Volkswagen combi cu motor pantone

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2

Volkswagen combi cu motor pantone




de să se alăture » 14/05/07, 22:33

După timon, iată începutul lucrului pentru combi.
Memento al diagramei de bază

Imagine

Prin urmare, motorul este un plat cu 4 cilindri răcit cu aer, cu o cilindree de 1600 cmc. Are aproximativ 170 km și consumă 000 L la 13 km în utilizare mixtă.

În ceea ce privește reactorul, acesta are un diametru de 40 mm pentru o lungime de 280 mm. Tubul interior are un diametru de 12 mm, iar tija solidă care trece prin el are un diametru de 10 mm.



Datorită colectorului de evacuare 4 în 1, toate gazele mele de eșapament trec direct în reactor, care este închis într-un amortizor recuperat din șantier.



Voili voilou pentru astăzi spune-mi ce crezi
Dernière édition alin să se alăture 21 / 03 / 08, 13: 20, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 16/05/07, 13:48

Din păcate, voi lucra la 350 km de casă, așa că pantonizarea combi va dura puțin, dar cel mai greu este făcut. Deci, fără griji, voi duce proiectul la finalizare.

Nu ezitați să-mi dați orice comentarii sau sfaturi cu privire la diagrama sau reactorul meu, voi fi în continuare prezent pe forum oricum ne vedem curând

Alăturarea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 11/11/04, 22:25
Locul de amplasare: Bretania




de Adrien » 10/06/07, 01:06

Cuc!

Mă bucur să văd că ați făcut progrese!

Mă tem că vă va restricționa editorul, ieșirea de evacuare mi se pare prea mică.

De asemenea, mă sperie că toate gazele de eșapament intră în bule.

Mă tem că bubblerul tău este supus unei presiuni prea mari, ar trebui să adaugi o a doua ieșire de evacuare direct în aer liber pentru a putea controla această depresie.

Temperatura din reactor trebuie să fie în jur de 600 până la 800 °, lipirea va rezista? (Nu stiu temperatura unde se topeste)

Mult succes pentru viitor! Cel mai bun mod de a ști dacă funcționează este să îl faci să funcționeze : Wink:

în curând,
Adrien
0 x
„Un om care știe să se facă fericit cu o simplă iluzie este infinit mai deștept decât cel care este disperat de realitate”. Alphonse Allais
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 10/06/07, 13:51

Bună, Adrien, am făcut multe progrese, dar din păcate sunt momentan în mișcare lentă. În ceea ce privește orificiul de evacuare, acesta poate într-adevăr să-l restricționeze puțin, dar dacă compar cu un eșapament original, există semnificativ mai puține deflectoare, gazele trec aproape liber în reactor. Cred că asta va compensa reducerea producției. În ceea ce privește lipirea fără risc, temperatura de topire depășește cu mult 1000 de grade.
Pentru presiunea din bubbler am planificat deja o conductă cu o supapă anti-supresie sinnon este clar că bubblerul meu ar face gura !!! : Cheesy: Vă mulțumesc pentru încurajarea pe care încerc să o revin cât mai curând posibil
0 x
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 21/03/08, 13:23

salut tuturor, hei nu, nu sunt mort, dar încă nu am timp să merg mai departe! Cu toate acestea, nu vă uit și vă urmez îndeaproape lucrarea de îndată ce mă pot întoarce la ea.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 21/03/08, 14:06

În acest caz, favorizați soluția generator de abur :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 22/03/08, 19:05

Salut Christophe, tocmai am citit linkul tău pe GV, văd că de la ultimele mele vizite care s-au schimbat semnificativ, articolul este foarte clar și bine detaliat.
Cu toate acestea, eșapamentul meu este deja aproape cu reactorul plasat în amortizor, de aceea la sfârșitul eșapamentului. În cazul meu, este imposibil să plasați vela principală după reactor.
Voi continua să gândesc pentru că, având în vedere rezultatele, GV este cu adevărat mai eficient.
A fi pe drum tot timpul și adesea departe de atelier nu este ușor, dar voi da câteva știri. Multumesc pentru sfat.

PS: Este o adevărată obligație să plasați vela mare după reactor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 23/03/08, 22:07

Bună, sunt eu din nou, am internet în acest moment, așa că profit de această ocazie pentru a afla despre GV!

Am întâmpinat câteva probleme legate de proiectarea galeriei de evacuare pe combi (a se vedea diagrama de mai sus).
Într-adevăr, gazele de eșapament se întâlnesc doar foarte departe de luminile de eșapament ale motorului și, odată colectate, aceste gaze intră direct în toba de eșapament unde se află deja reactorul meu

Prima problemă : Trebuie să așez vela principală într-unul dintre tuburi și cu prețul beneficiez doar de căldura unui singur cilindru. Este suficient?

A doua problemă: Am posibilitatea să așez vela principală la aproximativ 10 cm de reactor (în tubul cilindrului numărul 1 paralel cu amortizorul de zgomot) pentru a evita problemele de condensare în timpul traseului vaporilor, dar sunt departe de lumina evacuare și deci căldură.
Alegeți ce soluție? Aproape de căldură sau aproape de reactor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 23/03/08, 22:28

Bună Alăturați-vă
join a scris: Prima problemă : Trebuie să așez vela principală într-unul dintre tuburi și cu prețul beneficiez doar de căldura unui singur cilindru. Este suficient?

Dacă ansamblul nu este simetric, există toate șansele ca motorul să funcționeze ca un cartof ..... deloc bun.
Probabil că trebuie să rămână suficientă căldură după reactor
rulați GV. Nu prea văd cum arată, dar dacă este loc, va fi foarte bine în serie, în spatele reactorului, așa cum facem noi André, Camel1, Piatra Angulară etc.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 24/03/08, 10:06

Salut Flytox, mulțumesc pentru sfaturi, dar nu sunt foarte sigur ce vrei să spui prin editare echilibrată?

GV simetric cu reactorul? cu privire la ce ax?

În caz contrar, în ceea ce privește amplasarea velei principale în spatele reactorului, este întotdeauna posibil, dar, întrucât reactorul ia toată lungimea amortizorului de zgomot, vela principală va fi apoi în vânt complet (imaginați-vă plasarea unei vele principale la sfârșitul unui evacuare normală, la 2 km de motor și în vânt plin)

În acest caz, mă îndoiesc cu adevărat de calitatea producției de abur (puțină căldură datorită amplasării velei principale și codensare maximă datorită poziției vântului scăzut)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128