Rețelele de socializare web: libertate? Manipularea? Prostie?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Rețelele de socializare web: libertate? Manipularea? Prostie?




de Christophe » 20/05/11, 02:54

Subiect pe rețelele sociale împărțit din: https://www.econologie.com/forums/tunisie-cr ... 10417.html
tocmai ca răspuns la: https://www.econologie.com/forums/post202450.html#202450

Obamot a scris:Imagine


Rețelele sociale sunt mai presus de toate un pericol pentru gândire, raționament, inteligență, memorie ... și calitatea informațiilor de pe net! În absența cantității de informații care există acolo!

Au trecut câteva zile când mă gândeam în cap: mi se pare că internetul a devenit din ce în ce mai inutil de 2 până la 3 ani ... foarte probabil din cauza rețelelor de socializare, toată lumea dorind să „dăruiască și să aibă” cât mai mult posibil ... vezi societatea narcisului. ..

În cele din urmă, ceea ce este dat și primit devine din ce în ce mai inutil (sau repetat) ... există prea multe informații, nu mai păstrăm esențialul, ne concentrăm pe detalii, știm să gândim mai mult, avem mai multa memorie ....

De asemenea, nu este specific rețelei: la știrile FR2 de ieri, am fost tratați cu informațiile despre masa DSK !!! Nu dar? Ce ne ... îngrijorăm despre ce a mâncat? Cu siguranță, o informație foarte importantă a trecut și prin twitter sau facebook ...

Mai aproape de noi: trebuie doar să vezi toate aceste site-uri „pseudo verzi” (design foarte frumos, conținut mizerabil ...) care navighează pe valul verde din 2008 și foarte obișnuiți cu rețelele de socializare (du-te acolo germaine vino pe site-ul meu verde!) și făcând spălare verde completă pe pedale pe rahaturi și informații cu 2 mingi ...

Pun pariu că printre aceste site-uri nu există niciunul dintre webmasterii care folosește energie solară sau lemn acasă, cu atât mai puțin cine știe cum funcționează exact ...

Mai mult, majoritatea se află în interiorul Parisului ... evident, renumit pentru calitățile termice și ecologice ale spațiului de cazare! AH AH !! Îmi pare rău, a fost scandalul de 3 minus 10!

Toate acestea de spus: să ne ferim de „zadarnicitate, diseducare și manipulare” prin net ... pentru că am impresia că toate progresează ...

Părerea împărtășită de unii dintre voi sau nu?
Dernière édition alin Christophe 20 / 05 / 11, 11: 05, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/05/11, 03:52

Asta merită să inițiați un nou fir:

"Rețelele web: libertate sau pericol?"

Pentru că probabil vor fi necesare zeci de postări pentru a merge în jur Imagine

o Doamne, că este târziu .... : Roll:

Noapte bună! : Cheesy: uh i mean sallam alley koum
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 20/05/11, 12:31

0 x
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux
x 1




de Aumicron » 20/05/11, 14:50

Christophe a scris:Toate acestea de spus: ferește-te de „inutilitate, diseducare și manipulare” prin intermediul rețelei

Un bun exemplu în opinia mea:

https://www.econologie.com/forums/l-affaire- ... 10789.html

Foarte puțină legătură cu econologia, foarte puțină relație cu titlul, dar 150 de intervenții în 5 zile ...

Inutilitate ai spus?
0 x
Să ne certăm să facem.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 20/05/11, 14:55

Absolut, econologia nu face excepție de la regulă ... CQDF!...

Este necesar să vorbim „puțin” despre știri și, prin urmare, este un bun exemplu practic de scădere a calității nivelului informației ... despre econologie inclusă / înțeleasă !! :( : Mrgreen:

Mai serios: dezbaterea fundamentală asupra consecințele politice (PS și UMP în genunchi?) și mai general asupra moralității în politică este interesant! Acesta este în principal motivul pentru care am deschis acest subiect! (vezi titlul ...)

După „voyeurismul media” nu se poate să nu arunc o privire ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/05/11, 15:40

Aumicron, știu că vezi lucruri în infinit de mic [glumă înăuntru] : Cheesy:
... dar nu împușca zentilul ambulanței, : Cheesy:

Altfel 'Tophe: Ezit între 50/50, alegerea publicului sau apelul pentru un iepure fierbinte Imagine din NY.

Bine, așa că simt că voi fi din nou „turnătorie dură” ^^.

