Campania sexuală AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 05/09/17, 13:37

nico239 a scris:Ce sa faci ???

Asta sau asta (99% dintre noi ???? oops :şoc: : Mrgreen: ) nu va susține ca fiica sa (sau fiul său) să se căsătorească: un negru, un arab, o femeie, un membru al frontului național sau al partidului comunist sau al LRM sau altfel, un prea sărac, un prea bogat, un sindicalist , un șef, un șomer, un catolic, un evreu, un musulman, un martor al lui Iehova, un agri, un bancher, un polițist, un militar, un inspector fiscal, un șef de bar, prea bătrân, prea tânăr , un străin, un măcelar, un șofer de camion niciodată acolo, etc ... etc ...

Omul (ca specie) este un caz fără speranță ... : Cheesy:


Nu este greșit ... Ai dreptate, suntem o specie disperată ... nu este nimic de făcut ... Puternic următoarea specie dominantă : Cheesy:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de izentrop » 05/09/17, 14:06

Christophe a scris:
izentrop a scris:Atâta timp cât persistă diferența de salarii pentru muncă egală.


Aceasta este ceea ce s-a spus și ciocănit de la „întotdeauna”, dar este în continuare acest caz? Studiile amintesc în mod regulat, dar încep să mă îndoiesc din ce în ce mai mult ... pentru că trebuie să comparați exact același lucru!

Pentru aceeași slujbă, nu există nicio diferență de salariu între funcționarii publici (ceea ce face deja mulți oameni!), Nu mai mult decât în ​​cutii mari (cel puțin pentru salariile „mici” ...). .

Cei care încă mai cred că un vânzător de la Fnac primește mai puțin decât un vânzător sunt complet spre vest ... sunt toți + sau - la salariul minim ...
Am statistici http://dares.travail-emploi.gouv.fr/IMG ... 17-005.pdf

Și tu, ce dovedește ceea ce spui? : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 05/09/17, 15:12

Foarte bine acest document, dar nu explică deloc nimic!

El este mulțumit să analizeze fapte (consecințe) și nu explică niciodată motivul acestor diferențe ... (cauze)

Faceți un pasaj prostesc, pagina 5:

Diferența medie salarială netă lunară în EQTP între femei și bărbați rămâne cea mai mare din sectorul activităților financiare și de asigurări (-38,8%) și în toate celelalte activități de servicii (-26,3%).


Cunoști o mulțime de comercianți? Nu am văzut niciodată ... în toate documentarele pe care le-am văzut, camerele de tranzacționare sunt aproape exclusiv umplute cu bărbați (nu spun că nu există femei comerciante, dar este mult mai mult rar!)...

Deci neapărat un comerciant de sex masculin „mediocru” va câștiga mai mult de 10 consilieri de agenție cu experiență, unul bun va câștiga mai mult de 100 ...

Ceea ce explică în mare măsură această diferență în statistici ... dar acestea nu sunt aceleași poziții sau aceleași responsabilități, deci nu este comparabil scuze ...

Trebuie să încetăm să încercăm să facem ca statisticile să spună ceva ... Încă o dată încercăm să victimizăm femeile ... Dar ele nu sunt (sau „mai mult” este mai corect, deoarece a fost cazul în urmă cu câțiva ani. zeci de ani) discriminat asupra salariilor cu responsabilități egale, experiență și nivel de risc și sunt convins de asta!

Pur și simplu pot avea mai puține ambiții (bani, bani ...) și cu siguranță au un gust mai mic pentru risc (pentru că pentru a fi comerciant trebuie să îl ai ... chiar dacă nu sunt banii tăi ... ) doar barbati. O femeie va căuta mai multă siguranță în comparație cu un bărbat ... administrațiile sunt mult mai feminizate din acest motiv ... doresc să nu existe un pic de discriminare masculină în angajarea acolo? : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Ce spun eu macho?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Adrien (ex-nico239) » 05/09/17, 17:28

Aici aduc apă la machismul ambiental : Lol: : Lol: : Lol:

În cutia mea (mare) șeful a devenit la modă făcând femeile să urce și / sau angajându-le afară ....

Prin urmare, ceea ce se numește discriminare pozitivă este în esență artificial.

Majoritatea acestor noi manageri, total nepregătiți, salivați, confuză autoritatea și autoritarismul, hărțuind bărbați și femei subordonați spre nenorocirea întregului edificiu: cutia, ei înșiși, bărbații și femeile aflate sub autoritatea lor ierarhică.

Pe scurt, o mizerie drăguță pentru toată lumea.

Rezultat: după 1 apoi 2 eșecuri, unele au fost afișate, altele s-au „întors” cu eleganță, adică mutate în competiție sau în grup ca cartofii fierbinți.

