captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
newstarnord
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 21/01/19, 09:52
x 6

captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de newstarnord » 16/02/22, 12:46

bonjour,

Avem o casa cu parchet intr-un dormitor. Parchet pus pe grinzi, parchet traditional.
Aceasta casa are un compartiment despartitor din caramida din ipsos, plus 5 cm de vermiculit intre compartiment si peretele exterior.
Peretele exterior este si el din caramida.

Ma intreb de posibilitatea de a lipi garnitura placo pe despartiment, si as avea o idee de a limita puntea termica la nivelul solului: injecteaza spuma expansiva sub parchet, tocmai in locurile de jonctiune cu placo.

Ar fi aceasta o soluție eficientă? Sau o idee proastă :?:
În ceea ce privește eliminarea umezelii spre exterior, este eficientă căptușeala placo?

Merci par Avance
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de phil59 » 16/02/22, 15:17

Lipind placo pe cel existent, nu stiu mare lucru despre el, dar aerul este un izolator in sine, asa ca as pune sine, sau altceva, si placo deasupra.
Sau aș pune și mai multă izolație, când adaug placo.

Acum, să vedem dacă nu creează umiditate...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de Obamot » 17/02/22, 20:10

Poate o schiță ar ajuta (plan de tăiere),

1) Nu am înțeles prea bine afirmația și nici dispunerea localului.
2) vorbesti despre punte termica, asta inseamna ca parchetul care este asezat pe grinzi, se sprijina el insusi pe o placa sau o sapa (eventual la parter si turnat pe o platforma acoperita cu all-comers)?
0 x
newstarnord
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de newstarnord » 18/02/22, 22:29

1) Nu am înțeles prea bine afirmația și nici dispunerea localului.


De fapt este o încăpere care se sprijină pe placa de beton a tavanului grinzi-planșe al unui subsol de la parter.
Grinzile se sprijină pe această placă.
Parchetul este pe grinzi.

Daca montez placo cu sine, sub parchet, va fi un gol pe peretele izolat, deci o punte termica.
Ar trebui sa tai parchetul, pentru a evita puntea termica dar este o operatie plictisitoare.
De aici ideea mea de a injecta spumă.

Dar hei, este doar un proiect vag la care mă gândesc.

Deja nivelul de umiditate ar trebui să fie acceptabil afară, afară, iarna avem întotdeauna cel puțin 60% umiditate relativă.
Nivelul de umiditate absolută din casă fiind doar puțin mai mare decât nivelul de umiditate absolută din exterior (masă de vapori de apă pe cantitate de aer comparativ cu diagrama).

Eu cred ca in aceste conditii si avand in vedere ca peretii sunt din caramida, este imposibil sa se foloseasca garnitura placo, singura posibilitate fiind vata de sticla cu sina si intrefier.
0 x
newstarnord
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de newstarnord » 18/02/22, 23:03

Oh nu; in ceea ce priveste umiditatea absoluta, astazi nu ploua am 66% 8°C afara si am 18° 66% inauntru, asa ca daca sunt de acord o sa scad umiditatea.

Am aproximativ 7,8 g de apă înăuntru
Si cam 3 g afara
Per kg de aer.

Dar uneori am avut toamna mai ales situații în care eram într-o fundătură : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de Obamot » 18/02/22, 23:20

Pentru ca inca nu inteleg exact, o sa raspund exclusiv pe spuma poliuretanica.

Da, în cazul tău (pe acest loc anume) este o idee foarte bună. Doar că asta aș face dacă aș fi doar chiriaș. În calitate de proprietar — și având în vedere problema umidității și pentru a face mari economii — voi face un ITE complet pentru a „pasiva” casa, fără discuții. Și nu mai există punte termică. Și aproape fără costuri de încălzire (ceea ce amortizează munca în 3 sau 4 ani datorită economiilor, dacă ești un om de mână, și apoi aproape fără costuri)

Dar să revenim la sugestia dvs. de caz specific.

1) Ar fi bine sa izolati parchetul intre grinzi, dar si SUB placa!

2) Atunci sa stii ca si betonul „izoleaza”, dar pe o distanta de 1m...

3) Brusc (si pentru ca este scump si plictisitor) nu ar mai fi nevoie de izolare sub parchet cu spuma pe doar 1m distanta, fata de peretele frontonului (asta este norma).

4) Sub placa, aș izola TOATĂ partea inferioară a acesteia cu panouri de polistiren extrudat care se intersectează.

Când faceți acest tip de muncă, este imperativ ca izolația să fie etanșă la aer (pe partea locului de izolat). Așa că dacă te hotărăști să mergi pe sub placă (ceea ce după părerea mea ar fi imperativ) ar fi mai bine să o faci margine la margine și apoi ai putea folosi spuma ca „clei” pentru ancorarea panourilor de-a lungul pereților. (Trebuie sa faci teste de compatibilitate spuma/panou cu produsele pe care le cumperi, dar in principiu merge bine)
0 x
newstarnord
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de newstarnord » 19/02/22, 13:36

Vă mulțumesc pentru răspuns, dar mai am și alte întrebări. :)

Obamot a scris:Voi face un ITE complet pentru a „pasiva” casa, fără discuție.


