Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de Christophe » 29/11/20, 11:29

Acum 10 zile, una dintre cele 4 pisici ale mele s-a întors cu un ochi străpuns ... probabil o luptă ... el este ultimul meu bărbat care nu este castrat și hoinărește unde vrea, nu-l văd prea mult ...

Am putut vedea clar "gaura" din spatele pleoapei sale, aceasta nu era încă complet închisă ... precum și o mică împletitură la nivelul arcului ...

Nu l-am examinat în detaliu și nici nu l-am adus la veterinar (de ce oare? Ochiul a fost oricum scos! O pisică este rea ...), se teme de bărbați ... pe jumătate sălbatic, pleacă, vine ... pe scurt, nu am făcut altceva decât să văd paguba!

Bine....În această dimineață ochiul lui „s-a întors”, dar vedem în continuare o genă, care se închide tot de cele mai multe ori! Dar ochiul este acolo și clar vizibil!

Ce este mizeria asta ??? O minune ??? Dacă ochiul nu era gol, unde a mers în aceste 10 zile ??? :şoc:

Trebuie sa o propun pentru o catificare chatican ?? : Mrgreen:

ps: fără fotografii ale rănilor, trebuie să mă crezi pe cuvânt ...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de sen-no-sen » 29/11/20, 12:40

Pisicile au 7 sau 9 vieți și asta nu e nicio poveste! : Wink:
Odată ce pisica mea s-a întors după o săptămână de absență a pielii pe oase și a hainei galbene (inițial albă), biata fiară mirosea a cadavrul. Eram pe punctul de a-i da ultimele ungeri așezându-l în un cos cu o patura ca sa-si poata termina ultimele momente in liniste, veterinarul mi-a spus ca s-a terminat pentru el .... 2 zile mai tarziu, minune! Pisica plecase ca în 40, de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic!
Capacitatea de recuperare a felinelor este foarte impresionantă.
https://www.rtl.fr/actu/insolite/pourquoi-dit-on-des-chats-qu-ils-ont-neuf-vies-7800411518
Animalul a fost, fără îndoială, zeificat de egipteni, deoarece are o rezistență excepțională la nenorociri. Întreabă-ți prietenii și rudele: toată lumea a auzit de o pisică care a fost lovită de o mașină, a scăpat, a fost salvată de medicul veterinar sau chiar a ieșit singură, în timp ce toți ceilalți o au. considerat mort. Dură și rezistentă la multe boli, pisica este un însoțitor excelent pentru oameni, deoarece pare să treacă destul de ușor prin dificultăți, de unde ideea că ar avea mai multe vieți.
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de Janic » 29/11/20, 13:15

un alt caz similar. Potrivit medicului veterinar, pisica suferea de cancer oral și a fost considerată a fi
pierdut. Câteva zile mai târziu (cu ajutorul celui mai vechi medicament din lume) s-a terminat, nimic.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de Christophe » 29/11/20, 17:05

Deci crezi în povestea asta cu ochii?

Uh, spun povestea ca să spun așa, nu este o poveste eh ... este adevărul ... a existat într-adevăr o "gaură neagră" în locul ochiului său!
Sau este o speranță de infecție care ar fi redus diametrul ochiului și l-ar fi făcut negru câteva zile ??? Asta este singura explicație pe care o pot vedea ... Pentru că un ochi străpuns care se reface este science fiction, nu-i așa?

Credeți că, dacă nu aș fi sigur de ceea ce am văzut, nu aș fi făcut acest subiect ...

Altfel da pisicile sunt foarte rezistente!

Una dintre cealaltele mele pisici avea o rană deschisă de 5 cm * 2 cm pe o coapsă acum câțiva ani, blana și pielea erau complet rupte. I-am putut vedea tendoanele și mușchii (și este adevărat că seamănă mult cu un iepure !! : Cheesy: ).

Evident că l-am cusut la veterinar!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de sen-no-sen » 29/11/20, 17:41

Christophe a scris:Deci crezi în povestea asta cu ochii?



Nu este un felis silvestris Hristos? : Mrgreen:
Imagine
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de Exnihiloest » 29/11/20, 18:43

Christophe a scris:Acum 10 zile, una dintre cele 4 pisici ale mele s-a întors cu un ochi străpuns ... probabil o luptă ... el este ultimul meu bărbat care nu este castrat și hoinărește unde vrea, nu-l văd prea mult ...

[b] Am putut vedea clar „gaura” din spatele pleoapei sale ...

Gaura unde? Corneea, cristalinul, vitrosul? Cred că cel puțin primele două se pot vindeca, dar va lăsa consecințe. Dacă se plânge și nu se află deja în a 9-a viață, poate fi eutanasiat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de Christophe » 29/11/20, 19:32

Nici o idee, nu l-am examinat îndeaproape ... dar la 1 m, am putut vedea clar că, pleoapa semideschisă ... era o gaură „neagră”, un gol ... era mai mult ochi ce!

Apropo, îmi rănise inima!

După cum sa spus mai sus, are și o rană pe craniu în partea de sus a ochiului. Voi încerca să-l examinez mai detaliat data viitoare când o voi vedea ...

ps: este o pisică neagră ... deci era negru pe negru! : Cheesy:

Cum contează viețile de pisică? :şoc: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de 1360 » 29/11/20, 19:34

Janic a scris:Câteva zile mai târziu (cu ajutorul celui mai vechi remediu din lume) ...


Din curiozitate, care este cel mai vechi remediu din lume?
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de Christophe » 29/11/20, 19:35

Odihnă ? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Ochiul străpuns al pisicii mele ... a crescut în 10 zile?!? Un miracol la feline?




de 1360 » 29/11/20, 19:38

Christophe a scris:Odihnă ? : Mrgreen:


Poate da ;)
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr., Google [Bot], Google Adsense [Bot], Remundo și oaspeții 176