Consumul real al unui camion modern

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Consumul real al unui camion modern




de Christophe » 08/06/20, 10:51

Imagine găsită pe facebook, consumul real al unui camion modern 40/44 tone de trafic rutier internațional:

conso_camion.jpg
conso_camion.jpg (72.69 KiB) Vizualizat de 6921 de ori


Prin urmare, suntem la 42,5 L la 100 km ... pentru a muta 40 sau chiar 44 tone ... adică consumul la 100 km. Tona de la 0.97 la 1.1 L / 100 tone.

Cele mai bune mașini la 4L / 100 reale pentru 1,5 tone sunt în cel mai bun caz la 2.5 L / 100. Tone .... bine viteza medie a unei mașini este mai aproape de 45 km / H decât 35 km / h. ..nu împiedică un camion să fie mai eficient decât o mașină ... Dar știam deja!

Calculele se fac cu masa totală, dacă vorbim de masă utilă, avantajul camioanelor este și mai interesant!
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: consumul real al unui camion modern




de Ahmed » 08/06/20, 12:40

dacă vorbim de masă utilă, avantajul camioanelor este și mai interesant

Cu excepția faptului că nu am văzut niciodată o masă utilă plimbându-se fără masa „inutilă”! : Mrgreen:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: consumul real al unui camion modern




de Christophe » 08/06/20, 12:51

Desigur ... vreau doar să spun că raportul sarcină utilă / inutil este mult mai favorabil pentru camioane ...pentru că mult mai mare decât 1 unde orice mașină este mult mai mică decât 1!

Cu condiția ca camioanele să fie bine încărcate și să nu funcționeze goale (destul de rar cred ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: consumul real al unui camion modern




de Flytox » 08/06/20, 16:19

Christophe a scris:Desigur ... vreau doar să spun că raportul sarcină utilă / inutil este mult mai favorabil pentru camioane ...pentru că mult mai mare decât 1 unde orice mașină este mult mai mică decât 1!

Cu condiția ca camioanele să fie bine încărcate și nu alerga gol (destul de rar cred ...)


Am văzut la TV (chai mai mult decât canal / emisiune), în urmă cu câteva luni, un raport care spunea contrariul, cu o proporție uriașă de camioane care circulă aproape goale !!!!
„Explicația” care vine din faptul că era mai ieftin decât stocarea ..... :şoc:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: consumul real al unui camion modern




de Ahmed » 08/06/20, 16:30

Mai ales că tocmai camioanele sunt cele care servesc ca depozit, datorită strategiilor la timp ...
Transportatorii reușesc să aibă întotdeauna o încărcătură, pe cât posibil, dar datorită împrăștierii livrărilor, camioanele sunt departe de a fi întotdeauna la capacitate maximă. Acest lucru este valabil pentru tipul Semi "Savoyard" (sau, nu vom fi sectari!) Care s-a impus ca standard, dar pentru semi-specializați este mai dificil de obținut O întoarcere...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: consumul real al unui camion modern




de Christophe » 08/06/20, 17:05

Flytox a scris:
Christophe a scris:Desigur ... vreau doar să spun că raportul sarcină utilă / inutil este mult mai favorabil pentru camioane ...pentru că mult mai mare decât 1 unde orice mașină este mult mai mică decât 1!

Cu condiția ca camioanele să fie bine încărcate și nu alerga gol (destul de rar cred ...)


Am văzut la TV (chai mai mult decât canal / emisiune), în urmă cu câteva luni, un raport care spunea contrariul, cu o proporție uriașă de camioane care circulă aproape goale !!!!
„Explicația” care vine din faptul că era mai ieftin decât stocarea ..... :şoc:


Hopa ... : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: consumul real al unui camion modern




de Macro » 08/06/20, 19:44

În locul în care lucrez ... Camioanele nu fac aproape nimic altceva decât o călătorie cu pendul înapoi goală ... consumul lor mediu este de 33 litri / 100 ... 44 tone într-o direcție, 13 tone în cealaltă. .
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: consumul real al unui camion modern




de Did67 » 08/06/20, 22:21

Christophe a scris:Desigur ... vreau doar să spun că raportul sarcină utilă / inutil este mult mai favorabil pentru camioane ...pentru că mult mai mare decât 1 unde orice mașină este mult mai mică decât 1!

Cu condiția ca camioanele să fie bine încărcate și să nu funcționeze goale (destul de rar cred ...)


Ne-am putea pune mașinile pe camioane !!!! Ar fi o altă formă de carpooling, nu?

Tot ce rămâne este să importăm „trenuri rutiere” australiene ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: consumul real al unui camion modern




de Gildas » 08/06/20, 22:59

Bună seara
Did67 a scris:
Christophe a scris:Desigur ... vreau doar să spun că raportul sarcină utilă / inutil este mult mai favorabil pentru camioane ...pentru că mult mai mare decât 1 unde orice mașină este mult mai mică decât 1!

Cu condiția ca camioanele să fie bine încărcate și să nu funcționeze goale (destul de rar cred ...)


Ne-am putea pune mașinile pe camioane !!!! Ar fi o altă formă de carpooling, nu?

Tot ce rămâne este să importăm „trenuri rutiere” australiene ...

Pentru mașinile electrice care au probleme de autonomie va fi bine : Idee:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16181
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: consumul real al unui camion modern




de Remundo » 09/06/20, 00:22

Christophe a scris:Cele mai bune mașini la 4L / 100 reale pentru 1,5 tone sunt în cel mai bun caz la 2.5 L / 100. Tone .... bine viteza medie a unei mașini este mai aproape de 45 km / H decât 35 km / h. ..nu împiedică un camion să fie mai eficient decât o mașină ... Dar știam deja!

Bine pentru calcule,

Acolo unde se discută puțin, nu este făcut pentru același lucru. Și mai ales camioanele conduc adesea goale sau ușor încărcate ... din păcate pe autostradă, majoritatea consumului unui camion sunt aerodinamice.

Încărcarea mașinilor pe camioane este o coș pentru a le reuni și o altă coș pentru a le aduce în locuri diferite. a fost deja încercat cu piggybacking și nu este ușor.

În realitate, paradigma bună ar fi mai degrabă să ne gândim la evitarea călătoriilor inutile ... : Roll:
1 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193