Pe lot bine ... parcă selecția normală ar fi jucat în jur de 20% s-a dovedit a fi potrivită pentru poziții
Exact ca și cum am fi făcut dintr-o dată 100 de tipi care nu erau pregătiți să se urce deodată, ar fi fost 20% care ar fi scăpat de el.

În cele din urmă am regresat pentru că am pierdut timpul, am provocat tensiune, absenteism, resentimente sau chiar ură (nu știu dacă aceasta este o caracteristică a sexului mai frumos, dar nu știu nici una. femei subordonate gata să ierte răul care le-a fost făcut în special, deoarece daunele au ricoșat în cercurile lor familiale, adesea sacre și cu un motiv întemeiat, printre doamnele noastre)

Aplicăm doar modele fără niciun fel de discernământ sau reflecție de orice fel, doar pentru a face bine să spunem că avem 50/50 femei manager.

În loc să schimbăm încet acest procent, am dat un mare impuls făcând orice pentru a servi în cele din urmă ceea ce în primul rând ??? Cauza femeilor în sine.

Cei care au fost concediați sunt distruși pentru că reputația lor îi va urma 10%
Cei care au fost afișați sunt distruși (cu excepția salariului oricum) deoarece știu bine că au eșuat. 10%
Cei care sunt încă în funcție și care sunt improprii sunt epuizați din punct de vedere moral, deoarece au majoritatea echipelor înapoi 30%
Rămâneți despre 30% care încearcă să gestioneze cel mai bine fără a face valuri
Și cei 20% care și-au meritat promovarea, care sunt unanimi

Ar fi trebuit să promovăm aceste 20% acolo
Antrenează bine și pregătește următorul 30% cu preluarea managerială planificată în aproximativ 3 ani
Și selectați sever în 50%, avansându-le prin taste mici și vedeți cum a mers
Exact așa cum am făcut până acum fără discriminare de gen.

Ca să nu mai vorbim că pentru a ajunge la cote i-am împins pe unii ... care nu începeau cu adevărat, spunându-le că, dacă nu își vor accepta promoțiile, cariera le-ar fi distrusă ...

Pe scurt, prostie pură.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 05/09/17, 18:06

nico239 a scris:Aici aduc apă la machismul ambiental : Lol: : Lol: : Lol:

(...)

Pe scurt, prostie pură.


Hihihi ... Foarte bună mărturie, mulțumesc, este aproape un caz de manual: paritatea nu funcționează (scuze doamnelor politicieni), sunt abilitățile care funcționează! : Mrgreen:

Femeile sunt mai înzestrate pentru anumite sarcini decât bărbații, bărbații pentru alții ... A impune paritate în toate afacerile este o prostie completă. Pur și simplu pentru că avem pasiuni diferite! Câte femei lucrează în proiectarea motorului? Câți jurnaliști bărbați sunt în presa de modă?

În caz contrar, femeile sunt mult mai geloase pe sine și mai resentimentare decât bărbații și cred că pot fi mai crude și mai dure decât bărbații (mai puțină empatie) atunci când vine vorba de afaceri (vom pune asta pe instinctul primar de a-și proteja familia: eu înaintea celorlalți ...), asta în general ...

Exemplu: traversarea unui tun în stradă scoate o mulțime de femei (gelozie primară ????) ... și o pot vedea în fața noastră (asta este chiar cea mai rea!) ... da, dacă ... Traversez un tun masculin sincer ... Mă bag în el ca în anul 40 ...

În sfârșit, un bărbat poate uita și ierta, o femeie mult mai puțin ușor (cred că ai văzut-o Nico) ... după cum toți avem o parte masculină și feminină la noi, este variabilă ... (bine acolo exagerez : Mrgreen: : Mrgreen: )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de sen-no-sen » 06/09/17, 20:59

Christophe Puneți aici problema feminizării societății, cred că este într-adevăr un punct interesant din care este necesar să înțelegeți mecanismele pentru a evita orice interpretări subiective.
Mai multe fenomene se joacă printr-o rădăcină comună: cea a economie exponențială.

„discriminare pozitivă”(frumos oximoron!) față de femei este un paravan de fum care vizează mascarea violenței sistemului economic față de femei și, evident, este același proces care este folosit cu „minoritățile etnice”, persoanele cu dizabilități, LGBTQ ++ ( !), sau ... biosfera, adică făcând mult zgomot, limitându-se la propagandă pe un subiect de luptă pentru egalitate, conservare și toate hoopla, pentru a ascunde procesele cauzate de către sistem și conducând lumea spre ruină.

