Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de Christophe » 28/08/22, 23:06

Recent, in timpul unui proiect electric in strada mea, a fost un grup electrogen de urgenta SDMO 400 kVA...nu mi-a furnizat adresa dar tot mi-am pus intrebarea cu privire la fotovoltaica...

Pe site-ul operatorului este specificat ca un invertor solar intră automat în siguranță atunci când este alimentat de un generator...de unde poate ști invertorul solar că este curent de generator?

Pentru un grup conectat direct, de fapt e ușor: injecția este imposibilă...dar pentru un grup care trece prin rețea cu alți consumatori, nu prea înțeleg...

O altă întrebare: putem simula rețeaua cu un invertor pur sinus conectat la o baterie?

Având în vedere riscurile de pene de curent care urmează să vină pentru această iarnă, aș dori să iau câteva măsuri de precauție pentru a putea măcar să profit de producția mea fotovoltaică în cazul unei întreruperi de curent! : Evil: : Evil:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9807
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2660

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de sicetaitsimple » 28/08/22, 23:36

Nu-mi cere nicio explicație suplimentară pe care mi-ar fi greu să le ofer, dar totul este explicat în 1.6.5 al documentului aici:

https://www.photovoltaique.info/media/f ... e_0126.pdf

Dacă nu este mult mai simplu decât atât, Cf. A3 la pagina 23 a documentului, unde scrie că în cazul alimentării unei rețele izolate de un grup de rezervă, frecvența acestuia din urmă este reglată la 50,3Hz. Întrucât pragul de declanșare a invertoarelor de înaltă frecvență este setat la 50,2 Hz, asta e bine!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de Christophe » 28/08/22, 23:49

Ok, mulțumesc, am înțeles (da) deci gata... și să simulez rețeaua cu un invertor (sinusoid pur), este posibil?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de Obamot » 28/08/22, 23:52

Christophe a scris:Recent, in timpul unui proiect electric in strada mea, a fost un grup electrogen de urgenta SDMO 400 kVA...nu mi-a furnizat adresa dar tot mi-am pus intrebarea cu privire la fotovoltaica...

Pe site-ul operatorului este specificat ca un invertor solar intră automat în siguranță atunci când este alimentat de un generator...de unde poate ști invertorul solar că este curent de generator?

Pentru un grup conectat direct, de fapt e ușor: injecția este imposibilă...dar pentru un grup care trece prin rețea cu alți consumatori, nu prea înțeleg...

O altă întrebare: putem simula rețeaua cu un invertor pur sinus conectat la o baterie?

Având în vedere riscurile de pene de curent care urmează să vină pentru această iarnă, aș dori să iau câteva măsuri de precauție pentru a putea măcar să profit de producția mea fotovoltaică în cazul unei întreruperi de curent! : Evil: : Evil:
E simplu, putem pune un mic panou solar la 50 de rori”care continuă să creadă că ești conectat la rețea și care „trimite un mic kek'choz la EDF, iar 98% din rest e pentru bibi, mai conectat la retea... Si daca vin pe neasteptate...
- „Oh, îmi pare rău, am avut o avarie, testez acolo... Oooh, dar sunt foarte, foarte ocupat, durează de luni de zile...”

: Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9807
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2660

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de sicetaitsimple » 28/08/22, 23:57

Christophe a scris:...și să simuleze rețeaua cu un invertor (sinus pur), este posibil?


Habar nu, dar îmi imaginez că în acest caz este 1.6.5, care nu înțeleg absolut nimic, care se aplică.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de Christophe » 29/08/22, 00:01

Obamot a scris:
Christophe a scris:Recent, in timpul unui proiect electric in strada mea, a fost un grup electrogen de urgenta SDMO 400 kVA...nu mi-a furnizat adresa dar tot mi-am pus intrebarea cu privire la fotovoltaica...

Pe site-ul operatorului este specificat ca un invertor solar intră automat în siguranță atunci când este alimentat de un generator...de unde poate ști invertorul solar că este curent de generator?

Pentru un grup conectat direct, de fapt e ușor: injecția este imposibilă...dar pentru un grup care trece prin rețea cu alți consumatori, nu prea înțeleg...

O altă întrebare: putem simula rețeaua cu un invertor pur sinus conectat la o baterie?

Având în vedere riscurile de pene de curent care urmează să vină pentru această iarnă, aș dori să iau câteva măsuri de precauție pentru a putea măcar să profit de producția mea fotovoltaică în cazul unei întreruperi de curent! : Evil: : Evil:
E simplu, putem pune un mic panou solar la 50 de rori”care continuă să creadă că ești conectat la rețea și care „trimite un mic kek'choz la EDF, iar 98% din rest e pentru bibi, mai conectat la retea... Si daca vin pe neasteptate...
- „Oh, îmi pare rău, am avut o avarie, testez acolo... Oooh, dar sunt foarte, foarte ocupat, durează de luni de zile...”

: Mrgreen:


Esti acolo?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de Obamot » 29/08/22, 00:06

cred ca nu se poate... : Idee:

Sunt pe punctul de a instala panouri solare...!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de Forhorse » 29/08/22, 07:55

Christophe a scris:Ok, mulțumesc, am înțeles (da) deci gata... și să simulez rețeaua cu un invertor (sinusoid pur), este posibil?


Da, se poate, Victron oferă acest tip de soluție cu multiplusul său. Alți producători vor oferi probabil același lucru.
La Victron singura regulă de respectat pentru aceasta (pe lângă o configurație corectă a instalației) este să respectați regula 1 pentru 1: dacă aveți un invertor solar de 1kW aveți nevoie de un multiplus de 1 kW.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de Christophe » 29/08/22, 10:19

Nu cunosc bine gama Victron dar știu că există invertoare hibride... doar că costă dublu...

Din câte văd, Multiplus face posibilă hibridizarea unui invertor clasic deja existent, așa că acest lucru ar putea răspunde la întrebare, dar este mult mai scump decât un invertor...

Prin urmare, întrebarea mea este dacă, în cazul unei pene de curent, poți falsifica un invertor non-hibrid cu un invertor sinusoid pur de 100-150€ conectat la baterie pentru a simula o rețea în întrerupere...

Evident trebuie asigurat un invertor sursa altfel va fuma in cazul curentului in retea!

Rețea oprită = 100% energie solară autoconsumată + rezervă pe baterie prin invertor.

Preocuparea acestei soluții este că bateria nu va fi reîncărcată deoarece invertorul probabil nu va fi bidirecțional : Mrgreen: și că, prin urmare, riscă să gătească pe grătar unul dintre cele 2 invertoare sau ambele... :| :| :|

Unde atunci dacă invertorul solar este bine făcut, va injecta doar ceea ce se consumă?

Vreau să încerc experimentul, dar dacă pot evita arderea a 1 sau 2 invertoare, ar fi bine... așa că aș dori să fiu sigur înainte...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9807
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2660

Re: Invertor solar pe generator sau pe invertor pe baterie?




de sicetaitsimple » 29/08/22, 12:56

Christophe a scris:Prin urmare, întrebarea mea este dacă, în cazul unei pene de curent, poți falsifica un invertor non-hibrid cu un invertor sinusoid pur de 100-150€ conectat la baterie pentru a simula o rețea în întrerupere...


Dacă vă poate ajuta, un alt document, poate puțin vechi (2011) despre protecțiile împotriva funcționării izolat, deci cel pe care ați dori să îl implementați.

https://www.photovoltaique.info/media/f ... e_2011.pdf
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125