Spre un e-commerce sustenabil? Parerea ta pentru un antrenament!

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Winget
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 26/02/22, 11:53

Spre un e-commerce sustenabil? Parerea ta pentru un antrenament!




de Winget » 27/02/22, 10:55

Bonjour à tous!

Aș dori să vă împărtășesc un punct care mă afectează în mod deosebit de când m-am alăturat unei școli de afaceri :)

Nu m-am întrebat niciodată despre impactul ecologic al comerțului electronic și, privind mai atent, am putut observa că multe studii care au fost efectuate pe acest subiect arată că peste 62% dintre consumatori declară că preocupările de mediu le influențează deciziile de cumpărare. De asemenea, acești consumatori au preferat să cumpere produse mai bune pentru mediu și chiar dacă sunt mai scumpe. Dupa ce am avut a trecut concursul de magi cu aurlom Am început să devin din ce în ce mai conștient de amprenta mea ecologică, mai ales că dorința mea de carieră ar fi să creez un... e-commerce durabil?

Ok, sună simplu, dar cum poți reuși cu adevărat să faci un compromis între abordarea de mediu și comerțul electronic? Ce strategie ar trebui să adopt pentru a mă simți responsabil și profitabil? Întrebările mi-au sărit în cap și m-am întrebat dacă aș putea găsi (în afara studiilor) antrenament sau coaching interesant pe această nouă abordare? CPF finanțează acest tip de curs?

Vă mulțumesc pentru părere și sfat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Spre un comerț electronic durabil? Parerea ta pentru un antrenament!




de Obamot » 27/02/22, 11:22

Bine ai venit!

Ar trebui să sugerați profesorului dvs. pentru a-l face un „curs de lucru”, așa că ar fi cool, am putea face treaba pentru tine? ( : Mrgreen: )

Nu, dar glumesc, deja e bine că îți pui întrebarea : Wink:

AICI un „pachet” de răspunsuri: https://international.post.ch/fr/blog/e ... ecologique

Deja, este mult mai „verde” să vi se livreze prin poștă decât să vă luați mașina pentru a pleca singur într-o călătorie care va fi folosită exclusiv pentru a prelua un card de memorie care cântărește doar 1 sau 2 grame...
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Spre un comerț electronic durabil? Parerea ta pentru un antrenament!




de phil59 » 27/02/22, 14:27

Mai presus de toate, că acum, cu Ali, ai livrări combinate... ieri am primit 3 lucruri în același timp, cu mult mai puțin de 10€ în total...

Mai degrabă prețul transportului este înnebunitor, atât de ieftin... dar dacă iei mașina să o ridici... Ce trebuie să accepți este să ai o săptămână în plus pentru livrare... pentru a optimiza rutele.
2 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Winget
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 26/02/22, 11:53

Re: Spre un comerț electronic durabil? Parerea ta pentru un antrenament!




de Winget » 04/03/22, 10:00

Obamot a scris:Bine ai venit!

Ar trebui să sugerați profesorului dvs. pentru a-l face un „curs de lucru”, așa că ar fi cool, am putea face treaba pentru tine? ( : Mrgreen: )

Nu, dar glumesc, deja e bine că îți pui întrebarea : Wink:

AICI un „pachet” de răspunsuri: https://international.post.ch/fr/blog/e ... ecologique

Deja, este mult mai „verde” să vi se livreze prin poștă decât să vă luați mașina pentru a pleca singur într-o călătorie care va fi folosită exclusiv pentru a prelua un card de memorie care cântărește doar 1 sau 2 grame...


Vă mulțumesc foarte mult pentru sfatul dvs :) O să aflu chiar acum... vă las să vorbiți cu profesorii mei : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Spre un comerț electronic durabil? Parerea ta pentru un antrenament!




de Exnihiloest » 04/03/22, 22:37

winget a scris:...Am văzut că multe studii care au fost efectuate pe acest subiect arată că mai mult de 62% dintre consumatori declară că preocupările de mediu le influențează deciziile de cumpărare. De asemenea, acești consumatori au preferat să cumpere produse mai bune pentru mediu și chiar dacă erau mai scumpe....

Hmm ...
Când vedem succesul chinezilor în comerțul electronic, putem spune că între bunele intenții declarate în sondaje și realitate există o prăpastie. De altfel, uneori răspund la sondaje după ce vreau să fie încheiate, mai degrabă decât în ​​principiu (e un joc cinstit, după ce deseori se fac sondaje pentru a ne manipula apoi în funcție de informațiile care ne-au fost extrase).

Toate activitățile umane au un impact asupra mediului, nu este nimic anormal în asta. Reducerea impactului este o preocupare lăudabilă, dar sperând că o parte semnificativă a cumpărătorilor ar plăti mai mult pentru asta, am serioase îndoieli, va rămâne marginală.
Pe de altă parte, este posibil să plătești mai mult pentru mai bine. Produse în circuite scurte și producători care vând direct produse alimentare, funcționează, pentru că nu numai că nu este mai scump sau nu este mult mai scump, dar este mai bine.

Acest cost suplimentar de reducere a amprentei ecologice, pe care consumatorul va trebui să-l plătească, ar trebui asociat și cu produse de mai bună calitate. De altfel, asociația ar putea crea training prin reflexul de a spune că cumpărând „cu impact redus asupra mediului”, vom avea mai bine.

Comerciantul mi se pare că uită din ce în ce mai mult unul dintre rolurile sale: el este presupusul intermediar competent să aleagă produsele pe care le vinde clienților săi. Un comerciant bun nu vinde vechituri. Acelasi lucru ma astept de la un e-commerce inaintea oricarei griji de mediu, pentru ca o bucata de gunoi produsa sau transportata cu un protocol intreg care respecta mediul, dar care va trebui returnata si schimbata, sau care va ajunge la gunoi. , E mai rău. Calitatea contribuie la reducerea impactului asupra mediului.

În sfârșit, dacă vorbim despre comerțul electronic în sensul de Amazon, unde în general nu Amazon vinde direct, ci comercianții săi, Amazon este în cele din urmă un comerciant de comercianți. Își afișează comercianții, care își expun produsele. Ca și în cazul produselor, ar trebui să ne așteptăm de la un e-commerce precum Amazon, aceeași calitate a comercianților săi, care sunt în cele din urmă produsele sale, astfel încât să le selecteze pentru calitățile lor, adică abilitățile lor cu privire la produsele pe care le aleg și le vând și calitatea pe care o au. va reduce impactul.

Cu siguranță aș fi dat faliment în comerț, iar punctul meu de vedere este, fără îndoială, utopic, dar este al meu : Lol: .
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142