiniile sunt ca niște nemernici, toată lumea are una”, a spus inspectorul Harry. Să-ți dai cu părerea nu are rost decât dacă o justifici. Nu este afisarea opiniilor cuiva, ci justificarea opiniei cuiva care este scopul dezbaterilor forum pentru că face lumină, iar justificarea unei opinii necesită o tehnică retorică minimă (logică, fără sofisme, refutabilă...). Fără argument nu se poate aduce o contradicție, opinia rămâne în cel mai rău caz o afirmație gratuită, iar în cel mai bun caz o ipoteză, o chestiune de formulare.

Credința este altceva. Aceasta este concluzia pe care o trage fiecare pentru sine, dar putem trage concluzii diferite chiar și atunci când ne confruntăm cu aceleași fapte. O văd ca fiind nevoia de a exercita judecata, iar judecata va depinde de scara de valori pe care fiecare persoană și-a făcut-o în mod intim. De exemplu, dacă libertatea contează mai mult pentru tine decât solidaritatea, părerea ta ar putea fi că un proprietar ar trebui să poată stabili chiria pe care și-o dorește și că chiriașul poate căuta în altă parte dacă o consideră prea mare, vei crede că aceasta este destul de normal, pe când altfel, veți găsi prețul chiriei și de ce Statul nu face nimic scandalos și veți crede că este o nedreptate. La fel și chiriile mari, două credințe.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de Janic » 31/03/20, 10:03

când dorim un sondaj real, contactăm institute specializate care sondajează populațiile, nu pe opinii în forums.
Atunci singura metodă valabilă se bazează pe practicile populațiilor în cauză și pe rezultatele, pozitive sau negative, obținute, nu in vitro, ci in vivo. Restul e vânt!
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3798
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1321

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de pedrodelavega » 31/03/20, 10:19

Janic a scris:când dorim un sondaj real, contactăm institute specializate care sondajează populațiile, nu pe opinii în forums.
Ați lansat sondajul anterior:
stiinta-si-tehnologie/homeopathy-for-or-against-t14344.html?hilit=homeopathy

Janic a scris:Atunci singura metodă valabilă se bazează pe practicile populațiilor în cauză și pe rezultatele, pozitive sau negative, obținute, nu in vitro, ci in vivo.
Din câte știu, au existat doar experimente/cazuri in vivo la domiciliu, nu in vitro.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Ei bine, aici creez sondajul pentru homeopatie!




de Christophe » 31/03/20, 10:23

GuyGadebois a scris:
ABC2019 a scris:Poate veți sugera și alte soluții?

Un genunchi în fund... și o lovitură de cap? Potrivit?


Ca și împărțirea pâinii lui Isus2 :?: : Mrgreen:
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 314