Sfârșitul lumii (pentru 2012), astronomie și ipoteze

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Sfârșitul lumii (pentru 2012), astronomie și ipoteze

de Christophe » 12/02/11, 19:19

Iată primul articol pe care l-am citit despre „sfârșitul lumii din 1 decembrie 21” care nu provine de pe un site „OZN și toată tralala” și nici de la Hollywood (film 2012) ...

Să fie completat de alte surse „serioase” ...

Fără troll, te rog!

Ar trebui să ne așteptăm la sfârșitul lumii în 2012?

Este sfârșitul lumii pentru 2012? Un fior trece prin sala plină a Royal Society din Londra, când astrofizicianul Jocelyn Bell Burnell aruncă întrebarea deoparte.

Omul de știință, renumit pentru că a detectat prima dată semnalul unui pulsar în 1967, a abordat subiectul, deoarece la sfârșitul fiecărei conferințe, cineva a spus: „Totul este în regulă, dar te gândești la sfârșitul lumii în 2012? "

Scenariul dezastrului își are originile în calendarul mayaș. Mayașii, care credeau că zeii făceau și desfăceau în mod regulat lumea, credeau că trăiesc într-un „număr lung” care a început pe 11 august 3114 î.Hr. și care urma să se încheie pe 21 decembrie 2012.

Acolo unde probabil au crezut că va urma un nou „număr lung”, mulți profeți falși au folosit data pentru a prezice sfârșitul lumii, sub efectul diferitelor cauze: căderea unui meteorit, alinierea planete, efectul câmpului magnetic solar ...

Toate teoriile care mușcă cu atât mai mult opinia cu cât sunt construite din elemente pseudo științifice, notează doamna Burnell. Întrebarea adresată pe Google aduce aproximativ 56 de milioane de referințe, iar unii cred chiar că sfârșitul lumii este exact 11:11.

Ce este? Solstițiul de iarnă are loc la 11:12 dimineața, pe 21 decembrie, dar fără a provoca nicio catastrofă majoră până în prezent.

Unii sugerează o inversare a câmpului magnetic solar. Acest fenomen există, are loc chiar la fiecare 11 ani sau cam așa ceva, cu un vârf de activitate variabil și furtuni solare mai mult sau mai puțin semnificative. Dar ciclul actual este marcat de o activitate slabă și „soarele a devenit destul de calm”, observă omul de știință.

Și Pământul? Unii prezic că își va schimba și câmpul magnetic și ... se va roti invers. De fapt, o schimbare a câmpului magnetic al Pământului a avut loc de două ori de la prezența Omului pe Pământ, ultima dată în urmă cu 750.000 de ani. Dar Pământul se rotește întotdeauna în aceeași direcție, „și suntem încă acolo”, lansează omul de știință.

Alinierea planetelor ar putea zgudui Pământul până la punctul de a provoca sfârșitul lumii, susțin unii. Cu excepția faptului că următoarea aliniere nu are loc până în 2040 și că planetele intră doar într-o mică parte din atracția pământului. Ultima aliniere (Jupiter, Venus, Lună, Pământ) din 2008 a trecut neobservată.

Rămân meteoriți, care pot provoca daune mari. Impactul unui meteorit cu 10 km în diametru în urmă cu 65 de milioane de ani în Mexic (Chixculub) ar fi responsabil pentru dispariția dinozaurilor.

Dar telescoapele uriașe sunt acum capabile să detecteze meteoriți mari și să calculeze riscul de coliziune, spune astrofizicianul. Există, de asemenea, tehnologii pentru a le abate de la traiectoria lor, cum ar fi trimiterea unei rachete la un punct de impact.

Poate că cea mai capricioasă este ipoteza că vom cădea în gaura neagră din centrul galaxiei noastre. Cu excepția faptului că Pământul se află la 26.000 de ani lumină de gaură, ceea ce face imposibil să fim acolo pentru 21 decembrie 2012, darămite gravitația și orbita Pământului, care ne țin la o distanță sigură.

În cele din urmă, acest tip de profeție nu are nicio bază științifică și se hrănește doar cu credulitatea publicului, notează fizicianul.

„Fără îndoială, va trebui să cumpărați cadouri de Crăciun pentru 2012”, spune ea, hilar.

Jocelyn Bell Burnell a câștigat unul dintre premiile de top ale Academiei Regale, Premiul Michael Faraday pentru comunicare științifică.

