Tocmai s-a deschis fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79004
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10935

Tocmai s-a deschis fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică!




de Christophe » 26/06/21, 16:50

Ceva care să-i satisfacă pe toți veganii, vegetarienii și veganii din lume în curând? Putem mânca carne fără a face rău zanimilor (și probabil mult mai eficient pentru climă ... cel puțin pe hârtie ... comunicate de presă!)! : Cheesy:

Compania de biotehnologie Future Meat anunță deschiderea primei instalații industriale de producție a cărnii din lume.

(...)

Pui, vita, porc si miel

Potrivit companiei, prima fabrică poate produce carne de pui, carne de porc și miel și, în curând, produse din carne de vită. Procesul este de aproximativ 20 de ori mai rapid decât creșterea și sacrificarea animalelor, și devine mai ieftin mai repede decât se aștepta, potrivit comunicatului.

„După ce a demonstrat că carnea cultivată poate atinge paritatea costurilor mai repede decât se aștepta piața, această unitate de producție marchează o schimbare reală”, a declarat directorul științific Future Meat Yaakov Nahmias.


https://trustmyscience.com/premiere-usi ... nt-ouvrir/

0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14763
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4283

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de GuyGadeboisTheBack » 26/06/21, 16:55

Știi ce părere am despre asta, nu? Știi ce pot face cu otravă ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2479
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 355

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de Forhorse » 26/06/21, 17:00

Îmi plac prea mult vacile ca să le văd dispărând.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79004
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10935

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de Christophe » 26/06/21, 17:13

Nu vă faceți griji Forhorse, nu vorbim despre lapte aici ... doar faceți lapte artificial ... și pa pa pa moo moo !! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Am vorbit despre prima friptură artificială acum câțiva ani ... Cred că a costat în jur de 1 de dolari ... ce zici de preț doar câțiva ani mai târziu? Nu am găsit informații despre costuri sau vânzări ... dar dacă sunt proporționale cu timpul și resursele necesare, ar trebui să fie foarte competitiv !!

Future Meat spune că unitatea sa este capabilă să producă zilnic 500 kg de produse din carne cultivate în laborator - echivalentul a 3000 de burgeri de dimensiuni medii

(...)

Compania susține că carnea de cultură generează cu 80% mai puține emisii de gaze cu efect de seră, folosește cu 99% mai puțin teren și folosește cu 96% mai puțină apă decât producția tradițională de carne.


https://future-meat.com/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14763
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4283

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de GuyGadeboisTheBack » 26/06/21, 17:41

Christophe a scris:compania spune
: Lol: : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79004
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10935

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de Christophe » 26/06/21, 17:57

Prieteni la Pfizer poate? : Lol: : Lol: : Lol:

Auzit ieri pe Cnews (prin urmare, de confirmat): eficiența reală în domeniul AstraZeneca a fost de 60% în cele din urmă VS cât de mult pretins de serviciul lor de presă ??? Peste 85% mi se pare ... Crovez crede ...

Ce cred băieții amuzanți?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6426
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1586

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de Macro » 26/06/21, 18:05

Christophe a scris:Ceva care să-i satisfacă pe toți veganii, vegetarienii și veganii din lume în curând? Putem mânca carne fără a face rău zanimilor (și probabil mult mai eficient pentru climă ... cel puțin pe hârtie ... comunicate de presă!)! : Cheesy:

Compania de biotehnologie Future Meat anunță deschiderea primei instalații industriale de producție a cărnii din lume.

(...)

Pui, vita, porc si miel

Potrivit companiei, prima fabrică poate produce carne de pui, carne de porc și miel și, în curând, produse din carne de vită. Procesul este de aproximativ 20 de ori mai rapid decât creșterea și sacrificarea animalelor, și devine mai ieftin mai repede decât se aștepta, potrivit comunicatului.

„După ce a demonstrat că carnea cultivată poate atinge paritatea costurilor mai repede decât se aștepta piața, această unitate de producție marchează o schimbare reală”, a declarat directorul științific Future Meat Yaakov Nahmias.


https://trustmyscience.com/premiere-usi ... nt-ouvrir/



Este trecerea cu zăpadă cu o mie și una de vagoane ... este ultimul Bastien al civilizației ....

1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79004
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10935

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de Christophe » 26/06/21, 18:12

Nu a citit cartea de benzi desenate și puținele filme pe care le-am văzut m-au umflat mai degrabă ... deja nu înțelegeam de ce nu se putea opri! : Cheesy:

Au o instalație de grătar în tren? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14763
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4283

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de GuyGadeboisTheBack » 26/06/21, 18:15

Christophe a scris:Peste 85% mi se pare ... Crovez crede ...


94% au spus ... : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Fabrica Future Meat pentru carne artificială sintetică tocmai s-a deschis!




de Obamot » 27/06/21, 01:20

În afară de anumite grupuri de cercetători care, grație ponderărilor necesare, au reușit să stabilească proiecții corecte ale cifrelor! Nimeni nu stie. A da 85% până la 95% este o mare glumă, pentru că atunci ar trebui să recunoaștem că trei sferturi din acest „succes” nu are absolut nimic de-a face cu vaccinurile.

Și mai ales pe ceea ce ne bazăm astăzi, deoarece testele de masă au dispărut aproape toate.

Astăzi am făcut experimentul lângă un supermarket, pentru a întreba oamenii câte măști aveau pe ele (înțelegându-se că pentru a fi eficiente, acestea trebuie schimbate în mod regulat, ceea ce știe toată lumea. ..) Și bineînțeles că vreo douăzeci era doar una persoană care mi-ar putea arăta o mască „nouă”. Am ajuns la un punct în care nimeni nu mai crede.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219