Da, e ideal, asta e sigur, dar pentru asta ar trebui să găsesc un meșter care să accepte să-mi monteze și să-mi închirieze o schelă de 12m înălțime pentru o lună (coasta casei), și în plus avem copii mici, atat de greu sa fac eu.

Obamot a scris: Ar fi bine sa izolezi parchetul intre grinzi, dar si SUB placa!


Ok, dar nu prea inteleg de ce izolez sub parchet daca izolez sub placa, poate pentru ca la nivelul peretelui este o punte termica? Între placă și peretele exterior

2) Atunci sa stii ca si betonul „izoleaza”, dar pe o distanta de 1m...

3) Brusc (si pentru ca este scump si plictisitor) nu ar mai fi nevoie de izolare sub parchet cu spuma pe doar 1m distanta, fata de peretele frontonului (asta este norma).

Obamot a scris:Așa că dacă te hotărăști să mergi pe sub placă (ceea ce după părerea mea ar fi imperativ) ar fi mai bine să o faci margine la margine și apoi ai putea folosi spuma ca „clei” pentru ancorarea panourilor de-a lungul pereților.


Problema este ca am cabluri electrice si conducte de incalzire la subsol, deci ar fi gauri de 10 mm in izolatie pe alocuri, care ar putea cauza punti termice mari, nu? Și cum să faci caneluri în izolație?
Ei bine, unele cabluri pot fi mutate, dar nu toate.
Există și o scurgere din PVC de 40 mm care trece printr-o placă, asta ar face o punte termică mare?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de Obamot » 19/02/22, 15:14

Răspunsurile mele în albastru.

newstarnord a scris:Vă mulțumesc pentru răspuns, dar mai am și alte întrebări. :)

Obamot a scris:Voi face un ITE complet pentru a „pasiva” casa, fără discuție.


Da, e ideal, asta e sigur, dar pentru asta ar trebui să găsesc un meșter care să accepte să-mi monteze și să-mi închirieze o schelă de 12m înălțime pentru o lună (coasta casei), și în plus avem copii mici, atat de greu sa fac eu.

puteți găsi altele noi la mai puțin de 2 EUR, ca acesta:

D308A4B1-039F-4EEB-9051-438FA776284B.jpeg
D308A4B1-039F-4EEB-9051-438FA776284B.jpeg (28.08 KiB) Accesat de 3488 ori

Acesta în jur de 1'500 €.— cu 1 modul suplimentar + prețul 1 sau 2 hamuri de siguranță (ca pentru alpinism)
Înălțimea de lucru: 11,25 m (dacă adăugăm un modul, stând pe cutii de plastic cu ham, ar trebui să ajungeți la 12 metri)
Inaltimea schelei: 10,34 m (cu asigurarea frontala obligatorie indiferent de vreme)
Nu lucrați pe vânt puternic!
Îl revindeți odată ce lucrarea este terminată!


Obamot a scris: Ar fi bine sa izolezi parchetul intre grinzi, dar si SUB placa!


Ok, dar nu prea inteleg de ce izolez sub parchet daca izolez sub placa, poate pentru ca la nivelul peretelui este o punte termica? Între placă și peretele exterior

Da, asta e, punte termică la nivelul peretelui frontonului — vorbeai de umiditate, dacă lucrăm corect, izolăm deasupra și dedesubt, confortul sigur nu va fi același — și atunci ar fi un efect de masă nu neglijabil pe placa de la parter, chiar si la izolare pe partea frontonului, spuma este mai presus de toate utila pentru a preveni eventualele scurgeri de aer, ermeticitatea este un concept imperativ cand esti pasiv, dupa aceea poti oricand sa faci o margine cu vata de roca pe barieră de vapori pentru a lăsa unele schimburi (nu faci schițe sau fotografii, doar îți spun ce aș face ca măsură de precauție...)

2) Atunci sa stii ca si betonul „izoleaza”, dar pe o distanta de 1m...

3) Brusc (si pentru ca este scump si plictisitor) nu ar mai fi nevoie de izolare sub parchet cu spuma pe doar 1m distanta, fata de peretele frontonului (asta este norma).

Obamot a scris:Așa că dacă te hotărăști să mergi pe sub placă (ceea ce după părerea mea ar fi imperativ) ar fi mai bine să o faci margine la margine și apoi ai putea folosi spuma ca „clei” pentru ancorarea panourilor de-a lungul pereților.


