Feedback despre pomii fructiferi colorali

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Cavaler_Elvețian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 06/11/16, 13:54
Locul de amplasare: Elveția francofonă
x 10

Feedback despre pomii fructiferi colorali




de Cavaler_Elvețian » 12/06/20, 22:47

bonjour,

o „modă” (?) a copacilor fructiferi coloane (numiți și „copaci coloană”) înflorește de câțiva ani.
(Vă las să căutați imagini pe motorul dvs. de căutare preferat cu ajutorul acestor cuvinte cheie).

Au avantajele și dezavantajele lor și nu mă aștept la o producție incredibilă, având în vedere portul scăzut al copacului, dar pentru partea lacomă și să ciugulească în timpul pasajelor din grădină la sfârșitul verii / la începutul toamnei, Aș fi ispitit. Mai ales că o tulpină înaltă nu va trece niciodată printr-o grădină urbană de 5x10m, dacă doar pentru a menține relații bune cu vecinii :D !

Ați încercat vreunul dintre voi?

Acești copaci sunt încă relativ departe de imaginația pomului de fructe „clasic” cu tijă înaltă, mă întreb care este durata lor de viață medie în funcție de genuri (Prunus, malus, Pyrus, sau chiar nu Pyrus...) și care este producția lor?

Ce este al tau experiențe cu acești copaci?

Vă mulțumim pentru feedback!
1 x
Unchiule Buzz
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Unchiule Buzz » 13/06/20, 13:57

Când văd fotografiile în care aproape sistematic sunt mai multe fructe decât frunze, știind că fructele sunt umplute cu zahărul produs de captarea energiei solare de frunze, mă încurcă ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Ahmed » 13/06/20, 14:12

Gardul de fructe este de preferat dacă dorim copaci cu o dezvoltare scăzută, mai degrabă decât aceste produse de marketing.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Moindreffor » 13/06/20, 14:32

Ahmed a scris:Gardul de fructe este de preferat dacă dorim copaci cu o dezvoltare scăzută, mai degrabă decât aceste produse de marketing.

puteți dezvolta principiul gardului de fructe, mulțumesc
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de GuyGadebois » 13/06/20, 19:10

0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Ahmed » 13/06/20, 21:01

Gardul de fructe este acum un clasic al pomiculturii, cu portaltoi cu vigoare redusă pentru a obține o creștere moderată a ramurii, care este menținută pe un plan liniar și o înălțime mică. Aceste caracteristici asigură o întreținere redusă, o ușurință mare de recoltare și o productivitate bună / ha. Metoda Thomas-Bouche este una dintre posibilitățile de conducere a acestui tip de gard viu, dar nu și singura.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Moindreffor » 13/06/20, 21:51

Ahmed a scris:Gardul de fructe este acum un clasic al pomiculturii, cu portaltoi cu vigoare redusă pentru a obține o creștere moderată a ramurii, care este menținută pe un plan liniar și o înălțime mică. Aceste caracteristici asigură o întreținere redusă, o ușurință mare de recoltare și o productivitate bună / ha. Metoda Thomas-Bouche este una dintre posibilitățile de conducere a acestui tip de gard viu, dar nu și singura.

multumesc, acesta este tipul de pom fructean pe care il cautam, acum ca stiu numele in septembrie, as fi putut discuta acest lucru doar cu horticultorul
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Biobomb » 14/01/21, 10:00

Moindreffor a scris:multumesc, acesta este tipul de pom fructean pe care il cautam, acum ca stiu numele in septembrie, as fi putut discuta acest lucru doar cu horticultorul


Este plantată? Dacă da, câte soiuri, care portaltoi?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Moindreffor » 14/01/21, 17:26

Biobombe a scris:
Moindreffor a scris:multumesc, acesta este tipul de pom fructean pe care il cautam, acum ca stiu numele in septembrie, as fi putut discuta acest lucru doar cu horticultorul


Este plantată? Dacă da, câte soiuri, care portaltoi?

nu știi Moindreffor, el este supus pericolelor climatice ale sănătății sale și de atunci a avut multe proiecte, dar nu sănătate pentru a le pune în aplicare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Feedback despre pomii fructiferi colonari




de Biobomb » 14/01/21, 22:12

Moindreffor a scris:
Biobombe a scris:
Moindreffor a scris:multumesc, acesta este tipul de pom fructean pe care il cautam, acum ca stiu numele in septembrie, as fi putut discuta acest lucru doar cu horticultorul


Este plantată? Dacă da, câte soiuri, care portaltoi?

nu știi Moindreffor, el este supus pericolelor climatice ale sănătății sale și de atunci a avut multe proiecte, dar nu sănătate pentru a le pune în aplicare


Înțeleg. Dacă îmi pot spune, ai dreptate să nu o ai la loc. Un gard viu de fructe de succes și productiv este foarte frumos, dar rămâne dificil de gestionat, este treaba unui arborist cu experiență.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273