Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de GuyGadebois » 24/05/20, 18:01

Déméter, celula de jandarmi care monitorizează adversarii agriculturii productiviste

Ministerul de Interne a creat Déméter, o unitate de informații dedicată „atacurilor asupra lumii agricole”. Acest sistem polițist și judiciar riscă să fie folosit pentru a monitoriza activiștii de animale și de mediu opunând agriculturii industriale.


Vizați acțiunile „ideologice” și „simbolice”

Dispozitivul conține noutăți care îi conferă un scop inedit. Obiectivul clar, în primul rând, este acela de a aduna informații. Apoi, țintele sunt lărgite. Nu mai este vorba doar de îngrijorarea făptuitorilor de furt și daune: la aceasta se adaugă pell-mell „ocupația ilegală a terenurilor agricole” (de către Călători sau pentru „petreceri gratuite”), intruziuni de animale în ferme (în special pentru a realiza videoclipuri), acțiuni anti-blană, anti-vânătoare sau chiar autorii degradărilor care afectează măcelarii și abatoarele. Kit-ul de presă este clar, țintele sunt, de asemenea, politice: Demeter va urma și va încerca să prevină „acțiuni de natură ideologică, fie că sunt simple acțiuni simbolice pentru denigrarea comunității agricole sau acțiuni cu repercusiuni materiale sau fizice ”. "Am cerut ca antispecismul să fie unul dintre axe prioritare ale informațiilor", a declarat ministrul de Interne la lansarea celulei. Prin urmare, animaliștii sunt pe prima linie, dar filigranele, asociațiile și activiștii critici pentru sistemul agricol dominant (apărat de FNSEA și JA).

Amalgamând toate faptele identificate greșite, Ministerul de Interne concluzionează grav că a existat o creștere de 1,5% a pagubelor aduse lumii agricole în 2019. Dar din cele peste 14.000 de incidente înregistrate, marea majoritate sunt furturi și furturi. Chestionat de Reporterre, Jandarmeria Națională ne informează că anul trecut au fost luate în considerare doar douăzeci de cazuri de infracțiuni în creșterea animalelor sau eliberarea animalelor de către activiști anti-specii. FNSEA nu raportează mai multe: 41 de intruziuni - dar probabil mai multe ni se spune - în 2019. Étienne Gangneron consideră acest lucru ca o cifră „exponențială”, deoarece „au fost mai puțin de o duzină intruziuni în anii anteriori ”.

Folosind cifrele de la jandarmerie și FNSEA, asociația de protecție a animalelor L214 a calculat un procent de „0,28% [din actele asociațiilor animaliste], fixată și asociată cu acte de vandalism fără legătură pentru a „justifica” un arsenal represiv excesiv ”. "FNSEA încearcă foarte clar să se asigure că nicio imagine nu iese din ferme", spune Brigitte Gothière, purtătoare de cuvânt a L214.

https://reporterre.net/Demeter-la-cellu ... griculture
TOATE FLICATE
Practic este: „să poluăm în pace, să ne mâncăm rahatul, să ne închidem gura, altfel e închisoare”.
Din ce in ce mai bine!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Moindreffor » 24/05/20, 18:23

nu, practic este dacă nu ai nimic de vină, nu riști nimic

De ce să vezi întotdeauna partea proastă a lucrurilor, francezii refuză autoritatea, dar cer dreptate atunci când este preocupată

Am vizionat ieri un raport despre lup, odiseea lupului cred, a fost un elvețian, excelent, care a vorbit despre trauma trăită de crescători în timpul unui atac de lup, compar această traumă cu cea experimentată de măcelarii care își fac treaba numai atunci când ajung cu un magazin presărat cu sânge

nimeni nu merită să fie traumatizat din orice motiv, nici o cauză nu merită să atace, nu combatem barbarismul fiind barbari sau chiar

să spunem că lumea agricolă poluează și produce doar rahat, este agresivă și exagerată în ceea ce privește un număr foarte mare de oameni care își fac treaba cu dragoste, respect pentru animale și natură, așa că haideți să ne oprim acolo acest vărsat urât greșit
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de GuyGadebois » 24/05/20, 18:29

