Cazan Rotex GCU 524

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
bicicleta68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/01/21, 17:24

Cazan Rotex GCU 524




de bicicleta68 » 02/01/21, 17:42

Bună seara
Am o mare problemă cu cazanul meu Rotex GCU compact 524. De ceva timp, cazanul meu bate, intră în modul
încălzirea și motorul supapei cu 3 căi rămân în modul ACM. Problema este că timp de 2 sau 3 zile funcționează bine atunci
, nu mă întreba de ce, o face din nou. Rezultat, pentru cazan vrea să-mi trimită încălzirea în pardoseală
dar supapa cu 3 căi nu se deschide. În această dimineață, din nou, în modul de încălzire, supapa mea de 3V se închide și intră în apă caldă menajeră. Dintr-o dată, temperatura
pentru că încălzirea crește prea repede (încălzirea prin pardoseală) și întrerupe arzătorul.Am găsit soluția recent, am scos motorul
a supapei de 3V și înlocuiți-o fără a apăsa axa și supapa se deschide și toată apa blocată intră în podea și la scurt timp după
începe să se încălzească din nou și totul este bine.Am crezut că a fost această supapă care se bloca, am avut-o înlocuită, dar în această dimineață a fost la fel.
Are cineva idee despre problemă?
Cu mulțumiri
bicicleta68
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: cazan Rotex GCU 524




de Philippe Schutt » 02/01/21, 21:04

bonjour
ce este supapa de 3V? Câte fire de control al motorului? o fotografie ?
Cu care veți putea vedea dacă motorul primește comanda corectă.
0 x
bicicleta68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/01/21, 17:24

Re: cazan Rotex GCU 524




de bicicleta68 » 03/01/21, 09:48

Buna Philippe
Deja, vă mulțumesc pentru răspuns, anexez fotografia supapei de 3V și a cutiei Honeywell VC6983-42.
Adevărata problemă este că această casetă primește informațiile corecte, dar de 2 sau 3 ori pe săptămână se amestecă
periile Fie după un ciclu de apă caldă menajeră, cazanul trece în modul de încălzire, dar unitatea rămâne în apa caldă menajeră
sau pur și simplu în modul de încălzire merge de la sine în apă caldă menajeră, dar nu tot timpul, asta este problema !!
Deci cutie sau regulator?
Cordialement
jointes pièces
IMG_0647.JPG
locuințe
IMG_0647.JPG (80.08 KIO) Accesat ori 9505
IMG_0645.JPG
Supapă de 3V
IMG_0645.JPG (78.67 KIO) Accesat ori 9505
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: cazan Rotex GCU 524




de Philippe Schutt » 03/01/21, 21:34

Este această murdărie cu bila care se închide fie în dreapta, fie în stânga, iar motorul se rotește doar într-o singură direcție, întoarcerea fiind până la arc?
Je ură camera aceea șubredă și am intrat într-un rând cu custodele mele din cauza diametrului ridicol al pasajului.
Ei bine, asta se simte bine! : Cheesy:
Acest motor este alimentat de cardul care apoi comută apa în balon. Când meniul îl întrerupe, arc readuce supapa în poziția de încălzire.
Dacă motorul merge în poziția ACM, este pentru că funcționează și primește suc. dar se poate bloca și, prin urmare, nu revine corect
Supapa, ai schimbat-o deja
Regulamentul ... pe care nu îl știu, dar în general electronica este dură.

Așa că mă aplec pentru motor, mai ales că manevrarea dvs. de a-l scoate a fost utilă. Și atunci nu-mi place : Twisted:
0 x
bicicleta68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/01/21, 17:24

Re: cazan Rotex GCU 524




de bicicleta68 » 05/01/21, 07:09

Supapa a fost schimbată, da! Dacă este acest motor și cu cât cred mai mult, cu atât mă îndoiesc mai mult, deoarece sâmbătă în modul de încălzire,
acest motor a intrat în apă caldă menajeră singur și cazanul rămâne încălzit. Nu crezi că trebuie să ne uităm
în ce i-ar putea cere să introducă apă caldă menajeră fără a informa cazanul? Sonda, card?
Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: cazan Rotex GCU 524




de Philippe Schutt » 27/01/21, 17:10

ce vrei să spui prin „modul de încălzire”? Încălzire fără apă caldă menajeră?

În orice caz, motorul nu face nimic singur, în afară de revenirea în poziția de încălzire (până la arc).
dacă comută, este pentru că este furnizat de card.
deci card.
0 x
bicicleta68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/01/21, 17:24

Re: cazan Rotex GCU 524




de bicicleta68 » 28/01/21, 07:59

Buna Philippe

Am schimbat această supapă cu 3 căi în Ajunul Crăciunului, sâmbătă am avut impresia că a făcut din nou acest eșec pentru mine, dar de atunci am atins lemnul,
functioneaza . Atâta timp cât asta este !! Dar dacă acesta este cazul, păcat pentru toate aceste companii care au intervenit la mine.
Eu am găsit sursa acestui eșec.
Multumesc din nou .
0 x
STEPH68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/11/21, 20:08

Re: cazan Rotex GCU 524




de STEPH68 » 30/11/21, 20:13

bonjour,

Am si eu o problema cu robinetul VC6983 de pe aceeasi centrala.
Cum știu dacă motorul funcționează?
Ai schimbat motorul sau supapa?

D'Avance Merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: cazan Rotex GCU 524




de Philippe Schutt » 30/11/21, 20:27

bonjour,

- Scoateți capacul din plastic pentru a localiza cele 2 fire care alimentează motorul. (Pot fi și altele, conectate la întrerupătoarele de limită)
-conectați-le la 220v. Motorul ar trebui să funcționeze.
-intrerupe curentul iar motorul trebuie sa revina in pozitia de repaus sub actiunea arcului.
0 x
STEPH68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/11/21, 20:08

Re: cazan Rotex GCU 524




de STEPH68 » 30/11/21, 20:51

Bună seara Philippe Schutt,

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră!
Am vazut ca esti in Alsacia, la fel ca mine, din intamplare nu poti interveni in sectorul Colmar? Este foarte complicat sa gasesti pe cineva care sa lucreze la aceasta centrala...si am o mare problema cu incalzirea (peste 16 grade)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 391