Monitor de tensiune arterială sau higrometru?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de Milano » 03/04/21, 16:29

Buna,

În carte, Succesul grădinii sale de legume pentru leneși, ni se spune despre un tensiometru. În timp ce căutam de unde să-l cumpăr, am văzut dispozitive electronice făcând același lucru și chiar testând ph.
Acestea din urmă sunt chiar mai ieftine. Gadget inutil sau cu adevărat eficient pentru acesta din urmă? Pe scurt, da pentru versiunea electronică sau nu, ai nevoie de precizia tensiometrului?

Va multumesc anticipat
0 x
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de Milano » 07/04/21, 11:31

Nimeni ?
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de Biobomb » 07/04/21, 14:02

Personal, după ce am citit cartea lui Didier, am făcut câteva cercetări pe net.
Un tensiometru nu mi se pare necesar în grădina mea, deoarece ce economii reale aș putea obține din acesta în ceea ce privește costul și dificultatea de implementare? Dacă cineva m-ar putea convinge? Aceste mașini sunt utilizate în principal de mari profesioniști.

Dar în firul lui Didier nu am putut citi cu mult timp în urmă un schimb pe acest subiect. Dar acest fir fiind o captură uriașă, este păcat, deoarece tensiometrul ar fi meritat un capitol separat.
M-am uitat chiar și cu fanaticii computerului pentru a face unul cu un modul de tip Rapsberry sau Arduino echipat cu un senzor adecvat.
Am renunțat deoarece electronica trebuie să poată fi utilizată într-un mediu umed și încă nu este concepută.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de Moindreffor » 07/04/21, 14:28

Biobombe a scris:Personal, după ce am citit cartea lui Didier, am făcut câteva cercetări pe net.
Un tensiometru nu mi se pare necesar în grădina mea, deoarece ce economii reale aș putea obține din acesta în ceea ce privește costul și dificultatea de implementare? Dacă cineva m-ar putea convinge? Aceste mașini sunt utilizate în principal de mari profesioniști.

Dar în firul lui Didier nu am putut citi cu mult timp în urmă un schimb pe acest subiect. Dar acest fir fiind o captură uriașă, este păcat, deoarece tensiometrul ar fi meritat un capitol separat.
M-am uitat chiar și cu fanaticii computerului pentru a face unul cu un modul de tip Rapsberry sau Arduino echipat cu un senzor adecvat.
Am renunțat deoarece electronica trebuie să poată fi utilizată într-un mediu umed și încă nu este concepută.

Didier folosește un tensiometru, mai presus de toate este să poți „argumenta” științific despre udare, să treci dincolo de convingere, pentru noi amatorii simpli este cu adevărat necesar? pentru mine răspunsul este dat de dimensiunea grădinii mele și prețul unui tensiometru, îmi va oferi câțiva ani de prețuri de udare pentru a ști când să ud, este cam rușinos ^^
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de GuyGadeboisTheBack » 07/04/21, 14:37

Biobombe a scris: Dar acest fir fiind o captură imensă, este păcat, deoarece tensiometrul ar fi meritat un capitol separat.

gradinarit / contor de umiditate-vs-tensiometru-t16499.html
0 x
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de Milano » 07/04/21, 16:10

Sincer, nu știu cum mă duc la apă. Înainte, am udat în fiecare zi. Nu am bugetul pentru picurare. Cu fân, va trebui să ud mai rar. Deci, de unde să știu când să ud dacă nu am ceva de testat?
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de stephgouv » 08/04/21, 10:02

Multe răspunsuri posibile:
- Răzuind solul în mai multe locuri pe 2-3cm și vezi dacă este umed. Nu credeți că dacă este umed între pământ și fân este în regulă
- Privind plantele (dacă se ofilesc seara și dimineața nu și-au mai revenit, se datorează faptului că sunt în stres de apă)
- Există structura solului care joacă, de asemenea, un rol ...

Cel mai bun este să vă cunoașteți grădina de legume și astfel să știți când să udați și mai ales cât să adăugați.
0 x
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de Milano » 08/04/21, 13:44

Dar totuși evitând udarea automată, care presupune și udarea frunzelor. Pentru a evita bolile asemănătoare mucegaiului. Pe scurt, fie prin picurare, fie manual la poalele plantelor, nu-i așa?
0 x
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Monitor de tensiune arterială sau higrometru?




de stephgouv » 08/04/21, 14:30

Depinde de momentul în care are loc udarea.
Când ești foarte, foarte cald, un duș răcoritor frumos. Pentru plante este la fel. Câmpurile sunt presărate 24 de ore pe zi în anumite regiuni fierbinți și asta nu reprezintă o problemă.
Din nou, există atât de mulți parametri care joacă ...
Puteți uda frunzișul unei plante de roșii și va fi în siguranță! Cu excepția cazului în care condițiile sunt potrivite pentru dezvoltarea mucegaiului pufos.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 188