Proiect de casă nouă RT2020 cu cost redus

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Proiect de casă nouă RT2020 cu cost redus




de humus » 02/11/21, 18:14

Buna ziua tuturor,

Aveți piste, idei, sfaturi despre materiale de utilizat, planuri; producătorii să construiască o casă ieftină, cu performanță energetică bună (RT2020) și nu prea urâtă pentru a facilita o eventuală revânzare.
Ieșire din case în sticle de plastic, iurte etc... : Mrgreen:
As dori in principal incalzire solara termica ca Christophe cu supliment de lemne.

Trebuie să arate mai mult sau mai puțin tradițional (liniștitor), în același timp „low cost”

tata face o casă de 20 m² cu 500 €
https://www.gentside.com/maison/tata-in ... 25285.html

Mă gândesc la un buget de 50K până la 100K și o suprafață de 100m².

Una dintre punctele negre pare să fie deja fundațiile.
O casă de zidărie este grea și cred că fundațiile/lucările de pământ trebuie să fie substanțiale, din cauza greutății materialelor.
Am făcut deja întrebări la un constructor tradițional local și având în vedere terenul care are zone de ramble și se află într-o zonă inundabilă *, fundațiile / terasamentele sunt deja în jur de 50 €. :şoc:
* inundabil pe hârtie pentru că nu a fost niciodată inundat de viață. au fost subsoluri care au fost inundate, niciodată suprafața. terenul este la câteva sute de metri de un râu.

Nu putem construi lumină și fără fundație sau aproape?

La fel și pentru acoperiș, care ar fi cel mai ușor și cel mai ieftin?
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de humus » 03/11/21, 09:10

mea culpa, este costul suplimentar al fundatiilor pe teren rambleat si inundabil pe care il stiu, este 10 €
și nu 50 EUR în total pentru această poziție :şoc:

Există această tehnică pentru construirea fără fundații
https://www.technopieux.com/fr-CA/avant ... ux-visses/
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de Ahmed » 03/11/21, 10:18

O mulțime de caracteristici sunt constrânse din punct de vedere legal, ceea ce scade posibilitățile de alegere. Astfel, acoperișurile din țiglă sunt grele și costisitoare, în timp ce o tablă de oțel cu (sau nu) un intrados izolat ar fi o soluție tehnică bună. Specificațiile variază, însă, în funcție de departament și de apropierea mai mare sau mai mică de monumentele istorice.
Tehnicile alternative care permit să se facă fără fond de ten (sau altceva clasic) sunt adesea prea scumpe; să verific înainte de a te grăbi...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de izentrop » 03/11/21, 11:38

bonjour,
Este în interes să ne informăm, mai ales la primărie înainte de a solicita autorizația de construire. https://www.village-justice.com/article ... 23608.html
As dori in principal incalzire solara termica ca Christophe cu supliment de lemne.
Va trebui planificat un buget substanțial pentru stocarea și cogenerarea intersezonală.
O pompă de căldură în acvatermie ar fi probabil mai economică https://www.infoenergie.eu/riv+ener/sou ... atives.htm
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de humus » 03/11/21, 12:14

izentrop a scris:bonjour,
Este în interes să ne informăm, mai ales la primărie înainte de a solicita autorizația de construire. https://www.village-justice.com/article ... 23608.html


Mărfuri.
Da, nu inteleg nimic, este intr-o zona asa zisa „inundata” care nu a fost niciodata inundata la suprafata si unde se construieste fara probleme. (fara subsol)
Este o subdiviziune.
O lume nebună! : Lol:

izentrop a scris:As dori in principal incalzire solara termica ca Christophe cu supliment de lemne.
Va trebui planificat un buget substanțial pentru stocarea și cogenerarea intersezonală.
O pompă de căldură în acvatermie ar fi probabil mai economică https://www.infoenergie.eu/riv+ener/sou ... atives.htm

Îmi scad pretențiile : Mrgreen: , ma gandesc la o incalzire solara tip PSD asa cum s-a facut cu ceva timp in urma.
http://www.alterenergies.fr/pdf/Docs_pr ... uffage.pdf
cutia s-a închis.

si cu o mica depozitare suplimentara intr-un rezervor bine izolat termic dar nu si intersezon, parerea mea prea scumpa avand in vedere terenul.
Deci o pompă de căldură suplimentară este, de asemenea, o idee bună.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de humus » 03/11/21, 12:26

Ahmed a scris:O mulțime de caracteristici sunt constrânse din punct de vedere legal, ceea ce scade posibilitățile de alegere. Astfel, acoperișurile din țiglă sunt grele și costisitoare, în timp ce o tablă de oțel cu (sau nu) un intrados izolat ar fi o soluție tehnică bună. Specificațiile variază, însă, în funcție de departament și de apropierea mai mare sau mai mică de monumentele istorice.
Tehnicile alternative care permit să se facă fără fond de ten (sau altceva clasic) sunt adesea prea scumpe; să verific înainte de a te grăbi...

