Sterilizator solar

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Sterilizator solar




de phil53 » 24/04/21, 09:38

În așteptarea viitoarelor culturi ale grădinii de legume a leneșului, am făcut un sterilizator solar.
Baza sunt 2 tuburi de vid fabricate în China, desigur.
Testasem doar temperatura unui borcan care conținea apă în tub. apă 150 grade max și tub de aer 103
Am montat tuburile într-o cutie acoperită cu folie de aluminiu plus un pahar pentru a proteja tot ceea ce temperatura maximă rămâne aceeași
În cutie temperatura este de 50 de grade în partea de jos și 67 în partea de sus, senzorul exterior măsoară 25 în plin soare.

De ce nu am un câștig de temperatură, pentru că apa care o evaporă nu mai poate crește?

sterilizator.jpg
sterilizer.jpg (366.03 KiB) Vizualizat de 5567 ori
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Sterilizator solar




de Moindreffor » 24/04/21, 15:18

orice schimbare de stare se face la temperatură constantă, deci da atâta timp cât se evaporă, va rămâne la 100 ° C

care este scopul sistemului tău? deoarece sterilizator, este pentru a face conserve? puteți explica principiul funcționării, deoarece mă interesează, dar nu văd cum veți folosi acest dispozitiv

Am un uscător solar în lucru
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Sterilizator solar




de phil53 » 24/04/21, 15:52

În interior, am pus borcane cu diametrul de până la 10 cm de jos. Las 1 ha 100 grade minim.
Am încercat-o pe un borcan cu varză și puțină apă, capacul era strâns. Deprimarea capacului și pshit la deschidere.
Am planificat să fac un designer punând tuburile cu capul în jos. Nu cred că aerul este prea fierbinte. Poate oferi umbră parțială.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Sterilizator solar




de phil53 » 24/04/21, 15:57

În interior, am pus borcane cu diametrul de până la 10 cm de jos. Las 1 ha 100 grade minim.
Am încercat-o pe un borcan cu varză și puțină apă, capacul era strâns. Deprimarea capacului și pshit la deschidere.
Plănuiesc să fac uscare punând tuburile cu capul în jos. Nu cred că aerul este prea fierbinte. Poate oferi umbră parțială.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Sterilizator solar




de Moindreffor » 24/04/21, 16:54

philxNUMX a scris:În interior, am pus borcane cu diametrul de până la 10 cm de jos. Las 1 ha 100 grade minim.
Am încercat-o pe un borcan cu varză și puțină apă, capacul era strâns. Deprimarea capacului și pshit la deschidere.
Am planificat să fac un designer punând tuburile cu capul în jos. Nu cred că aerul este prea fierbinte. Poate oferi umbră parțială.

da pentru a te deshidrata fără a fi gătit, nu trebuie să depășești 50 până la 660 ° C, deci umbrește sau ventilează, merg pe un sistem de ventilație

multumesc pentru ideea altfel ceea ce se numeste exact tuburile tale? care este comanda de pret?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Sterilizator solar




de GuyGadeboisTheBack » 24/04/21, 17:01

Moindreffor a scris:da pentru deshidratare fără gătit, nu depășiți 50 până la 660 ° C ...

Este adevărat că lasă loc de gătit pietricele! : Mrgreen:
1 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Sterilizator solar




de phil53 » 24/04/21, 19:30

Efort mai mic pe care l-ai însemnat între 50 și 60 cred că nu

da pentru a te deshidrata fără a fi gătit, nu trebuie să depășești 50 până la 660 ° C, deci umbrește sau ventilează, merg pe un sistem de ventilație

Am cumpărat aceste tuburi prin asocierea soarelui în farfuriile noastre, fac o comandă pe an. Tuburile costă în jur de 90 EUR plus transportul. Pentru un palet este nevoie de aproximativ 150 €.
Dacă nu ești departe de Jura, poți să le iei.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Sterilizator solar




de Moindreffor » 24/04/21, 19:48

într-adevăr este între 50 și 60 ° C : Mrgreen: : Mrgreen:
90 € un tub, este o investiție, plus că trebuie să fie fragil, nu?
Deci, trebuie să vedeți durabilitatea, ne țineți la curent, foarte interesați de testele dvs. de conservă, deoarece este un mijloc de stocare pe termen lung fără a consuma energie pentru stocare, deci dacă în plus nu o folosim nu pentru fabricare , este Top


în orice caz, vă mulțumesc pentru ideea de sterilizator solar, nu mă gândisem la asta
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 272