Conversia carburatorului auto la E85?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53

Conversia carburatorului auto la E85?




de fracass » 04/01/22, 16:18

Bună tuturor, a trecut cineva la o mașină alimentată cu etanol?

Daca da, ai doua seturi de stropitoare vara: iarna, sau ai facut un compromis?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14932
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de GuyGadeboisTheBack » 04/01/22, 17:34

0 x
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de fracass » 04/01/22, 17:46

Am vrut sa stiu daca cineva a facut conversia pe bune, mi-am cheltuit samuraiul pe etanol schimband jeturile, vara e bine cu e85, dar iarna s-a terminat.e65, deodata amestec prea bogat, deci mai degraba decat sa schimb jeturile. de fiecare dată, dacă s-ar putea găsi un compromis, m-ar scuti de a cumpăra o grămadă de avioane la 10 euro poece de testat : Cheesy:

Altfel ar fi trebuit să punem o injecție, dar mi-ar fi plăcut să las carburatorul, e low tech, în spiritul mașinii.

Pe termen lung, mi-aș dori să-mi fac distileria cu fructe putrezite culese de la producători.
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de SixK » 05/01/22, 00:35

fracasa a scris:Am vrut sa stiu daca cineva a facut conversia pe bune, mi-am cheltuit samuraiul pe etanol schimband jeturile, vara e bine cu e85, dar iarna s-a terminat.e65, deodata amestec prea bogat, deci mai degraba decat sa schimb jeturile. de fiecare dată, dacă s-ar putea găsi un compromis, m-ar scuti de a cumpăra o grămadă de avioane la 10 euro poece de testat : Cheesy:

Altfel ar fi trebuit să punem o injecție, dar mi-ar fi plăcut să las carburatorul, e low tech, în spiritul mașinii.

Pe termen lung, mi-aș dori să-mi fac distileria cu fructe putrezite culese de la producători.


Poate te poți juca cu alimentarea cu aer?
O duză mai mică, dar cu restricție de aer sau nu în funcție de sezon?
Ceva mai puțin plictisitor de demontat decât un jet.
Puteți juca și pe evacuare.
O oală mai liberă necesită o duză mai mare și invers.

Presupun că șocul nu este manual?
Pe 4L-ul meu ma reglez cu sufocul in functie de amestec, dar nu ma intorc la 100%.

Chiar dacă toate astea te mănâncă câțiva cai, pe un samurai, ar trebui să fii bine;)

Dificultatea va fi sa avem cele 2 specii (iarna si vara) de dezvoltat.
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de Macro » 05/01/22, 11:48

fracasa a scris:Pe termen lung, mi-aș dori să-mi fac distileria cu fructe putrezite culese de la producători.


Acolo....Pentru a iesi din 99% etanol....Vei avea nevoie de o distilerie competitiva...Ca sa nu mai vorbim de problemele cu sobolanii de pivnita...Pentru ca distilarea,nu se intampla.nu se face fara a alerta nasurile experimentate. ....
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de fracass » 07/01/22, 11:50

SixK a scris:Poate te poți juca cu alimentarea cu aer?
O duză mai mică, dar cu restricție de aer sau nu în funcție de sezon?
Ceva mai puțin plictisitor de demontat decât un jet.
Puteți juca și pe evacuare.
O oală mai liberă necesită o duză mai mare și invers.

Presupun că șocul nu este manual?
Pe 4L-ul meu ma reglez cu sufocul in functie de amestec, dar nu ma intorc la 100%.

Chiar dacă toate astea te mănâncă câțiva cai, pe un samurai, ar trebui să fii bine;)

Dificultatea va fi sa avem cele 2 specii (iarna si vara) de dezvoltat.


Am un șoc manual, dar până la urmă am cumpărat un AFR cu bandă largă, pentru a alege două seturi de jeturi perfect potrivite fiecărui combustibil, pe carburatorul meu (zx solex) nu este nevoie să demontez carburatorul pentru a schimba jeturile, deci merge repede.

Nu vreau să pierd putere, e moale, un samurai deja la bază
0 x
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de fracass » 07/01/22, 11:53

Macro a scris:
Acolo....Pentru a iesi din 99% etanol....Vei avea nevoie de o distilerie competitiva...Ca sa nu mai vorbim de problemele cu sobolanii de pivnita...Pentru ca distilarea,nu se intampla.nu se face fara a alerta nasurile experimentate. ....


Ei bine, nu este nevoie de 99%, se transformă în alcool pentru a arde mizeria.
Am gasit pe net cartea "combustibil alcool" acolo sunt descrise cateva exemple de alambic, putem face coloana de distilare cu un tub de inox umplut cu sticla sparta de exemplu

Nu am prea mulți vecini, va fi discret
0 x
VINTZ
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 23/02/22, 21:06

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de VINTZ » 23/02/22, 21:11

fracasa a scris:Am vrut sa stiu daca cineva a facut conversia pe bune, mi-am cheltuit samuraiul pe etanol schimband jeturile, vara e bine cu e85, dar iarna s-a terminat.e65, deodata amestec prea bogat, deci mai degraba decat sa schimb jeturile. de fiecare dată, dacă s-ar putea găsi un compromis, m-ar scuti de a cumpăra o grămadă de avioane la 10 euro poece de testat : Cheesy:

Altfel ar fi trebuit să punem o injecție, dar mi-ar fi plăcut să las carburatorul, e low tech, în spiritul mașinii.

Pe termen lung, mi-aș dori să-mi fac distileria cu fructe putrezite culese de la producători.


buna am un sj 413 din 1991 cu carburator si eu ce ai pus ca jet sa ruleze pe etanol brusc?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de Obamot » 23/02/22, 22:39

E85 de la pompă conține toți aditivii necesari motoarelor, să-l distilați singur nu este puțin riscant?
Deja scaunele supapelor sunt slăbite la conducerea cu E85, deci fără adjuvanții ad-hoc...!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14932
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4347

Re: Conversia carburatorului auto la E85?




de GuyGadeboisTheBack » 23/02/22, 22:46

VINTZ a scris:
fracasa a scris:Am vrut sa stiu daca cineva a facut conversia pe bune, mi-am cheltuit samuraiul pe etanol schimband jeturile, vara e bine cu e85, dar iarna s-a terminat.e65, deodata amestec prea bogat, deci mai degraba decat sa schimb jeturile. de fiecare dată, dacă s-ar putea găsi un compromis, m-ar scuti de a cumpăra o grămadă de avioane la 10 euro poece de testat : Cheesy:

Altfel ar fi trebuit să punem o injecție, dar mi-ar fi plăcut să las carburatorul, e low tech, în spiritul mașinii.

Pe termen lung, mi-aș dori să-mi fac distileria cu fructe putrezite culese de la producători.


buna am un sj 413 din 1991 cu carburator si eu ce ai pus ca jet sa ruleze pe etanol brusc?

E85 este un amestec variabil sezonier de alcool (etanol) și super 95, nu poți conduce alcool 100% fără riscuri.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 175