Primele observații privind „statele generale” ale rețelelor sociale: limba

Noul limbaj vehicular preluat de rețelele sociale este arhetipul:
- ce este social, care dispare în favoarea consumului, eficienței etc.
- compania "trage și împarte»(Mesajele mele, fotografiile mele, videoclipurile mele, experiențele mele de consum)
- societatea te iubesc, te iau, te iubesc mai mult, te arunc repede ... (salut DSK ...)
- Scriere anglicanizată și minimalistă (și creiere de aceeași dimensiune ... ^^)
- apariția unei societăți în care „puterea este împărtășită” fără a face aproape nimic și fără la fel de mult efort.
- societatea TOTUL și TOTUL koi ... takawaar ...
- trebuie (să) FII "in locul" pipolizarea este cea care o dorește (bine) ...
- finalul este să fii VIP fără niciun talent anume (lofterii îl iau astăzi pentru rangul lor .. hi, hi, hi)
... etc ... În curând va trebui să le dăm diploma înainte de a începe cursul! : Mrgreen:

... vezi reclame, inclusiv cea de la Free (crétin.fr) „Pepsi”, „Zalando” care răspunde la cea a lui Heinneken și a câtorva alții ... Mă fac să râd, dar sunt indicatori excelenți .. Gata cu mesajele de fond ...!

Înainte, când voiai să faci curte, aveai nevoie de comori ale ingeniozității, astăzi în trei clicuri te faci un „Petrecere de întâlnire rapidă”și, ca creier, suntem surprinși să avem cochilii goale : Mrgreen:

Această viață în instantaneitate și „modul ușor de operare”, a modificat profund modul în care se exprimă generațiile tinere (da, dacă ... vezi și comportamentele ..)

Ați observat, recent (~ 5 ani), utilizarea aproape a litaniei în discursul celor mai fără creier, a următoarelor două fraze alibi?

- "aici" (folosit în toate modurile și pentru a tăia calea către orice reflecție: cei care o folosesc, să zicem „Iată-te, bla, bla, bla”, și puneți pe toți în fața faptului împlinit semantic, acesta este trucul infailibil pentru a-și lăsa botul interlocutorului.)

- "doar asta" (obișnuiau să se justifice chiar înainte de a fi interogați, astfel, cei care îl folosesc cred că scapă de dezbaterea de bază).

Dar primul exemplu este cel mai izbitor! Ce mă enervează ... Încearcă să fii atent la asta la televizor, în special în timpul interviurilor ... și vei vedea ...

Aici din nou reclama ne spune despre aceste „stări generale”, de exemplu genialul „pentru că merit"(Ceea ce aduce femeia în "Aprindere" și „Totalizare” a propriei sale mărfuri ...) Evident, zic eu "minunat" prin gândirea la observarea faptelor dezvăluite de scenariul reclamei (și nu în expresia sa socială ...)

Internetul se află în „consumul de cunoștințe” și nu în societatea cunoașterii: că este (la naiba, cred că mă infectez ... asta este ^^)

A fost pentru "limba" (din „Revoluția educațională” ha, ha, ha) este un început bun pentru un fir? : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 26/05/11, 14:05

Vino pe Twitter https://www.econologie.com/forums/econologie ... t8188.html
: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu serios, am putea face o „Listă” de membri ai economiei ... acolo suntem trei (cunoscuți): Maloche, Pascal Ham și eu : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 23/11/11, 13:07

23 ,noiembrie 2011

MEDII SOCIALE - Cele 6 grade de separare între două persoane scad la 4,74 grade

Este o expresie literară, un experiment de științe sociale, un joc popular cu actorul Kevin Bacon și o idee comună, mai mult sau mai puțin vagă: toți am fi legați într-un fel sau altul de un lanț. relații sociale a cinci persoane în medie. Acestea sunt faimoasele „șase grade de separare” care v-ar putea permite, prin prietenul unui prieten al unei cunoștințe ..., să intrați în contact cu oricine de pe planetă. Oamenii de știință de la firma Facebook și de la Universitatea din Milano au publicat luni această nouă evaluare a lacunelor noastre sociale: 4,74 grade, precis.

(...)


http://bigbrowser.blog.lemonde.fr/2011/ ... 474-degres
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Rețelele sociale de pe web: libertate? Manevrarea? Prostie?




de thibr » 15/11/20, 13:25


Rețelele sociale, confidențialitatea și manipularea: un scandal democratic? De Maxime Dumenil (UMONS)

La început, a fost un vis vechi: să conectăm ființele umane între ele, să desființăm distanțele, să țesem o rețea mondială a umanității! Astăzi, această utopie s-ar fi transformat complet într-un coșmar? Într-o lume în care avem adesea impresia că suntem urmăriți digital, că suntem interceptați în mod constant, deoarece publicitatea direcționată este eficientă, suntem întotdeauna liberi să facem alegerile noastre? Tot ce punem pe rețelele sociale este colectat, procesat în timp real și legat de identitatea noastră. Vorbim despre profilarea digitală ... și acest instrument poate influența chiar și alegerile prezidențiale!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Rețelele sociale de pe web: libertate? Manevrarea? Prostie?




de Christophe » 15/11/20, 13:31

Waaaw, este bine să dezgropăm !! Mulțumesc

La vremea retenție mentală și ultracrepidarianism (vaca am probleme cu amintirea acestui cuvânt)!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124