Cultura, creșterea ființelor vii.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Lemur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 26/10/20, 18:46
x 8

Cultura, creșterea ființelor vii.




de Lemur » 29/10/20, 15:41

Doamnelor și domnilor,

În primul rând, o scurtă prezentare.
Am 29 de ani, am locuit în Loire (la granița cu Rhône către Tarare pentru cei care știu) de aproape 4 ani, la o altitudine de aproximativ 580m, cel mai înalt punct al orașului nostru este la 630m.
Am petrecut aproximativ un an și jumătate, weekendul de vacanță și compania renovând această casă (deschideri, izolație etc, de fapt am cumpărat 1 pereți și un acoperiș). A fi din clădire ajută.
De când mă plictiseam (ironic) ne-am mărit. Și acum nu mai sunt locuri de muncă mari, să spunem câteva atingeri finale.

Istoria mea cu grădina de legume se întoarce în urmă cu 2 ani când am dat peste videoclipuri de Damien Dekarz. Abordarea lui m-a interesat. Veniți timpul închiderii, am petrecut timp pe YouTube și, bineînțeles, am dat peste Didier. Ah Didier ... O adevărată revelație pentru mine, primul videoclip pe care l-am văzut a fost când desfășoară fânul împreună cu soția sa. M-am întrebat dacă vorbim cu adevărat despre o grădină de legume. Apoi am trecut prin videoclipuri, prelegeri, cumpăr cărți. M-am săturat să mor la treabă în această casă și, cu abordarea lui către grădina de legume, am găsit acest moment de calm, de observație (am doi copii de 2 ani și 2 luni) atât de multe de spus că pentru mine această grădină de legume este un moment real de odihnă.
Mi-a plăcut foarte mult abordarea sa față de viețuitoarele care alcătuiesc solul nostru și mă simt petrec timp privind solul mult mai des decât legumele.
Învăț o mulțime de lucruri și toată treaba asta a devenit o adevărată pasiune pentru mine.

În ceea ce privește grădina de legume, solul nostru nu conține multă lut, aș face o analiză a solului și, evident, puțin mai mult nămol decât nisipul. Proprietarul anterior nu făcea nimic, așa că aproape am cumpărat o pădure. Mulți copaci, mărăcini. Am reușit totul, am îndepărtat copacii periculoși. Pământul nu a fost atins de 30 de ani.
Și iată-mă printre voi cu o grădină de legume dintr-o zonă necunoscută, să zicem 200m2 poate mai mult.
Scopul meu nu este foarte complicat, să încerc să produc legume crescând ființele vii care alcătuiesc solul meu.
Învățați-i mai târziu pe cei doi băieți ai mei că construirea prin distrugere nu funcționează. Cred că sunt norocoși să crească la țară, trebuie să înțeleagă ceea ce îi înconjoară și să-l respecte.

Atât pentru prezentarea foarte lungă.
4 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Cultura, creșterea ființelor vii.




de Paul72 » 30/10/20, 14:23

Grozav!! Bine ați venit printre grădinarii leneși, care preferă să lase cea mai mare parte a muncii micilor animale de grădină! : Mrgreen:

De curând am fost să văd scurtmetrajele „prost iubite” cu copiii mei. Ultimul a fost un cântec animat de viermi de pământ, o bijuterie !! Copiilor le-a plăcut, cât de incisiv doriți cu grădinarii și fermierii care macină râmele. Amuzant și informativ în același timp. Ar putea fi imnul leneș al grădinarilor. :)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Lemur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 26/10/20, 18:46
x 8

Re: Cultura, creșterea ființelor vii.




de Lemur » 30/10/20, 14:40

Paul72 a scris:Grozav!! Bine ați venit printre grădinarii leneși, care preferă să lase cea mai mare parte a muncii micilor animale de grădină! : Mrgreen:

De curând am fost să văd scurtmetrajele „prost iubite” cu copiii mei. Ultimul a fost un cântec animat de viermi de pământ, o bijuterie !! Copiilor le-a plăcut, cât de incisiv doriți cu grădinarii și fermierii care macină râmele. Amuzant și informativ în același timp. Ar putea fi imnul leneș al grădinarilor. :)


Mulțumesc Paul. Prefer să o las celor care știu. Este mai bine pentru toată lumea.
Voi afla despre scurtmetrajele sale. Al meu este mult prea mic, facem tot ce putem pentru a limita cât mai mult ecranele. Este o școală cam veche, având în vedere ceea ce vedem acum, dar hei.
Mai târziu îi vom urmări pantalonii scurți, dacă îi pot învăța să aibă un aspect diferit de cel pe care îl aveam când eram mic, ar fi grozav.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Cultura, creșterea ființelor vii.




de Paul72 » 30/10/20, 19:09

Da, într-adevăr, sunt foarte tineri, va fi pentru mai târziu pentru ei (oricum este foarte recent, nu este încă descărcat sau DVD)
Peste câțiva ani, îi vei putea trata cu alunița mică, un mare clasic pentru copii !!
1 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Lemur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 26/10/20, 18:46
x 8

Re: Cultura, creșterea ființelor vii.




de Lemur » 30/10/20, 19:47

Da, se va face.
Aș încerca să fac fotografii mâine cu oală. Cu zilele sale scurte, vizitele mele în grădina de legume se fac noaptea.
Ai un subiect despre grădina ta de legume Paul?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Cultura, creșterea ființelor vii.




de alcalin » 01/11/20, 22:57

Bravo ce energie minunată oricum!
Lemur a scris: Am 29 de ani, locuiesc în Loire (la granița cu Rhône către Tarare pentru cei care știu).
Într-adevăr suntem vecini, grădina mea de legume este spre Vaugneray :)
Mă bucur că ai deschis un subiect, vom putea urmări evoluția reproducerii : Lol: ai de gând să cultivi cei 200m2 într-o grădină de legume?
1 x
Lemur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 26/10/20, 18:46
x 8

Re: Cultura, creșterea ființelor vii.




de Lemur » 02/11/20, 07:00

Alkaline a scris:Bravo ce energie minunată oricum!
Lemur a scris: Am 29 de ani, locuiesc în Loire (la granița cu Rhône către Tarare pentru cei care știu).
Într-adevăr suntem vecini, grădina mea de legume este spre Vaugneray :)
Mă bucur că ai deschis un subiect, vom putea urmări evoluția reproducerii : Lol: ai de gând să cultivi cei 200m2 într-o grădină de legume?


Ah, da, lucrez nu departe de tine.
Da, ei bine, ca de obicei din lipsă de timp, nu am putut face poze. Să sperăm că voi face ceva în săptămână.
Da, aș cultiva cei 200m2, măsurarea nefiind verificată, poate fi mai mică sau mai mare.
Încă mai fac cadrele și caut o sticlă de plastic. Mă întreb despre acest subiect dacă cutiile de lapte nu rețin căldura mai bine, deoarece păstrează frigul bine. Oricum, încă nu este înghețat în termen de 15 zile.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 325