Moindreffor a scris:nu, practic este dacă nu ai nimic de vină, nu riști nimic

Protestatarii care sunt împotriva pesticidelor, a OMG-urilor, a fabricii agricole și care strigă acum riscă foarte mult, datorită lui Demeter. Întotdeauna pe „partea dreaptă a mânerului”, Moindreffor ... : Roll:
https://www.lemonde.fr/planete/article/ ... _3244.html
https://blogs.mediapart.fr/yves-guiller ... n-de-lobby
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de sicetaitsimple » 24/05/20, 18:38

Moindreffor a scris:nu, practic este dacă nu ai nimic de vină, nu riști nimic


+ 1.

Un vecin direct nu a găsit în urmă cu o dimineață, acum 3 sau 4 ani, cei trei boi (vițeii când ajung) care se reproduc la locul lui (nu îi deține, ei pasc în cele 3 ha ale sale pajiște și are grijă de ea pentru apă, suplimente pe timpul iernii, o mică creștere ...
Nu este un poluator care spune că mănâncă rahatul meu și mă lasă în pace, este un tip bun care își face treaba cât mai bine.

Îmblânzind oamenii care fac asta, mi se potrivește perfect.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de GuyGadebois » 24/05/20, 18:45

sicetaitsimple a scris:Îmblânzind oamenii care fac asta, mi se potrivește perfect.

Cu excepția faptului că a face față acestor oameni este un pretext pentru a doborî orice opoziție, orice dorință pentru o „schimbare de paradigmă”. Sunt băieți buni, sunteți coapte pentru dictatură, pentru că, dacă va trece, nu se vor opri la agro.
Ps: Vom prea mult acțiunea anumitor activiști extremisti, dar problema depășește câțiva vegani proști.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Moindreffor » 25/05/20, 10:10

GuyGadebois a scris:
sicetaitsimple a scris:Îmblânzind oamenii care fac asta, mi se potrivește perfect.

Cu excepția faptului că a face față acestor oameni este un pretext pentru a doborî orice opoziție, orice dorință pentru o „schimbare de paradigmă”. Sunt băieți buni, sunteți coapte pentru dictatură, pentru că, dacă va trece, nu se vor opri la agro.
Ps: Vom prea mult acțiunea anumitor activiști extremisti, dar problema depășește câțiva vegani proști.

plângeți întotdeauna lupul înainte să îl vedeți, de îndată ce doriți să puneți în aplicare o legislație mai strictă pentru a proteja oamenii cinstiți, împotriva activiștilor care au presă bună pentru că acționează presupus pentru binele nostru și că nu suntem împotrivă, pentru că facem fachos, colaboratori sau pur și simplu sincer
mai multă moderare și am evita acest tip de necesitate, un activism mai civic nu ar genera un răspuns legislativ mai dur

majoritatea suferă adesea din greșelile unei minorități
2 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Rajqawee » 25/05/20, 10:22

GuyGadebois a scris:
sicetaitsimple a scris:Îmblânzind oamenii care fac asta, mi se potrivește perfect.

Cu excepția faptului că a face față acestor oameni este un pretext pentru a doborî orice opoziție, orice dorință pentru o „schimbare de paradigmă”. Sunt băieți buni, sunteți coapte pentru dictatură, pentru că, dacă va trece, nu se vor opri la agro.
Ps: Vom prea mult acțiunea anumitor activiști extremisti, dar problema depășește câțiva vegani proști.


Această reflecție mi se pare cea potrivită, în regulă: era oare un activism anti-agricol ura atât de important încât a necesitat crearea unui cadru legal care să permită supravegherea largă? Eu nu cred acest lucru. În opinia mea, daunele cauzate de acești activiști sunt neglijabile la nivel național, nu?

Aceasta face mai multă scuză decât orice altceva sau lobby ... sau chiar politică electorală;)
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Moindreffor » 25/05/20, 10:32

Rajqawee a scris:Această reflecție mi se pare cea potrivită, în regulă: era oare un activism anti-agricol ura atât de important încât a necesitat crearea unui cadru legal care să permită supravegherea largă? Eu nu cred acest lucru. În opinia mea, daunele cauzate de acești activiști sunt neglijabile la nivel național, nu?