De Marie-Pierre FEREY


Sursa: http://www.lesechos.fr/entreprises-sect ... 321833.htm
Dernière édition alin Christophe 27 / 02 / 13, 14: 17, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20

de kumkat » 14/02/11, 13:01

Nu mai am sursa în minte, dar cred că calendarul mayaș
anunță sfârșitul UNEI lumi și nu AL lumii ...
Prin urmare, lumea ar continua să se întoarcă, dar altfel decât astăzi
prin urmare, am putea avea o piață de valori, petrol sau criză ecologică ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

de lejustemilieu » 14/02/11, 13:17

kumkat a scris:Nu mai am sursa în minte, dar cred că calendarul mayaș
anunță sfârșitul UNEI lumi și nu AL lumii ...
Prin urmare, lumea ar continua să se întoarcă, dar altfel decât astăzi
prin urmare, am putea avea o piață de valori, petrol sau criză ecologică ...

: Cheesy: : Cheesy: dar suntem deja acolo!
Trebuie doar să deschizi ochii și să știi puțin despre istoria omenirii.
Nu este nevoie de mayași.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 11/03/11, 15:02

Destul de Lejuste!

Pentru a reveni la ipotezele astronomice, tocmai am descoperit „cometa Elenin”: http://en.wikipedia.org/wiki/C/2010_X1

(legat de „unele” la „nibiru” (numită și planeta X) mai ales pe youtube).

Și aceste informații îi vor face pe unii oameni să se paranoteze (adepții „numerologiei” pe care eu personal îi consider o pseudo știință):

Următorul periheliu: 10 septembrie 2011


10 / 9 / 11 = 11 / 9 / 01 cu susul în jos ... hihihiih da Știu că a fost ușor!

Totuși, un lucru pare sigur: frecvența cutremurelor mari se accelerează în prezent! : Idee: :?:

Vedeți-o pe cea din Japonia în această dimineață: https://www.econologie.com/forums/seisme-du- ... 10575.html
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

de dedeleco » 11/03/11, 15:57

Unii ies din șine, dar cel mai rău, total imprevizibil, supernova aflată la mai puțin de 300 de ani lumină distanță, vom avea doar câteva secunde să o anticipăm și să fim iradiați până la moarte !!
Dar, din moment ce viața a continuat să existe în ciuda acestui fapt timp de 600 de milioane de ani, vor exista supraviețuitori, în special în subteran!

Nu, frecvența cutremurelor nu se schimbă, legi pure ale întâmplării !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 11/03/11, 15:58

300 de ani lumină nu au trecut 300 de ani? : Cheesy:
0 x
Geepy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 17/11/07, 13:34

de Geepy » 11/03/11, 18:59

Da, dar după cum veți ști doar peste 300 de ani, nu veți avea un termen limită!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

de sen-no-sen » 11/03/11, 20:19

dedeleco a scris:Unii ies din șine, dar cel mai rău, total imprevizibil, supernova aflată la mai puțin de 300 de ani lumină distanță, vom avea doar câteva secunde să o anticipăm și să fim iradiați până la moarte !!
Dar, din moment ce viața a continuat să existe în ciuda acestui fapt timp de 600 de milioane de ani, vor exista supraviețuitori, în special în subteran!

Nu, frecvența cutremurelor nu se schimbă, legi pure ale întâmplării !!


Vă referiți la o explozie Gamma, un astfel de eveniment ar fi fost responsabil pentru o dispariție în masă pe pământ în urmă cu 440 de milioane de ani.
Dar nu este nevoie, numai ființa umană este în mare măsură capabilă să-și gestioneze propria distrugere ... fără ca măcar natura să ne „ajute” ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Ibis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 31/12/08, 15:56
Locul de amplasare: Ain

de Ibis » 11/03/11, 21:16

Christophe a scris:
10 / 9 / 11 = 11 / 9 / 01 cu susul în jos ... hihihiih da Știu că a fost ușor!


Acest sfârșit al lumii nu este altceva decât ziua după 20.12.2012
Următorul va ajunge cu siguranță în ziua după 21.12. 2112
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

de Christophe » 22/04/11, 16:13

NASA ia în serios fenomenul 2012 / Nibiru, deoarece au creat o pagină de întrebări frecvente dedicată: http://astrobiology.nasa.gov/ask-an-ast ... nd-answers

Acestea confirmă, punct cu punct, ipoteza falsului, a farselor ... referitoare la nibiru, asta nu înseamnă că altceva nu se va întâmpla în 2012 ... sau nimic deloc. :)

În orice caz, în Franța, probabil că vom avea deja un dezastru în 2012: sarkozy runda 2 ... : Mrgreen: : Mrgreen:
Dernière édition alin Christophe 08 / 06 / 11, 18: 59, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 222