Îmbunătățiți izolația unei case

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
piatră
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/10/21, 11:05

Îmbunătățiți izolația unei case




de piatră » 17/10/21, 11:10

bonjour,

Vreau să știu toate punctele de izolare pentru a vă verifica într-o casă.

Mi se pare că factura este prea mare!

mulțumesc
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de SixK » 18/10/21, 01:41

Puteți începe prin a privi toate pasajele de aer rătăcite.
Pur și simplu treceți mâna la prizele electrice / întrerupătorul / conductele electrice ...
Dacă mirosiți aer, puteți injecta silicon, spumă poliuretanică sau etanșant acrilic în teaca care transportă firele. (nu este nevoie să puneți în tone, trebuie doar să se înfunde)

Dacă aveți grinzi de lemn într-o cameră care urcă la mansardă, rareori este impermeabil.
Puteți pune un pic de etanșant siliconic sau acrilic pe el.

Verificați pasajele de aer și izolația la nivelul trapei de inspecție (puneți o etanșare dacă trece aerul și puțină izolație pe trapa, dacă este posibil)

Limitați mișcările de aer între camerele de zi și camerele „reci” (scări, garaj etc.)
În cazul nostru, am pus o perdea între sufragerie și intrare cu casă de scări. Nu am vrut să punem uși.
Avem o senzație mult mai bună.

În cazul încălzirii electrice, instalați un programator pentru a încălzi diferitele zone în modul „confort” ori de câte ori este necesar (sus, jos, ...)

Priviți-vă acoperișul când este îngheț este un bun indicator al punctelor de pierdere, dacă este topit este pentru că aerul fierbinte trece / sau există defecte în izolația mansardei (dacă aveți).

Puteți verifica izolația la mansardă dacă aveți. 2x20cm vată de sticlă așezată transversal, este o bază bună, există alte materiale și alte tehnici. În general vorbind, este necesară înălțimea izolației.

Dacă aveți un șemineu, trebuie cel puțin să instalați o inserție. De preferință, luați-l BBC (impermeabil) pentru a scoate aerul în afara casei.

Verificați pasajele de aer de la ferestre. Dacă există guri de aerisire pe ferestre, puneți o gură de aerisire sensibilă la umiditate. (fii atent, poate fi ajustat, nu suficient doar pentru a-l pune jos)
Probele de ventilație controlate de umiditate de pe CMV sunt probabil o idee bună.

Jaluzele pe toate ferestrele.

Probabil că este departe de a fi exhaustiv (îi las pe ceilalți să se completeze).
În general, este mai bine să investiți în izolație decât în ​​încălzire.
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de GuyGadeboisTheBack » 18/10/21, 02:26

Geam termopan.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de izentrop » 18/10/21, 19:53

GuyGadeboisLeRetour a scris:Geam termopan.
Dacă ferestrele sunt în stare bună, se face renovare personalizată cu geam termopan care poate fi instalat fie ...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de phil59 » 19/10/21, 20:56

GuyGadeboisLeRetour a scris:Geam termopan.


Da, dar de cele mai multe ori vine aproape ultima dată.

9/10, nu este prioritar, dacă ușile sunt în stare bună!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de Obamot » 23/10/21, 10:47

bonjour,

Putem vedea factura Pierren?
0 x
Mae-thurine-04
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/03/22, 09:44

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de Mae-thurine-04 » 03/03/22, 10:11

Bună, pentru a vă îmbunătăți izolația interioară aveți multe soluții, însă nu toate au același buget! Daca ai un buget mic si nu vrei sa faci nicio lucrare, atunci trebuie sa apelezi la unelte alternative care te vor ajuta sa iti izolezi casa in mod eficient; Cum se face ? Îți dau niște chei!

În primul rând, puteți instala perdele termoizolante la ferestrele dvs., pentru a conversa un maxim de căldură în interiorul dumneavoastră. Această soluție ieftină este o alegere excelentă și chiar funcționează! Am folosit perdelele termice de multi ani pentru ca nu aveam buget sa investesc in geamuri performante (fiind in studiu).

În al doilea rând, trebuie neapărat să investești în picioare de uși dacă nu ai făcut-o deja, pentru că evită curenții reci și crede-mă, casa ta va fi doar mai confortabilă! Plus ca nu costa nimic!

În al treilea rând, și cu un buget ceva mai mare, te sfătuiesc să-ți cumperi un covor, nu ți-ai crede la prima vedere, dar este destul de eficient în contracararea frigului plăcilor care vine de pe podea ta! Pentru că da, nici frigul nu încape acolo jos!