Aceasta face mai multă scuză decât orice altceva sau lobby ... sau chiar politică electorală;)

neimportant la nivelul unei țări, traumatizant pentru cei care suferă, ce număr de atacuri nu trebuie depășit, astfel încât acest lucru să nu necesite crearea unui cadru legal?

pentru că, în caz contrar, numărul femeilor ucise de soții lor în comparație cu populația este foarte mic, așa că putem lăsa să se întâmple și el, numărul de decese rutiere în comparație cu populația este foarte puțin, deci să ne oprim și noi verificări rutiere, de ce ați făcut închisoare, deoarece în cele din urmă numărul de decese în comparație cu populația este foarte mic ...

așa cum s-a spus mai sus, ușor de spus că activismul de ură este atât de obișnuit încât îl poți lăsa să plece, în ziua în care un moron îți arde mașina fără niciun motiv să te duci să te plângi? sau nu rau? pune-ți această întrebare și răspunde-i sincer ...
2 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Rajqawee » 25/05/20, 10:55

Moindreffor a scris:
Rajqawee a scris:Această reflecție mi se pare cea potrivită, în regulă: era oare un activism anti-agricol ura atât de important încât a necesitat crearea unui cadru legal care să permită supravegherea largă? Eu nu cred acest lucru. În opinia mea, daunele cauzate de acești activiști sunt neglijabile la nivel național, nu?

Aceasta face mai multă scuză decât orice altceva sau lobby ... sau chiar politică electorală;)

neimportant la nivelul unei țări, traumatizant pentru cei care suferă, ce număr de atacuri nu trebuie depășit, astfel încât acest lucru să nu necesite crearea unui cadru legal?

pentru că, în caz contrar, numărul femeilor ucise de soții lor în comparație cu populația este foarte mic, așa că putem lăsa să se întâmple și el, numărul de decese rutiere în comparație cu populația este foarte puțin, deci să ne oprim și noi verificări rutiere, de ce ați făcut închisoare, deoarece în cele din urmă numărul de decese în comparație cu populația este foarte mic ...

așa cum s-a spus mai sus, ușor de spus că activismul de ură este atât de obișnuit încât îl poți lăsa să plece, în ziua în care un moron îți arde mașina fără niciun motiv să te duci să te plângi? sau nu rau? pune-ți această întrebare și răspunde-i sincer ...


Desigur, aș merge să depun o plângere. Dar asta nu va schimba cadrul legal. Exemplele dvs. sunt relevante, dar există o unitate de informații care monitorizează posibile violențe în familie? Vorbim despre inteligență, adică anticiparea unor posibile infracțiuni, nu pedepsirea celor care ajung.
Și apoi, în ciuda tuturor, vorbim despre mii de morți, în toate exemplele tale. Nu există 40 de infracțiuni.

În acest moment, dacă luăm în considerare că traumele (reale. Nu este pus sub semnul întrebării în această conversație, nici impactul lor asupra oamenilor), toate merită, indiferent de scara lor, o celulă de INTELIGENȚĂ, atunci, asta este, c este supraveghere totală. Inclusiv pentru incendii de mașini prin contra.

Același lucru este valabil și în cazul accidentelor rutiere: ai fost îmbătat de ani buni purtând centura de siguranță, deoarece de fapt salvează multe vieți, fără prea multe constrângeri. Aceste măsuri au fost create deoarece dispozitivul care face posibilă salvarea de vieți nu este, în cele din urmă, foarte restrictiv, interesant.
Acum, creează o întreagă unitate de inteligență pentru a preveni, eventual, 40 de furturi / daune (presupuse legate de activism!) Pe an, nu ți se pare disproporționat?
Acestea fiind spuse, cred că ar putea fi același raționament care se aplică în cazul atacurilor teroriste.
2 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Dictatura agro-industrială din Franța? Da, mai mult ca oricând!




de Moindreffor » 25/05/20, 13:49

Rajqawee a scris:
Moindreffor a scris:
Rajqawee a scris:Această reflecție mi se pare cea potrivită, în regulă: era oare un activism anti-agricol ura atât de important încât a necesitat crearea unui cadru legal care să permită supravegherea largă? Eu nu cred acest lucru. În opinia mea, daunele cauzate de acești activiști sunt neglijabile la nivel național, nu?

