Minciunile activismului de mediu asupra poluării

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de Exnihiloest » 26/04/20, 14:32

„Se aude cauza. Pentru toți sau aproape toți factorii de decizie politici, utilizarea mașinii este sursa poluării aerului și a emisiilor de particule fine și oxizi de azot ... În timpul episoadelor majore de poluare a aerului , traficul alternativ sau interzicerea celor mai poluante vehicule au fost introduse în special în Paris și în regiunea Parisului. Orașul Paris a interzis în 2016 și 2019 circulația celor mai vechi și mai poluante vehicule ... "

"Prin urmare, logic, odată cu închiderea, oprirea unei bune părți a activității economice și scăderea spectaculoasă a traficului auto, ilustrată, printre altele, de prăbușirea istorică a consumului de combustibil, calitatea aerul ar fi trebuit să se îmbunătățească considerabil. Nu este asa"
https://www.transitionsenergies.com/con ... arisienne/

Deci ce? Interzicerea celor mai poluante mașini, interzicerea benzilor de circulație pentru a penaliza traficul, impunerea restricțiilor în zilele de maximă poluare, pentru ce este justificat? Nimic. Ideologie, credințe, dogme. Ecofascismul, asta este.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de phil12 » 26/04/20, 15:15

Bună ziua, și econnerie știi? : Roll:`

Pentru că niciun ecologist nu a vorbit vreodată despre acest singur factor! Există, de asemenea, unele versiuni mirositoare neplăcute care contribuie foarte mult : Mrgreen:
Acest factor a fost corelat și în trecut cu cei care ne pompează aerul!
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de Flytox » 26/04/20, 15:53

Exnihiloest a scris:„Se aude cauza. Pentru toți sau aproape toți factorii de decizie politică,utilizarea mașinii este sursa poluării aerului și a emisiilor de particule fine și oxid de azot ... În timpul episoadelor majore de poluare atmosferică, traficul alternativ sau interzicerea celor mai poluante vehicule au fost introduse în special în Paris și în regiunea Parisului. Orașul Paris a interzis în 2016 și 2019 circulația celor mai vechi și mai poluante vehicule ... "

"Prin urmare, logic, odată cu închiderea, oprirea unei bune părți a activității economice și scăderea spectaculoasă a traficului auto, ilustrată, printre altele, de prăbușirea istorică a consumului de combustibil, calitatea aerul ar fi trebuit să se îmbunătățească considerabil. Nu este asa"
https://www.transitionsenergies.com/con ... arisienne/

Deci ce? Interzicerea celor mai poluante mașini, interzicerea benzilor de circulație pentru a penaliza traficul, impunerea restricțiilor în zilele de maximă poluare, pentru ce este justificat? Nimic. Ideologie, credințe, dogme. Ecofascismul, asta este.



În linkul dvs., (https://www.transitionsenergies.com/con ... arisienne/), este mai nuanțat decât în ​​cuvintele tale:

Aceasta nu înseamnă că vehiculele nu emit particule fine și oxid de azot și, prin urmare, nu contribuie la degradarea atmosferei, în special în zonele metropolitane și în conurbația de la Paris. Înseamnă pur și simplu că problema poluării aerului este complexă, că automobilul reprezintă doar o parte din ea cu încălzire, industrie, agricultură ... Și că particulele fine se mișcă pe sute de kilometri sau chiar mii de kilometri.

În sfârșit, acest lucru înseamnă că stigmatizarea doar a automobilului este echivalentă cu o opinie înșelătoare. Acest lucru nu îmbunătățește foarte mult calitatea aerului și sănătatea persoanelor afectate de poluarea aerului. Persoanele care, conform mai multor studii foarte recente, sunt mult mai probabil să fie grav afectate de coronavirus.



Este adevărat că factorii de decizie politică acuză destul de ușor automobile în general că sunt responsabile de poluarea atmosferică, în special în orașe. Mai presus de toate, nu ne-au obișnuit să criticăm și să atacăm performanța „poluantă” a celorlalți principali poluatori: încălzirea rezidențială; industrie și agricultură. De acolo până la a nu face nimic atunci când unii vorbesc despre 7 de decese pe an la nivel mondial din cauza poluării atmosferice .... : Roll:


Ei bine, acesta spune contrariul, acesta măsoară scăderea poluării în anumite orașe mari de la închisoare ... : Mrgreen:

https://fr.statista.com/infographie/21267/amelioration-qualite-de-l-air-pollution-dans-les-villes-confinement-coronavirus/

