Punctul de referință solicitat pe Okofen smart xs nu este respectat de către autoritatea de reglementare

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
adrien0063
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/01/21, 20:06

Punctul de referință solicitat pe Okofen smart xs nu este respectat de către autoritatea de reglementare




de adrien0063 » 19/01/21, 20:20

bonjour,
Vin la tine pentru că am o problemă pe care nu o pot rezolva.
Când centrala mea intră în regim redus, zi sau noapte, nu respectă valoarea de referință Tambiante care i-a fost atribuită.
Temperatura redusă programată este de 18° și confortul de 20°, în confort, nu vă faceți griji, valoarea de referință Tambiante este într-adevăr la 20°; totuși, atunci când aceasta ajunge la redus, valoarea de referință Tambiante este setată la 8° în loc de 18°. Aceasta înseamnă că noaptea casa scade aproape sub 16°.
Nu inteleg de unde vine problema.

Iată setările mele:

Panta 1,2

Picior curbat 30°

Lim T ext confort 15°

Lim T ext redus cu 5°

Durata de anticipare 180 min

Cor T ambient 4

Netezire 10 min

T stop histerezis ambiental 1.5K

T histerezis ambiental pe 0.5K

Dacă cineva a avut deja această problemă și a rezolvat-o, vă rog să-mi spuneți. Mulțumesc
0 x
Pilpoill
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Instrucțiuni solicitate pe Okofen smart xs nerespectate de autoritate de reglementare




de Pilpoill » 21/01/21, 16:26

bonjour,

Valoarea de referință T ambiantă care indică 8° este normal, funcționează așa la Okofen și va afișa 8° atâta timp cât nu există cerere de încălzire și T ambiental nu scade la 17 + stop histerezis - histerezisul funcționează la 18°.
Cu setările dvs. curente, de îndată ce T interiorul este strict egal cu 18,5, circulatorul de încălzire va începe să funcționeze din nou.

Dar numai dacă este peste 5° la sonda externă deoarece: „Lim T ext reduced 5”
Această limită de 5° are prioritate față de T ambiental observat.
0 x
adrien0063
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/01/21, 20:06

Re: Instrucțiuni solicitate pe Okofen smart xs nerespectate de autoritate de reglementare




de adrien0063 » 21/01/21, 18:32

bonjour,
Aș dori să vă mulțumesc pentru timpul acordat pentru a-mi răspunde.

Ce nu inteleg este ca am coborat la 16° in T ambiental fara ca circulatorul sau incalzitorul sa fie declansat, asta inseamna ca va trebui sa modific limita Text?
0 x
adrien0063
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/01/21, 20:06

Re: Instrucțiuni solicitate pe Okofen smart xs nerespectate de autoritate de reglementare




de adrien0063 » 21/01/21, 18:41

Pilpoill a scris:Dar numai dacă este peste 5° la sonda externă deoarece: „Lim T ext reduced 5”
Această limită de 5° are prioritate față de T ambiental observat.


Manualul de utilizare afirmă contrariul. Peste 5° circulatorul este oprit. Deduc că mai jos, ar trebui să fie rotit dacă nu am punctul meu de referință ambiental..
0 x
Pilpoill
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Instrucțiuni solicitate pe Okofen smart xs nerespectate de autoritate de reglementare




de Pilpoill » 21/01/21, 19:20

adrien0063 a scris:bonjour,
Aș dori să vă mulțumesc pentru timpul acordat pentru a-mi răspunde.

Ce nu inteleg este ca am coborat la 16° in T ambiental fara ca circulatorul sau incalzitorul sa fie declansat, asta inseamna ca va trebui sa modific limita Text?




adrien0063 a scris:
Pilpoill a scris:Dar numai dacă este peste 5° la sonda externă deoarece: „Lim T ext reduced 5”
Această limită de 5° are prioritate față de T ambiental observat.


Manualul de utilizare afirmă contrariul. Peste 5° circulatorul este oprit. Deduc că mai jos, ar trebui să fie rotit dacă nu am punctul meu de referință ambiental..


Mi-am dat osteneala sa precizez ca sonda externa are PRIORITATE fata de T ambiental observat : Hopa:
Prin urmare, este necesar să se ridice limita exterioară de reducere pentru a avea încălzirea pe timp de noapte peste 5°.
Peste 5° în exterior, circulatorul va rămâne oprit indiferent dacă este 10, 12 sau 16° acasă : Wink:


Cereți ajutor, vă dau și sunt sigur de mine. Testați-l și mai vorbim despre asta :)
0 x
adrien0063
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/01/21, 20:06

Re: Instrucțiuni solicitate pe Okofen smart xs nerespectate de autoritate de reglementare




de adrien0063 » 25/01/21, 12:59

Pilpoill a scris:Cereți ajutor, vă dau și sunt sigur de mine. Testați-l și mai vorbim despre asta :)


Am ridicat limita exterioară a redusă și într-adevăr funcționează...

Vă mulțumim foarte mult pentru ajutorul dumneavoastră valoros, nu este ușor să reglați acest smart XS..
0 x
Pilpoill
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Instrucțiuni solicitate pe Okofen smart xs nerespectate de autoritate de reglementare




de Pilpoill » 25/01/21, 14:38

adrien0063 a scris:
Pilpoill a scris:Cereți ajutor, vă dau și sunt sigur de mine. Testați-l și mai vorbim despre asta :)


Am ridicat limita exterioară a redusă și într-adevăr funcționează...

Vă mulțumim foarte mult pentru ajutorul dumneavoastră valoros, nu este ușor să reglați acest smart XS..


Dacă aveți alte întrebări, nu ezitați.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 218