În mod clar trebuie să faceți totul pentru a reuși să contracarați locurile și zonele în care este posibil să intre frigul! În sfârșit, dacă chiar ai avut un buget substanțial și vrei o izolare mai bună pe termen lung, fă ca mine și optează pentru geam termopan confortabil! L-am găsit navigând pe internet https://www.glassfonster.fr/double-vitr ... -24mm.html si de atunci nu mai am probleme cu izolatia mea!

Aici sperăm să vă fi putut ajuta cu diferite soluții (pentru toate buzunarele).

Bună ziua.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de Obamot » 03/03/22, 11:04

Geam termopan.
Dacă ferestrele sunt în stare bună, se face renovare personalizată cu geam termopan care poate fi instalat fie ...

Geamul dublu implică goluri de aer foarte subțiri între foile de sticlă. Deci delta T° cu coeficienți mari/nefavorabili.

Iată de ce, chiar dacă produce un efect sesizabil, renovarea ferestrelor prin instalarea unor rame vitrate suplimentare este o tencuială pe un picior de lemn. Ferestrele duble PVC cu gaz argon sunt incomparabil superioare ca performanta de izolare (experiment facut acasa, le-am avut pe amandoua).
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de phil59 » 03/03/22, 11:34

Sigur, dar cu un buget mic, e mai ușor....

Chiar și o folie de plastic exterioară și interioară îmbunătățește oarecum izolația, cu un preț de cost minim, și toată lumea este capabilă să facă acest lucru. Nu este extraordinar câștigul, ci câteva % mici, la un cost aproape neglijabil, dar de reînnoit în fiecare an....

Soluție departe de a fi ideală.

Acum 18 ani, am pus geam termopan cu argon, e mai bine.... Regret ca nu am folosit triplu...
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Îmbunătățiți izolația unei case




de Obamot » 03/03/22, 12:16

Ah da, da, foaia de plastic (celofan de tipul folosit la împachetarea florilor) este foarte foarte bună. De incercat dar mai izolator decat sticla, pentru ca celofanul nu este conductor (spre deosebire de sticla care este foarte conductoare) si ceea ce izoleaza este stratul de aer prins (2 es daca pui o a doua folie afara). Și pentru a reînnoi într-adevăr, pentru că filmul se sfărâmă și lipiciul benzii scotch devine greu de îndepărtat după un an se topește pe lemn.

Atâta timp cât suntem acolo în „do it yourself”, trebuie să punem articulații goale ale corpului, asigurându-ne că micul șirag de aer din interior este bine îmbinat la intersecție. Cele mai bune (și numai cele bune) au o formă de „cupă” în formă de „d”.

E2D01B07-0FEE-4A60-A7AD-7F1D39C6B76A.jpeg
E2D01B07-0FEE-4A60-A7AD-7F1D39C6B76A.jpeg (459.27 Kio) Consulté 3972 fois


De ce corp gol și nu garniturile plate mai ieftine? Pentru cateva motive:

Aerul trece prin rosturile de spumă plană, în special la fiecare intersecție verticală/orizontală (întrucât acestea cu greu pot fi făcute să urmeze unghiuri drepte, sub penalizarea unei întinderi/îngroșări greu de dorit în contururi), iar îmbinările greu ermetice.

Deoarece articulațiile goale ale corpului sunt foarte superioare, deoarece pot fi ușor și trebuie să fie poziționate de jur împrejur și se termină într-o teșire pentru a bloca mini-conducta de aer pe care o conțin pentru a le face ermetice (fiecare detaliu contează pentru a avea un „câștig”)

Deoarece garniturile cu corpuri goale nu lasa nimic sa treaca, fie sunt turtite, fie se desfac in interstitii daca exista, ceea ce asigura continuitate si o etanseitate perfecta SI NECESARA. izolație.

Pentru usi si ferestre si de pus peste tot (la fel ca daca ai pune folie de celofan, trebuie sa o pui si peste tot (performanta de izolare a intregului va fi penalizata de veriga lui slaba, (a nu se uita de exemplu o conducta de aer). in baie sau in bucatarie care trebuie sigilata cu spuma cand se incalzeste) Se intelege de la sine dar cu atat mai bine spunand!

Același lucru este valabil și pentru pragurile ușii de la intrare, care dacă nu există văd aerul cald ieșind de sub ușă.
Din fericire (pe lângă articulația „d”), există și asta : Arrowd:

FFB8749B-9978-42B5-8BD4-E835167A95FD.jpeg
FFB8749B-9978-42B5-8BD4-E835167A95FD.jpeg (262.28 KiB) Vizualizat de 3972 ori


Acest lucru trebuie să se suprapună în mod evident cu îmbinarea „d”,
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 280