Cracarea apei prin termoliză?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

Cracarea apei prin termoliză?




de NLC » 23/11/05, 17:45

Căzând pe pagină http://fr.wikipedia.org/wiki/Eau Văd că este indicat că termoliza devine semnificativ în jur de 750 ° c.

Într-un ansamblu pantone bine realizat, pe un motor pe benzină, este probabil să atingem această temperatură, nu?
Dacă da, asta ar însemna că, atunci când părăsim reactorul, am putea avea cu adevărat puțin hidrogen!

În plus, știm că, cu o presiune mai mică, apa fierbe la o temperatură mai mică. Nu ar putea fi același lucru pentru temperatura de termoliză, deoarece reactorul este în depresie?

Cyril
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/11/05, 18:53

Exact!!

Aceste ipoteze sunt pe deplin valabile și cred că această valoare ar putea fi redusă în continuare cu catalizatori (oțel inoxidabil, crom etc.), pe de altă parte, experiența lui Lavoisier nu este valabilă în cazul nostru (mult prea mult consum de fier în comparație cu energie extrasă din apă ...). Există o postare pe acest subiect pe forum :

https://www.econologie.com/forums/fonctionne ... t1069.html

Pentru presiunea pe care ai și tu dreptate, am avut curbe sub ochi cu privire la crăparea hidrogenului. Dar trebuie într-adevăr să coborâți în presiune (de la 1/100 la 1/1000 atm) pentru ca proporția fisurată / ne-fisurată să fie cu adevărat crescută ...
este destul de departe cu aspirația unui motor (1/10 atm).

Ce mă surprinde este că fisurarea în timpul rafinării petrolului se face întotdeauna (din câte știu eu) sub presiune (câteva zeci de atmosfere) ... Este pentru a controla mai bine procesul? Cred că da (dacă nu crăpături prea rapide și moleculele pot fi prea mici și, prin urmare, gazoase ...)
Dernière édition alin Christophe 05 / 11 / 07, 18: 31, editate 1 ori.
0 x
christ59000
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 29/10/05, 21:40




de christ59000 » 23/11/05, 20:55

dar nu avem neapărat nevoie de o pompă pentru a avea un vid, cu un T venturi putem avea un vid foarte potrivit trecând apă prin el, să ne gândim la el interesant
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100