Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de phil59 » 06/09/22, 16:42

Așa că aseară, aseară, în timp ce răsfoiam LBC, făcând o căutare foarte, foarte amplă, am dat peste un anunț prost plasat.

Panouri vechi, la 25€ fiecare, 185 Wp, sau 80€ lotul.

I-am trimis un mesaj tipului, iar azi dimineață am luat legătura cu el (la vreo 25 km de acasă).

Am fost acolo, iar pe drum, tipul meu imi spune ca are panou HS, iar dupa negociere, ajung la 50€ pentru setul de 3.

Bun. (Bine a priori, după un test rapid „în aer”, am o producție).

Dar cel HS, l-am prins și eu.

20220906_134216.jpg


In cel mai rau caz sa "osezi" sa recuperezi celulele si sa faci ceva cu ele in mult timp.... : Mrgreen:
Faceți un mini încărcător solar....etc
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Putem recupera un panou solar unde „geamul” este spart.




de Christophe » 06/09/22, 17:55

Da, sunt într-o furtună, unul de-al meu a plecat în prima iarnă :( *...si l-am dat unui prieten care l-a tratat cu rasina (epoxi sau poliester nu stiu dar cred ca poliesterul tinde sa se ingalbeneasca la lumina UV, verifica-l)...

Altfel poti incerca cu o rasina UV de imprimanta 3D SLA translucida, este 30€ pe kg, nu trebuie amestecat...deci este mult mai usor de aplicat decat un epoxidic bicomponent... .

Funcționează bine de atunci!

Nu stiu daca a scos totusi sticla crapata, nu cred (a fost mai omogen la fel ca al tau: ca prin briza sparta)...cred ca a lasat-o brusc trebuie sa piarda productie dar bine ca era aproape gratis...

Verificați tensiunile înainte de a face treaba asta, a mea nu avea probleme electrice (căzuse).

* Am avut structura consolidată de când...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de phil59 » 06/09/22, 18:31

Vă mulțumim pentru răspuns.

Da, arată ca un parbriz vechi crăpat, dar în plus există o gaură mare mare în partea stângă a fotografiei.

Acolo, mi-e teamă de pagubele de dedesubt, și că în timp nu va fi răcoare, sau în cel mai rău caz, va fi singur într-un colț al grădinii.

Dar m-am gandit mai degraba sa "scurt" panoul daca se poate, sa scot aceste celule....

Nu știu dacă este lipită, sau doar ambalată în vid și de ce să nu mai pui un geam, un plexiglas?

Soluția de rășină este rece, dar 30€... : Mrgreen: : Lol: (pare prea usor) : Lol: : Mrgreen:

30€, sunt primele panouri pe care le-am găsit, acolo acum în jur de 17€....

Bine, glumesc. :P
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de Christophe » 06/09/22, 19:07

Înainte de Ucraina era 20€ sau 15€ la reducere!

Daca este o gaura trebuie sa existe o discontinuitate electrica: vei pierde cel putin 25% pentru ca sunt 4 siruri in paralel in general pe fiecare panou...

Ce tensiune dă dacă tot dă unul?

Demontarea panoului este o idee foarte proastă, vei strica toate celulele scoțându-le... cred...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de phil59 » 07/09/22, 15:20

Deci 38.7V, dar nu am testat pe un microinvertor sa vad daca este productie sau nu....

Nu este în formă suficient de bună în această după-amiază pentru a-l purta „sus” pe teren, chiar și pe o roabă....

As vrea sa stiu totusi daca sticla este doar sub vid, sau daca s-a blocat... tare as vrea sa o demontam... maine vedem.
Aș dori doar să scot cadrul, dacă nu este lipit pe lângă faptul că este înșurubat ....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de Christophe » 07/09/22, 21:07

38V gol și ar trebui să dea cât de mult? În mod normal există o etichetă (dacă nu pe aceasta, uită-te la celelalte)...

Pentru dezmembrare, știi ce cred... fă ce vrei... dar nu veni să plângi după...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de phil59 » 07/09/22, 21:13

Christophe a scris:38V gol și ar trebui să dea cât de mult? În mod normal există o etichetă (dacă nu pe aceasta, uită-te la celelalte)...

Pentru dezmembrare, știi ce cred... fă ce vrei... dar nu veni să plângi după...


180 Wc este placa a ceea ce ar trebui să dea, dar asta nu înseamnă neapărat că va suporta cei 180 Wc pe care ar trebui să-i producă, chiar trebuie să-l conectați, cred că să văd cât produce prin fata de ceilalti care sunt 190-195 Wp nu mai stiu. Dacă e aproximativ echivalent, dar mâine plouă teoretic la mine, minus 15-20%, ar fi bine.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de Christophe » 07/09/22, 21:15

Vorbesc despre tensiune în circuit deschis, nu putere... În mod normal, pe fiecare panou există o etichetă care indică circuitul deschis și tensiunea nominală, curentul nominal...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de phil59 » 07/09/22, 21:26

Tensiunea este cea care ar trebui să fie bună, este cea pe care ar trebui să o producă, asta e un lucru, dar asta nu înseamnă că neapărat „se întoarce”.

Ar trebui sa pun de exemplu 3 becuri auto, coduri, sa vad putin mai putin, dar asta ar fi prea putin...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Se poate repara un panou solar acolo unde „sticlă” este spartă.




de Remundo » 07/09/22, 22:02

panoul tau, nu il poti repara, dar contrar aparentei, nu este HS.

in general exista o sticla laminata care crapa, dar ramane mai mult sau mai putin impermeabila.

lumina soarelui ajunge mai puțin bine în celule, dar ajunge.

il poti folosi direct, dar nu-l pune intr-un tanga cu alte panouri intacte, le-ar lega pe toate de la sine.

Am un panou stricat așa de câțiva ani (un livrător necinstit...), nu fac mare lucru cu el, dar ar alimenta ceva dacă mi-aș face timp să-l modific.

pe de alta parte, tensiunea ta e cam nenorocita... prea mare pentru 24V (2 baterii de 12V), insuficienta pentru 42V (3 in serie), complicat de operat a priori.
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182