Odată cu măsurile de izolare în multe părți ale lumii, calitatea aerului din marile zone urbane s-a îmbunătățit în general - mai mult sau mai puțin vizibil în funcție de oraș. Dar exemplul Chinei arată că aceste îmbunătățiri sunt probabil doar temporare.
Reducerile concentrației de dioxid de azot (NO₂) din aprilie față de aceeași perioadă din 2019 sunt cele mai vizibile în orașele în care se aplică măsuri stricte de izolare. Îmbunătățiri semnificative ale calității aerului pot fi observate la Madrid și Delhi, dar și în alte capitale, cum ar fi Paris, Roma, Londra sau Mexico City. Dioxidul de azot este un gaz produs cu 95% din arderea combustibililor fosili, emis în principal de autovehicule și fabrici și, prin urmare, constituie un bun indicator al poluării atmosferice induse de activitățile umane din afara casei.
În Wuhan, unde a apărut coronavirusul și unde acum epidemia pare să fie sub control, viața a început să-și reia treptat cursul în aprilie - ceea ce se poate distinge prin respectarea concentrațiilor de dioxid de azot, care a crescut din nou la niveluri comparabile cu 2019.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de dede2002 » 26/04/20, 16:54

În ceea ce privește Geneva, este greu să tragem o concluzie având în vedere măsurile ,,,?
1-În oraș
pm10 Geneva 2020.png
pm10 Geneve 2020.png (123.77 KiB) Vizualizată de 5442 de ori

2-În suburbii
pm10 GE 2020.png
pm10 GE 2020.png (137.9 KB) Vizualizată de 5442 de ori

3-În mediul rural
pm10 Campania GE-2020.png
pm10 GE-campagne 2020.png (123.35 KiB) Vizualizată de 5442 de ori


Curbele sunt similare, cu un vârf pe 28 martie ... :?:

Sursa:
https://www.ge.ch/connaitre-qualite-air ... ualite-air
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de ENERC » 26/04/20, 17:16

Aș dori să Ningbo în China în timpul închisului:
Imagine

Pentru statistici, martie și aprilie sunt lunile în care poluarea îngrășămintelor agricole este maximă. Vom vedea la următorul închis din octombrie ce oferă.

În caz contrar, pe 11 mai pentru a vă face fericit, îmi iau mașina toată ziua la PETER recordul blocajelor de trafic.

DA !!
Imagine

Te sufocă? Te pup. : Mrgreen:
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de dede2002 » 26/04/20, 18:33

Nu știu cât de departe să-ți duci mesajul ...

Dar care este poluarea îngrășămintelor agricole din atmosferă? producție sau răspândire?
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de ENERC » 26/04/20, 19:49

Dar care este poluarea îngrășămintelor agricole din atmosferă? producție sau răspândire?


Îngrășămintele sunt un amestec de amoniac și oxizi de azot. Reacționează pentru a forma particule fine.
Cu toate acestea, așa cum vedem astăzi la Paris, primăvara este perioada de răspândire agricolă, un furnizor major de particule fine. De fapt, în timpul răspândirii, gazul de amoniac (NH3) va trece, prin atmosferă, cu oxizi de azot (NOx) pentru a forma particule de azotat de amoniu și sulfat de amoniu.

În fiecare an, în aceeași perioadă, aplicațiile agricole sunt responsabile pentru vârfurile de poluare de primăvară din lunile martie-mai.

https://strasbourgrespire.fr/2020/03/ep ... -et-virus/
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de GuyGadebois » 26/04/20, 21:50

O cădere în trompe-l'oeil

„Este adevărat că pentru dioxidul de azot legat în special de emisiile de eșapament, scăderea este foarte clară, pe de altă parte, nu este cazul celorlalți poluanți pe care îi observăm ”, explică Christelle Bellanger, manager de comunicare al Atmo Nouvelle-Aquitaine.

„Sâmbătă, 28 martie, am înregistrat o creștere a poluării de la PM10, aceste particule fine suspendate în aer, în Vienne și Deux-Sèvres”

Această concentrare nu este nimic excepțional în această perioadă a anului, spune Atmo. „Este un fenomen obișnuit în primăvară atunci când se lucrează pe câmp, în special răspândirea îngrășămintelor azotate, știm că există emisii de amoniac. Și acest gaz va reacționa cu dioxidul de azot prezent. în aer pentru a forma microparticule de azotat de amoniu ", specifică Christelle Bellanger.

https://www.francebleu.fr/infos/agricul ... 1586266160
Nici o „minciună” din partea ecologiștilor, ci încă o încercare de manipulare din partea lui Trifon. Hei, la ce te-ai așteptat? : Mrgreen:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de Macro » 28/04/20, 10:32

Enerc a scris:Imagine



Poate am încercat totul pentru a ieși din penele de fum, precum cele de pe 156, pentru a otrăvi grupurile de pensionari colorați, precum papagalii pe biciclete, care costă prețul daciei care investesc drumurile de la primăvară. și să vă fac degetele când le depășiți după ce le-ați urmat la 20 km / h timp de 2 km .... Nu am reușit niciodată ... injectoarele mele nu trebuie să fie suficient de mari : Cheesy: Totuși am mers greu pe harta fumului (raportul cu combustibil aer AFR) ... sau cam așa ... nu am găsit undeva un limitator ascuns ... Va fi ceea ce caut în primăvara viitoare ... covidul probabil nu le va avea pe toate uluite ... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Minciunile activismului de mediu asupra poluării




de phil12 » 28/04/20, 10:54

bonjour,

Prin contra pe busisness verde ultimul Michael Moore, gratuit:
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43