Aceasta face mai multă scuză decât orice altceva sau lobby ... sau chiar politică electorală;)

neimportant la nivelul unei țări, traumatizant pentru cei care suferă, ce număr de atacuri nu trebuie depășit, astfel încât acest lucru să nu necesite crearea unui cadru legal?

pentru că, în caz contrar, numărul femeilor ucise de soții lor în comparație cu populația este foarte mic, așa că putem lăsa să se întâmple și el, numărul de decese rutiere în comparație cu populația este foarte puțin, deci să ne oprim și noi verificări rutiere, de ce ați făcut închisoare, deoarece în cele din urmă numărul de decese în comparație cu populația este foarte mic ...

așa cum s-a spus mai sus, ușor de spus că activismul de ură este atât de obișnuit încât îl poți lăsa să plece, în ziua în care un moron îți arde mașina fără niciun motiv să te duci să te plângi? sau nu rau? pune-ți această întrebare și răspunde-i sincer ...


Desigur, aș merge să depun o plângere. Dar asta nu va schimba cadrul legal. Exemplele dvs. sunt relevante, dar există o unitate de informații care monitorizează posibile violențe în familie? Vorbim despre inteligență, adică anticiparea unor posibile infracțiuni, nu pedepsirea celor care ajung.
Și apoi, în ciuda tuturor, vorbim despre mii de morți, în toate exemplele tale. Nu există 40 de infracțiuni.

În acest moment, dacă luăm în considerare că traumele (reale. Nu este pus sub semnul întrebării în această conversație, nici impactul lor asupra oamenilor), toate merită, indiferent de scara lor, o celulă de INTELIGENȚĂ, atunci, asta este, c este supraveghere totală. Inclusiv pentru incendii de mașini prin contra.

Același lucru este valabil și în cazul accidentelor rutiere: ai fost îmbătat de ani buni purtând centura de siguranță, deoarece de fapt salvează multe vieți, fără prea multe constrângeri. Aceste măsuri au fost create deoarece dispozitivul care face posibilă salvarea de vieți nu este, în cele din urmă, foarte restrictiv, interesant.
Acum, creează o întreagă unitate de inteligență pentru a preveni, eventual, 40 de furturi / daune (presupuse legate de activism!) Pe an, nu ți se pare disproporționat?
Acestea fiind spuse, cred că ar putea fi același raționament care se aplică în cazul atacurilor teroriste.

Cred că o celulă va fi înființată din cauza creșterii actelor de ură, cu siguranță nu pentru distracție, întotdeauna întâlnim o nevoie

Franța nu este un stat polițist, așa cum ne-ar fi crezut unii, 30 de ani de licență, mai puțin de 5 verificări rutiere și totuși îmi fac 20 km pe an ca toți ceilalți

25% dintre francezi ar refuza un vaccin împotriva virusului corona, Franța este una dintre țările cele mai rezistente la vaccinuri, datorită sau din cauza activiștilor anti-vaccin, și totuși timp de 2 luni epidemiologi renumiți din toate colțurile Franța se urmărește reciproc la TV pentru a lăuda succesul campaniilor de vaccinare

Suntem acolo în Franța-Franța, anti-poliție gata să denunțe abuzurile poliției și, în același timp, să ne plângem pentru inacțiunea poliției

prietenul nostru este gata să depună o plângere pentru degradarea mașinii sale, dar nu este util să creeze o unitate de informații care să urmărească activiștii care traumatizează oameni cinstiți, toate pentru că au doar 40 de ani, pe scurt cu un astfel de raționament, este important să nu faceți parte dintr-o minoritate de victime, deoarece este dubla pedeapsă, trauma agresiunii și abandonarea societății către trista sa soartă ...

care a spus că următoarea lume ar trebui să fie mai unită ...
2 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 441