Gestionarea crizei coronavirusului: Marele sondaj!

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Gestionarea crizei coronavirusului: Marele sondaj!




de Grelinette » 14/04/20, 18:49

Mic sondaj:
(Christophe ... dacă puteți să o formatați astfel încât rezultatele să fie afișate progresiv ... :D )

Între măști, mănuși, respiratori, geluri hidro-alcoolice și alte materiale absente la începutul crizei și care sunt încă încet în sosirea în Franța, declarațiile și opozițiile profesorului Raoult, mulți francezi pun întrebări. privind inconsistențele și paradoxurile atitudinii guvernului și declarațiile contradictorii în această criză.

Mulți specialiști în sănătate se întreabă, de asemenea, despre disfuncțiile și întârzierile inexplicabile și motivele reale ale acestora ...

Prin urmare, acest mic sondaj pentru a afla ce sunt mulți economiști care se exprimă în acest sens forum !


Pe o scară de la 1 la 10,
- 1 este „sunt sigur că NU”,
- pe 10, „DA, sunt sigur de asta”,
- al cincilea, „Nu știu, nu am o opinie”,

care este opinia ta cu privire la următoarele întrebări:


1. Această criză Coronavirus a fost atât de imprevizibilă și incredibilă, încât explică disfuncțiile actuale din gestionarea sa de către guvern

2. Disfuncțiile în gestionarea crizei Coronavirus se datorează în principal incompetenței liderilor noștri

3. Disfuncțiile în gestionarea crizei Coronavirus se datorează în principal incompetenței experților și specialiștilor în probleme de sănătate publică care sfătuiesc guvernul

4. Declarațiile contradictorii ale guvernului arată că guvernanții noștri ne-au mințit cu bună știință pentru a ascunde erorile lor de conducere

5. Mai multe teorii susțin că această pandemie provine dintr-o eroare umană, și anume un virus creat într-un laborator medical care s-ar fi găsit accidental în natură

6. Mai multe teorii susțin că această pandemie provine de la o manipulare umană, și anume un virus creat într-un laborator medical care ar fi fost difuzat în mod deliberat în natură

7. Mai multe teorii susțin că această pandemie ar putea fi o strategie secretă de a crea frică pentru a controla mai bine populațiile lumii („teoria conspirației” și / sau „strategia de șoc”)

8. Opoziția oficialilor de sănătate guvernamentali față de profesorul Raoult se datorează motivelor de interes personal (legături cu laboratoarele farmaceutice și lobby-urilor) mai mult decât din motive de protocoale nerespectate de profesorul Raoult

9. După cum a spus președintele nostru Macron, deconfinarea va începe într-adevăr începând cu 11 mai

10. După criză, lucrurile nu vor mai fi ca până acum, iar la nivel economic și politic vor avea loc mari schimbări benefice, va fi mai bine după

11. După criză, lucrurile nu vor mai fi ca înainte, iar la nivel economic și politic vor avea loc mari schimbări rele, va fi mai rău după
2 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Coronavirus, ipoteze, sondaj




de ENERC » 14/04/20, 19:19

1 - 1
2 - 10
3 - 1
4 - 10
5 - 3 Mă gândesc la o eroare de sortare a deșeurilor. Un animal sălbatic ar fi fost apoi contaminat în coșul de gunoi. Este doar o presupunere puțin probabilă.
6 - 1
7 - 1
8 - 5 (ambele: lobby-uri + protocoale nerespectate)
9 - 5 vom vedea
10 și 11, nu știu să răspund așa cum este indicat: cred că vom avea o criză foarte gravă, că se va schimba pe partea politică și că vom merge către un model mai rezistent și poate mai just. va fi foarte rău în 2020-2021, atunci mai bine atunci. Deci da pentru cele 2 intrebari, dar cu intarziere in timp.

Punctul meu de vedere general este că economiile din sistemul de sănătate și dependența noastră industrială extremă sunt cele două cauze ale acestei situații. După aceea, politicianul reușește cât poate.
În loc să aibă grijă de mărimea de reglementare a camembertului sau de mărimea mandarinei, statul s-ar fi descurcat mai bine să efectueze audituri în apropierea industriei, pentru a ști dacă se poate fabrica medicamente și măști în Franța.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Coronavirus, ipoteze, sondaj




de Grelinette » 14/04/20, 20:04

Răspunsurile mele:
1. 6
2. 7
3. 7
4. 8
5. 5
6. 3
7. 3
8. 8
9. 5
9. 5
10. 5
11. 5

Poate că ar trebui adăugată o întrebare 12. și 13.:
12. După criză lucrurile vor reveni la același nivel: nimic nu se va schimba
13. Această criză a produs o astfel de trezire și ridicare de întrebări pentru oamenii tuturor PCC-urilor, încât în ​​mod inevitabil vor exista schimbări, dar imposibil de spus astăzi pe ce drum va merge, mai bine sau și mai rău.

