Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...

dezbateri și companii filosofice.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de phil59 » 23/08/20, 21:43

În timpul izolării, am lucrat.

Sunt „funerar”, într-un hipermarket. Chiar acolo.

Un pic supărat la stomac în primele zile, și e ca totul, te obișnuiești...

Ei bine, gel disponibil și măști și plexiglas pentru însoțitorii de casă.

Mâine, vom fi „obligați” să purtăm măști în birouri.

În timp ce la început, a trebuit să ne descurcăm singuri (singuri=afaceri). Măști inutile, care spunea !!!! ....

Mă întreb ce altceva ar putea fi ascuns....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Christophe » 23/08/20, 22:31

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Macro » 24/08/20, 06:57

Vă spun, poate mai multe în câteva ore....Am cei doi colegi care spun oameni cu risc care au plecat de la muncă de la începutul izolării care trebuie să treacă astăzi pe la centrul de sănătate a muncii să vadă dacă se pot întoarce. să lucreze purtând o mască : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Gaston » 24/08/20, 11:10

Și eu sunt funcționar de birou într-o companie mare.

Am lucrat în timpul izolării.

La început, erau doar puțini angajați „la fața locului”, majoritatea lucrând la distanță sau în concediu.
În aceste condiții, regulile (distanțare, mască etc.) erau destul de ușor de suportat.

Încetul cu încetul, aproape toată lumea s-a întors (sub presiunea angajatorului pentru care telemunca a devenit din nou „excepția care trebuie să aibă o justificare”).
Aceleași reguli au devenit din ce în ce mai greu de aplicat (mulți oameni în birouri, pe coridoare etc.) și au complicat relațiile dintre cei care „stresează” și cei care neglijează regulile pentru că nu le cred. "


Și chiar mă tem săptămâna viitoare, când va trebui să țin masca pe toată ziua.
Aproape că mi-aș dori să existe un caz pozitiv în rândul angajaților, astfel încât angajatorul să ia din nou în considerare trimiterea unei părți din forța de muncă la telemuncă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Macro » 24/08/20, 14:30

Înapoi la munca personalului nostru aflat în pericol....Cu măsuri de adaptare a poziției lor: o listă lungă cât brațul unui baschetbalist...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Christophe » 24/08/20, 15:56

Gaston scria:Și eu sunt funcționar de birou într-o companie mare.


Ei bine, dacă chiar și tu intri în asta... atunci nu voi insista!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Christophe » 24/08/20, 16:00

Gaston scria:Aproape că mi-aș dori să existe un caz pozitiv în rândul angajaților, astfel încât angajatorul să ia din nou în considerare trimiterea unei părți din forța de muncă la telemuncă...


A nu păstra cât mai mult posibil unele dintre sarcinile telelucrării ar fi o greșeală gravă...

Nu vorbesc doar din punct de vedere al sanatatii ci din punct de vedere social (calitatii vietii) si ecologic...pe termen lung!

După aceea, chiar și atunci când se poate, nu toată lumea este compatibilă psihologic cu telemunca... să găsești automotivarea, să știi să renunți la distrageri... nu este dat tuturor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Gaston » 24/08/20, 16:34

Christophe a scris:A nu păstra cât mai mult posibil unele dintre sarcinile telelucrării ar fi o greșeală gravă...
Nu vorbesc doar din punct de vedere al sanatatii ci din punct de vedere social (calitatii vietii) si ecologic...pe termen lung!
Unele conduceri nu sunt de acord.
Singurul subiect care contează este cel financiar și argumentul social sau ecologic nu le atinge.

Christophe a scris:După aceea, chiar și atunci când se poate, nu toată lumea este compatibilă psihologic cu telemunca... să găsești automotivarea, să știi să renunți la distrageri... nu este dat tuturor!
Da, nu imi imaginez sa o impun tuturor, dar sa lasam posibilitatea telemuncii partiale (2 sau 3 zile pe saptamana de exemplu) atunci cand este posibil mi s-a parut de dorit si ar fi facut posibila atenuarea constrangerilor de sanatate.la locul de munca.

Pentru moment, acesta nu este tendința peste tot...

Unele companii care lucrau 100% la distanță în aprilie lucrează încă în proporție de 90% la distanță, în timp ce altele au revenit la munca la fața locului în proporție de 95% (pentru un domeniu de activitate similar).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Christophe » 24/08/20, 17:33

Daca treaba mea se face acasa...rezultatele financiare vor fi acolo...fara a pierde 2 ore sau mai mult pe zi cu transportul in comun (Paris...) deci pierderi de energie si bani si sursa de stres pentru angajat. Nu văd cum munca la distanță ar putea fi o sursă de eficiență redusă, așa că (cu excepția a ceea ce tocmai am menționat) dimpotrivă...

Nu, ceea ce enervează multe conduceri, cred, este că vor trebui să se reducă destul de mult în rândurile lor (toate aceste slujbe de rahat de șefi mici, manageri de resurse umane, manager de resurse umane, coach de resurse umane... etc. nu mai este de nici un folos în multe cazuri de telemuncă...)

Da, telemunca parțială mi se pare cea mai bună soluție.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ai lucrat în timpul închisorii, impresiile tale ...




de Gaston » 24/08/20, 17:46

Christophe a scris: Nu văd cum de lucru la distanță ar putea fi o sursă de eficiență redusă, așa că (cu excepția a ceea ce tocmai am menționat) dimpotrivă...
Din câte văd, mulți manageri au frică că eficiența scade... și nu vreau să-ți asume riscul.
Marea dificultate este că nimeni nu știe să măsoare eficacitatea.
Pana acum l-am inlocuit cu masurarea timpului de lucru (sau prezenta).


Am văzut și cazul managerilor de proiect care au dorit rapid să revină „ca înainte” pentru a-și justifica superiorii (și clientului) că au făcut tot posibilul.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo și oaspeții 188