Problema este ca am cabluri electrice si conducte de incalzire la subsol, deci ar fi gauri de 10 mm in izolatie pe alocuri, care ar putea cauza punti termice mari, nu? Și cum să faci caneluri în izolație?
Ei bine, unele cabluri pot fi mutate, dar nu toate.
Există și o scurgere din PVC de 40 mm care trece printr-o placă, asta ar face o punte termică mare?
Poate camarazii de forum va avea alte pareri.
Sincer in principiu trebuie sa vezi pe loc nu!
Aceasta este într-adevăr o opinie supusă interpretării:
— plăcile sunt și izolate termic, baza profesiei din punct de vedere istoric (pământ, stiuleț între grinzi distanțate)
— tot ce trece prin electricitate trebuie să fie învelit => rezistență la foc => standarde de incendiu.
(imperativ sub sancțiunea nerambursării în caz de incendiu, nu sunt electrician, dar asta aș face.)
— mantaua electrica poate fi apoi acoperita cu spuma (rezistenta la foc excelenta, eu personal am incercat-o, se innegreste, dar nu arde, nimic de facut.
— Am mai dat o pistă mai sus, cu o zonă izolată din vată de stâncă pe o barieră de vapori și conectată la panourile de polistiren (atenție, lana de rocă necesită protecție, (imperativ mască respiratorie ad-hoc) — care ar trebui să vă rezolve problema — dar este trebuie sa fie total ermetic (cu exceptia a ceea ce trebuie sa treaca prin bariera de vapori) sa fie facut cu atentie si constiincios.
— izolația cu spumă poate fi pusă oriunde există suspiciuni de căi de aer.
0 x
newstarnord
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de newstarnord » 19/02/22, 19:23

Ok, o sa ma uit la nivelul pretului izolatiei fatadelor, dar oricum mi se pare aproape imposibil, ba mai mult daca am inteles bine trebuie sa fii atent la tipul de acoperire si vopsea care imbraca casa, si , mai sus. toti, in cazul in care am putea avea destui bani sa facem asta, revindem schela, da, dar cui? Și unde să-l depozitați în timp ce așteptați?

Și, în plus, am o scară pe una dintre fațade!

Ar trebui îndepărtat tencuiala din casă înainte de a lipi izolația?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Captuseala placo punte termica cu parchet, spuma expansiva




de Obamot » 19/02/22, 21:55

newstarnord a scris:Ok am sa ma uit la nivelul pretului izolatiei fatadelor, dar oricum mi se pare aproape imposibil, ba mai mult daca am inteles bine trebuie sa fii atent la tipul de acoperire si vopsea care imbraca casa,
Exista diferite posibilitati, siding pentru cel mai ingrijit, dar acum se livreaza din ce in ce mai multe "sandwich-uri" cu o parte izolatoare si pe cealalta un panou din talas lungi de lemn asamblate cu un mortar usor, toate din produs finit direct din fabrica (voi poate infiinta o afacere temporara cu antet, pentru a beneficia de preturi en-gros, spuneti ca este o „afacere in curs de infiintare si nu aveti inca numar de sirena).

newstarnord a scris: si, mai presus de toate, in cazul in care am putea avea destui bani sa facem asta, revindem schela, da, dar cui? Și unde să-l depozitați în timp ce așteptați?
pentru a vinde schela, puteti oricand face reclama INAINTE de a incepe lucrarea si inainte de a o cumpara, pentru a vedea daca aveti vreun feedback si puneti o data de disponibilitate la data de terminare a lucrarii +3 luni. Puteți chiar să solicitați un avans ca rezervare?

newstarnord a scris:Și, în plus, am o scară pe una dintre fațade!
Hai, hai, nu mai rămâne decât să ocolim scările, un pic tăiat... 80 €.—



newstarnord a scris: Ar trebui îndepărtat tencuiala din casă înainte de a lipi izolația?
Nu. Puteți încerca să-l spălați pentru a vedea cum rezistă. Trebuie doar să tratați zonele care nu sunt „sănătoase” (înlăturați tot ce este liber, înțelegeți cauza și tratați problema) Apăsați puțin și vedeți unde sună gol și dezasamblați zona pentru a face ceva finit, stabil și durabil și care va ține, adică perfect stabil (trebuie să îndepărteze absolut tot ce se prăbușește, huh, e imperativ, nu este vorba de a pune izolație pe un fund care se învârte, nu va ține. C Avantajul renovării este de a spăla zonele sensibile.) Nu trebuie să persistă nicio posibilă infiltrare sau fisura care nu va fi lărgită până la un strat stabil... Atenție la zona îmbinării/acoperișului. Sigilați cu un mortar, izolați toate căile respiratorii cu spumă. Nimic nu trebuie să se prăbușească, altfel trebuie îndepărtat.
Totul, absolut totul trebuie redat: dur, stabil și curat înainte de izolare. Puteti acoperi piesele tratate pentru a evita eventualele infiltratii, exista in zilele noastre acoperiri exterioare fabuloase, care sunt ca o folie epoxidica. Este inalienabil. Am aplicat asta de 20 de ani (Dulux) nu sa clintit. Dacă fundul este bun/sănătos, nu se mișcă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 216