Scurgeri pe duza de ieșire a pompei Gardena

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Kristo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 24/06/20, 12:17

Scurgeri pe duza de ieșire a pompei Gardena




de Kristo » 24/06/20, 12:40

bonjour,
Îmi permit să vă cer ajutor, deoarece mă lupt cu pompa mea de apă.

Acesta este un gardena (marca nu trebuie să aleg ca rapel, dar nu eu sunt cel care l-a ales ^^) motorul este ok, problema vine din amorsare.
Țeava de livrare se conectează pe un fir de plastic (^^) și am avut un vârf de alamă pe care îl înșurubasem ... și deșurubat de mai multe ori. Dar anul trecut a început să scurgă la acel nivel. Am pus în mod repetat teflon, am pus sigilii ... pe scurt nimic nu ajută. Am cumpărat de la mm un vârf de plastic pentru a mă conecta la plastic ... ei bine la fel se scurge. Ce pot sa fac. Gardena nu are un reparator dacă este necesară schimbarea duzei, trebuie să le fie returnată ... imaginați-vă costul pentru o pompă care trebuie să valoreze astăzi 200 €. Nu pot comanda corpul (la gardena, pompa și rezervorul sunt luate într-o cutie de plastic, desigur). Dacă sigilez cele două capete care se înșurubează sunt blocat de incertitudinea că nu funcționează.
Ai fi atât de amabil încât să mă luminezi? (Adaug că nu am bani să pun înapoi într-o pompă ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de Forhorse » 24/06/20, 12:45

Nu aveți o imagine cu bazarul în cauză? pentru că acolo nu este clar
0 x
Kristo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 24/06/20, 12:17

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de Kristo » 24/06/20, 16:14

Cred că provine din firul de gardă

IMG0019A.jpg
IMG0019A.jpg (275.05 KB) Consultat de 11546 de ori
0 x
Kristo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 24/06/20, 12:17

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de Kristo » 24/06/20, 16:16

Cred că este gătit și trebuie să pompez apa repede.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de GuyGadebois » 24/06/20, 16:20

Se pare că firul tău este încurcat. Încercați cu o remorcă sau fix (lipici, chit) cu siguranță o conexiune de udare de acest tip:
Imagine
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de jean.caissepas » 24/06/20, 16:24

kristo a scris:Cred că este gătit și trebuie să pompez apa repede.


Două posibilități pentru mine (dar care interzice demontarea):
- Benzi de cauciuc auto-vulcanizate pe care le-ați pune după ce ați înșurubat celălalt capăt (atenție, nu rezistă la presiuni prea puternice
- O lovitură de pistol de lipici sub vârf pentru a sigila totul (foarte greu de îndepărtat)

În toate cazurile, firul nu trebuie să fie prea deteriorat.

Știu, nu e treaba PRO, dar dacă ajută ...
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Kristo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 24/06/20, 12:17

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de Kristo » 24/06/20, 17:01

Buna ziua, ce vrei sa spui prin presiune prea puternica? pentru că poate merge până la 4 bare cred că ...
Am niște remorcare cu rășină epoxidică ... dar nu am îndrăznit prea mult după montaj că arăți blugi că este mic, la ieșirea pompei trebuie să pui o țeavă de livrare de „cel puțin 25 dacă nu 30, acesta este ceea ce se recomandă mai ales dacă avem mai multe sfaturi se pare. Vă mulțumim! Dacă aveți alte comentarii ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de GuyGadebois » 24/06/20, 17:22

kristo a scris: după montarea pe care o arătați blugi :şoc: este mic, la ieșirea pompei trebuie să puneți o țeavă de livrare de „cel puțin 25 dacă nu 30, asta se recomandă mai ales dacă aveți mai multe țevi se pare.

Este de la sine înțeles că sfatul trebuie să se potrivească cu firul dvs., am postat o fotografie pentru a vă face o idee.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de Forhorse » 24/06/20, 18:57

Lipiți un mamelon mascul / femeie cu același diametru pe firul original cu lipici adecvat (lipici din PVC dacă corpul este din PVC și, prin urmare, și mamelonul din PVC) sau lipici epoxidic, de exemplu. Curățarea și pregătirea suprafețelor vor fi de mare importanță pentru succesul acestei reparații.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Scurgere la duza de ieșire a pompei




de Forhorse » 24/06/20, 19:02

Dacă nu este o altă soluție, atingeți interiorul racordului de ieșire pentru a înșuruba un mamelon adecvat (sex masculin / mascul cu reducere pentru a găsi același fir ca la origine)
Cel mai bine este apoi să lipiciți echipamentul de reparație cu un produs de impermeabilizare adecvat.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104