Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Zoe Morgane
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 28/09/22, 11:31
x 10

Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Zoe Morgane » 28/09/22, 11:40

bonjour,

Îmi permit să pun o întrebare aici, chiar dacă nu sunt sigur că ați putea răspunde.

As dori sa stiu daca investesc in teren agricol (deci nu constructii) daca am dreptul sa depozitez acolo rezervoare de recuperare a apei si daca da daca am sau nu dreptul de a contor in aceste rezervoare.

Ma gandesc sa fac rezerve de apa de ploaie si cereale pentru pui, chiar daca din punct de vedere al folosirii nu este super potrivit, imi place foarte mult acest gen de rezervor pentru ca este rezistent la apa.si UV la un pret foarte accesibil. Nu cred că voi păstra substanțe chimice precum uleiul sau îngrășământul.

Am mai înțeles că terenul este clasificat pe zone, spre ce zonă ar trebui să vizez pentru acest tip de proiect, dacă se poate desigur?

Care este opinia ta?

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Christophe » 28/09/22, 11:45

Nu prea stiu reglementarile dar depozitarea apei, un produs care nu este periculos pentru mediu si daca nu vorbim de milioane de mc (nu cred ca este cazul tau), nu este reglementata in opinia mea. ...

Despre ce volum vorbesti aici?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Macro » 28/09/22, 11:49

Si mai ales zonarea din punct de vedere urbanistic... Am teren pe care nici nu am dreptul sa depozitez o rulota mai mult de 3 luni...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Christophe » 28/09/22, 11:56

Mutați Macro, pentru că evident că ești într-un colț de mare...!!! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Zoe Morgane
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 28/09/22, 11:31
x 10

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Zoe Morgane » 28/09/22, 12:10

Salut Christopher.

În primul rând, vă mulțumesc pentru timpul acordat citirii și mai ales a răspunde la întrebarea mea ;)

În ceea ce privește stocarea apei, am nevoie de 15 până la 17 m2 pe an, dar având în vedere deteriorarea climatică, aș dori să depozitez aproximativ 20 m2 (Pentru a fi mare) în sezonul toamnă - iarnă, unde precipitațiile sunt cele mai mari și să fii liniștit. pentru anul.

În ceea ce privește depozitarea „mâncării”, cred că unul sau doi m2 de cereale ar trebui să fie suficienți pentru a hrăni 3 puii pentru o perioadă bună.

Nu aș ascunde faptul că există proiectul care poate părea, desigur, complet nebunesc, de a amenaja și izola un rezervor de 4 m2 pentru a-mi face un adăpost confortabil. Plec de la logica ca daca (si zic daca) este autorizat un rezervor de stocare pe teren neconstructibil si nu depozitez acolo componente toxice, nu ar trebui sa puna probleme, ba mai mult ca nu o fac nu as face. instalați o bucătărie și/sau bloc sanitar în acest rezervor, destinația acestuia din urmă ar trebui în mod normal să rămână neschimbată și, prin urmare, să fie întotdeauna considerată ca rezervor de stocare și nu ca o construcție rezidențială.

Cert este că este o interpretare a legislației care ar putea duce la preocupări juridice, dar „marii” lumii nu ezită, de ce aș face-o?

Nu ezitați să-mi spuneți site-ului că sunt pe drumul greșit.

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Remundo » 28/09/22, 12:13

pentru apă sau cereale, nu ar trebui să existe nicio interdicție în zonele rurale.

Pe de altă parte, evitați instalațiile dure, acolo este în general interzis!

aplatizezi un colt si pui acolo cubitainere de 1000 L sau rezervoare de combustibil bine curatate (retine 2000 la 3000L).

pentru cereale, ai avea nevoie de un adapost uscat si bine inchis pentru ca sobolanii si pasarile de apa vor fi foarte interesate de mancarea gainilor tale...
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Christophe » 28/09/22, 12:14

Nu este mult volum de m2... : Lol:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Remundo » 28/09/22, 12:15

aici măsurăm întreaga suprafață a cunoștințelor tale :P
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Macro » 28/09/22, 12:21

Diogene...te salut...
Doua mc de cereale si 3m20 de apa pentru trei pui....Au pofta : Cheesy: : Cheesy:

Pe scurt, miroase a celui care vrea să trăiască în afara rețelei care nu a putut să-și pună casa micuță pe un teren cumpărat la preț mic într-o zonă protejată sau cu risc care vrea să ocolească legile...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Zoe Morgane
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 28/09/22, 11:31
x 10

Re: Rezervoare de recuperare a apei pe terenuri agricole?




de Zoe Morgane » 28/09/22, 12:29

Salut Remundo,

Intr-adevar nu m-am gandit la rozatoare pentru cereale, m-am gandit in special la o incinta pentru vulpi. se vede bine si da de gandit. Multumita tie.

Christophe
in ceea ce priveste cantitatea de apa, consum, pentru consumul meu vital, pentru igiena (a persoanei mele, a hainelor, a tacamurilor de bucatarie si a habitatului, aproximativ 11 m3 pe an in timp ce francezul mediu consuma aproximativ 53 m3 deci este mult si poate in acelasi timp). timp dacă pot spune.Adaug margini pentru animale și grădina de legume.
1 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 332