Un alt punct, a vorbi despre feminizarea societății, este o viziune valabilă pentru un bărbat care trăiește într-o țară industrializată în vremea noastră, dar într-un mod metaistoric, societatea nu este feminizată, ea devine nuanță androgină, sacră.
Dezvoltarea tehnică tinde să limiteze diferențele legate de dimorfismul sexual, iar „progresul” ar trebui în cele din urmă să șteargă relația dintre bărbați și femei într-un mod nemaivăzut până acum.
Procesele în joc ar trebui să transforme umanitatea într-o nouă formă evolutivă, cea a vieții non-biologice, prin urmare toate diferențierile sexuale vor tinde în mod natural să dispară (mașinile nu au sex), apărarea post-feminismului. modernul este un fenomen inteligent de ascundere.
Nu trebuie să credem că afirmațiile de tip LGBTQ + sau feministe * sunt inofensive, ci este o strategie a sistemului economic care vizează normalizarea relațiilor non-reproductive **, în avantajul cel mai mare al pieței economice.
În ceea ce privește feminizarea clasei masculine, este logic să o vedem ca pe un mod inteligent pentru companiile multinaționale de cosmetice de a-și vinde pletora de produse ...


* Este important să nu confundați „feminismul original” cu feminismul postmodern actual, acesta din urmă este pentru apărarea femeilor ceea ce este dezvoltarea durabilă pentru biosferă: o fraudă cu scopuri comerciale.
** Ca cel mai bun din toate lumile din A. Huxley, actul sexual tinde să se transforme într-o „activitate de petrecere a timpului liber”, lăsând reproducerea la bunele laboratoare (ectogeneza).
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 06/09/17, 21:41

Bine zis sen-no-sen!!

sen-no-sen a scris:Un alt punct, a vorbi despre feminizarea societății este o viziune validă pentru un bărbat care trăiește într-o țară industrializată în timpul nostru, dar într-un mod metaistoric, societatea nu este feminizată, ea devine androgin, nuanță sacră.


Vrei să spui androginie sau mizerie?

Îl întreb pentru că androginia poate fi înțeleasă de unii drept reversul misoginismului ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Ahmed » 06/09/17, 22:00

Îl întreb pentru că androginia poate fi înțeleasă de unii drept reversul misoginismului ...

Probabil că acești „unii” nu au deschis niciodată un dicționar? Nu putem decât să le recomandăm cu căldură această companie iluminatoare! :D

Societățile noastre sunt împărțite între două tendințe contradictorii: ștergerea diferențelor și cel puțin egalitatea de gen (ceea ce nu este același lucru) și necesitatea de a atribui un statut contradictoriu specific economiei noastre, în care sectorul productiv, cu particularitățile sale, cum ar fi competiția, acțiunea, câștigul, se opune unui sector de reproducere * axat pe dăruire, compasiune; aceste două aspecte fiind în realitate perfect complementare, din moment ce al doilea este condiția primului. Această nevoie tinde să dispară treptat, datorită dezvoltării tehnologiei, așa cum a fost subliniat pe bună dreptate. Sen-Nu-Sen.
Desigur, nu suntem imuni la o inversare a situației, deoarece evoluția nu este în niciun fel liniară ...

* Reproductivul este înțeles nu numai la nivelul biologic al maternității, ci și la cel al forței de muncă a producătorilor de sex masculin.
Dernière édition alin Ahmed 06 / 09 / 17, 22: 16, editate 1 ori.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 06/09/17, 22:09

Există o mulțime de „unii” în Franța și chiar mai multe în Belgia ... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Ahmed » 06/09/17, 22:37

Am scris:
În cazul insultelor rasiste, echilibrul puterilor trebuie luat în considerare, altfel, printr-un tratament „egalitar”, la fel ca dvs., acest element esențial este eliminat ...

Et Christophe întreabă: "Vă puteți extinde, STP?"
Insulta prezintă o intenționalitate diferită în funcție de faptul dacă autorul este un dominant care exprimă astfel mulțumirea egoului său sau un dominat care protestează astfel împotriva acestei dominații de care suferă. Desigur, pentru a înțelege această formulare în sensul său non-sectar, trebuie mai întâi să presupunem că rolurile nu sunt imuabile. Un musulman salafist este rasist prin definiție, în mod substanțial, chiar dacă există motive de fapt care (din păcate) susțin convingerea sa.
Pe de altă parte, obiceiurile fac ca rasismul celor ostracizați să fie șocant, deoarece constituie un fel de anomalie (care ar merge până acolo încât să ne justifice propria noastră!).
Un exemplu ușor neobișnuit, dar care poate arunca o oarecare lumină asupra punctului meu: 11 septembrie este o tragedie (în mod obiectiv nu mai mult decât multe altele), desigur, dar ceea ce îi oferă potențialul său ca dramă exclusivă constă în inversarea tiparelor de gândire americane: bombardarea „băieților răi” în străinătate este destul de neutră din punct de vedere emoțional, dar a fi bombardat pentru prima dată când sunteți „băieții buni” este perfect insuportabil, în lume. groaza realității fizice vizibil a ceea ce reprezintă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150