Am întrebat azi dimineață pentru fundații pe piloți.
costă costul suplimentar pe care m-ar costa fundațiile convenționale din cauza umplerii terenului.
așa că deja acolo câștig premiul pentru fondurile de ten clasice fără costuri suplimentare.

Idealul pe aceste grămezi este să faci o casă cu cadru din lemn.
Cu aceste grămezi putem face tradiție, dar de fapt costă mai mult decât fundațiile tradiționale în acest caz.
Așa că du-te la un MOB, îmi va aduce aminte de tinerețea mea. : Lol:

Trebuie să aflu exact, cred că sunt la limita exterioară a unei zone clasificate (peste 500m), deci a priori fac ce vreau, CU EXCEPȚIA că primăria este conservatoare și are un cuvânt de spus.
Am auzit că cuburile, ei nu-i plac ....
Ne-am deschis aproape la orice, mai puțin la nivel de portofoliu. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de sen-no-sen » 03/11/21, 13:36

humus a scris:Mărfuri.
Da, nu inteleg nimic, este intr-o zona asa zisa „inundata” care nu a fost niciodata inundata la suprafata si unde se construieste fara probleme. (fara subsol)
Este o subdiviziune.
O lume nebună! : Lol:


O mare parte a populației franceze trăiește într-o zonă inundabilă, o zonă inundabilă nu înseamnă o zonă des inundată!
Acolo este site-ul geohazards pentru a consulta riscurile naturale sau industriale pentru fiecare municipiu:
https://www.georisques.gouv.fr/
Dacă este cazul, există un PPI (plan special de intervenție) care trebuie pus în aplicare de către prefectură și liniile directoare de construcție pentru fiecare tip de teren.
Trebuie să rămânem destul de vigilenți și în zilele noastre, deoarece presiunea terenului tinde să faciliteze acordarea autorizațiilor de construire care în alte vremuri nu ar fi fost acceptate.
Consultați istoria dezastrelor naturale, uitați-vă la distanța care vă desparte de un bazin hidrologic (albia râului, mlaștină), posibilele mișcări de teren etc...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de GuyGadeboisTheBack » 03/11/21, 13:47

Într-o zonă inundabilă, casa pe piloni capătă tot sensul.
Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de Obamot » 03/11/21, 14:49

Superb tip! :şoc:

humus a scris:Buna ziua tuturor,

Aveți piste, idei, sfaturi despre materiale de utilizat, planuri; producătorii să construiască o casă ieftină, cu performanță energetică bună (RT2020) și nu prea urâtă pentru a facilita o eventuală revânzare.
Ieșire din case în sticle de plastic, iurte etc... : Mrgreen:
As dori in principal incalzire solara termica ca Christophe cu supliment de lemne.

Trebuie să arate mai mult sau mai puțin tradițional (liniștitor), în același timp „low cost”

tata face o casă de 20 m² cu 500 €
https://www.gentside.com/maison/tata-in ... 25285.html

Mă gândesc la un buget de 50K până la 100K și o suprafață de 100m².

Una dintre punctele negre pare să fie deja fundațiile.
O casă de zidărie este grea și cred că fundațiile/lucările de pământ trebuie să fie substanțiale, din cauza greutății materialelor.
Am făcut deja întrebări la un constructor tradițional local și având în vedere terenul care are zone de ramble și se află într-o zonă inundabilă *, fundațiile / terasamentele sunt deja în jur de 50 €. :şoc:
* inundabil pe hârtie pentru că nu a fost niciodată inundat de viață. au fost subsoluri care au fost inundate, niciodată suprafața. terenul este la câteva sute de metri de un râu.

Nu putem construi lumină și fără fundație sau aproape?

La fel și pentru acoperiș, care ar fi cel mai ușor și cel mai ieftin?
Nu ai nevoie de încălzire, trebuie doar să iei casa Tata și să o „pasivizi” cu un ITE pentru un cost suplimentar relativ modest.

Sunt interesat de un astfel de proiect de mult timp...
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: RT2020 proiect de casă nouă la preț redus




de izentrop » 03/11/21, 15:13

humus a scris:As dori in principal incalzire solara termica ca Christophe cu supliment de lemne.
izentrop a scris:Va trebui planificat un buget substanțial pentru stocarea și cogenerarea intersezonală.
O pompă de căldură în acvatermie ar fi probabil mai economică https://www.infoenergie.eu/riv+ener/sou ... atives.htm
Îmi scad pretențiile : Mrgreen: , ma gandesc la o incalzire solara tip PSD asa cum s-a facut cu ceva timp in urma.
http://www.alterenergies.fr/pdf/Docs_pr ... uffage.pdf
cutia s-a închis.

si cu o mica depozitare suplimentara intr-un rezervor bine izolat termic dar nu si intersezon, parerea mea prea scumpa avand in vedere terenul.
Deci o pompă de căldură suplimentară este, de asemenea, o idee bună.
Ok, dacă intenționați să vă încălziți piscina în același timp. :şoc:

Panourile termice vor fi inutile iarna daca pompati apa la 12°, fie rezervorul suplimentar.

Mai degrabă cereți părerea unui inginer termic care își cunoaște meseria, înainte de a scoate planuri din pălărie. : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 60