Așa că adaug notele mele pentru întrebările 12 și 13:
12. 7
13. 10
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Coronavirus, ipoteze, sondaj




de Obamot » 09/03/21, 01:59

1 = 1
2 = 9
3 = 10
4 = 8
5 = 9
6 = 0 (deoarece nu există nicio dovadă a „Voință de rău” stabilit ca atare, fără a exclude ipoteza.
7 = 0 (deoarece așa cum este, nu a existat nicio anchetă penală care să o stabilească, fără a exclude ipoteza)
8 = 10
9 = 1
10 = 1
11 = 7
12 = 7
13 = 3
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14928
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4343

Re: Coronavirus, ipoteze, sondaj




de GuyGadeboisTheBack » 09/03/21, 02:34

1. 1

2. 8

3. 8

4. 7

5 -Este posibil

6. 1

7. 1

8. 9 - Pentru că nu acestea sunt singurele motive

9. 5

10. 4

11. 7

12. 3

13. 7
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79315
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Gestionarea crizei Coronavirus: Marele sondaj!




de Christophe » 09/03/21, 10:02

Frumoasă inițiativă Greli! Am schimbat deja titlul!

Aș răspunde puțin mai târziu ... uh "din 11 mai viitor" nu a fost asta în 2020?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14928
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4343

Re: Gestionarea crizei Coronavirus: Marele sondaj!




de GuyGadeboisTheBack » 09/03/21, 11:19

Christophe a scris:Frumoasă inițiativă Greli! Am schimbat deja titlul!

Și apoi, la sfârșitul sondajului, vom cere unui bun statistician să ne dea statistici.
Deci, ce este un statistician ...

Apel de trezire:
JURNALIST: Dar, în principiu, care este diferența dintre un statistician bun și un statistic rău?

ABC: Ah, îl așteptam! Ma asteptam la el ...
Nu, dar, statisticianul rău? Ei bine, ei sunt tipul care are un computer, vede o listă, calculează, calculează ...

JURNALIST: Și bunul statistic?

ABC: Bunul statistic? Este un tip, are un computer, un computer, vede o listă, calculează, calculează ... dar ... nu este același lucru: există statisticianul potrivit și există statisticianul rău ... Există falsul și există non-falsul. Ei bine, trebuie să explicați: vedeți: există un statistician greșit: Y vede o listă, cifre: y calculează, y calculează. Bunul statistician: vede o listă, figurează acolo: calculează ... dar este un bun statistician !!! Vezi? Asta este ! Nu le putem confunda .... Există un statistician greșit: vede o listă, cifre, calculează acolo, asta e sigur ... Deci, acolo îl recunoaștem în jur! Dar bunul statistic: vede o listă, figurează acolo, calculează, dar ... este un bun statistic! Ei bine, din toate punctele de vedere, acestea sunt întrebări stupide ...
sănătate-poluare-prevenire / demisie-de-dr-raoult-susținător-de-cloroquina-de-științific-sfaturi-covid19-t16370-1660.html # p397863
: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Gestionarea crizei Coronavirus: Marele sondaj!




de Obamot » 17/03/21, 00:28

Pentru a readuce acest subiect și toată lumea să participe ...

Iată ce a făcut guvernul profitând de criza covidă:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79315
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Gestionarea crizei Coronavirus: Marele sondaj!




de Christophe » 17/03/21, 01:04

Mea Culpa, nu văzusem că subiectul datează din aprilie 2020 !!

:şoc: :şoc: :şoc:

Deci, cei care au răspuns în primăvara anului 2020 au răspunsuri diferite astăzi?
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Gestionarea crizei Coronavirus: Marele sondaj!




de ABC2019 » 17/03/21, 06:30

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Christophe a scris:Frumoasă inițiativă Greli! Am schimbat deja titlul!

Și apoi, la sfârșitul sondajului, vom cere unui bun statistician să ne dea statistici.
Deci, ce este un statistician ...

Apel de trezire:
JURNALIST: Dar, în principiu, care este diferența dintre un statistician bun și un statistic rău?

ABC: Ah, îl așteptam! Ma asteptam la el ...
Nu, dar, statisticianul rău? Ei bine, ei sunt tipul care are un computer, vede o listă, calculează, calculează ...

vă rog să nu-mi atribuiți propria confuzie mentală ....
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx, sicetaitsimple și oaspeții 347